• birbiriyle tamamen alakasız karakterleri başarıyla canlandıran, jack nicholson veya robert de niro gibi aktörlerin aksine filmlerinde "ben geoffrey rush'ım" diye bağırmayan, hakettiğinden çok daha az değer verildiğine inandığım başarılı aktör.
  • shine filmindeki butun piyano sahnelerinde bizzat kendisi calmi$ ki$i..(flight of the bumble bee buna dahil)
  • şimdi bunun imajlarına baktım google'da bir sürü, karar verdim ki geoffrey rush oscar wilde'ın hayatını anlatan bir filmde oscar'ı canlandırmazsa çok büyük küseceğim bir aktördür. oscar heykelciğini alınca atılacak gazete manşetlerinden tut ödül töreninde yapacağı esprilere dek her şey de aliteratif olarak hazır işte. haydi oğlum. haydi bebeğim.
  • kötü filmi olmayan herhalde yeryüzündeki tek oyuncudur. çıkardığı işlerden bahsetmiyorum bile. quills ayrı, shine ayrı, la migliore offerta ayrı güzelliktedir.. bugün izlediğim the book thief yine çok güzeldi.
    adam sanki hem ispanyolca hem eski yunanca hem ankara ağzı bilen bi kadın gibi. ya da annesine bile 'nedir bu sizden çektiğimiz' şeklinde arıza yapan bir canı yanmış çocuk gibi.
  • oynadığı karakterler bir birleri ile o kadar farklıdır ki, oynadığı filmde makyajıyla yüzü biraz değiştirilmişse, başka bir filmde "evet bu o" diyemeyeceğiniz bir başarıya sahip, zamanımızın en iyi karakter oyuncularından birisidir. oynadığı filmleri çekilir kılar. bazen de sadece o oynadı diye izleriz.
  • gün geçtikçe kemal sunal'ı değil de ayşen gruda'yı daha çok andırıyor.

geoffrey rush

ayşen gruda
  • 1998 yılında hem shakespeare in love'da hem de elizabeth'de joseph fiennes ile rol almıştır. joseph fiennes iki filmde de gwyneth paltrow ile cate blanchett'ın sevgilisi rolündeydi. geoffrey rush 1999'da shakespeare in love ile oscar'a aday olduğunda " joseph fiennes hem gwyneth paltrow ile hem de cate blanchett ile sevişti, benimse tek aldığım oscar adaylığı" demiştir. *

"he got to make love to gwyneth paltrow and cate blanchett. all i got was an oscar nomination"

http://www.imdb.com/name/nm0001691/bio
  • karizması olan oyunculardandır, ayrıca underrated'tır. morgan freeman kadar popüler olmasını isterdim ancak kendisini bilen/tanıyan freeman'a kıyasla çok az insan vardır.

sesi bile karizmatik ayrıca bence.
  • kendisini ilk olarak karayip korsanları serisinde "captain hector barbossa" rolü ile farketmiştim. orada johnny depp'in gerçekten üstün bir şekilde canlandırdığı, sinemada önemli bir yer edinen karakteri jack sparrow'un yanında sivrilebilmişti benim gözümde. sparrow gibi bir karakterden rol çalabilmek gerçekten çok zor bir şey ancak bence barbossa bunu başarmıştı. ben daha karizmatik bulmuştum kendisini. hani bir gemim olsa ve savaşa girecek olsam kaptan olarak barbossa'yı tercih ederdim. onun tayfası olmak bana daha bir güven verirdi. her neyse bu muhteşem oyunculuğun les miserables filminde altı daha bir çiziliydi. (filmler benim izleme sırama göredir tarihlerine göre değil). javert'ten burada da bahsetmişim (#27862413). derken işte king's speech, quills diye devam etti. quills yetersiz bir film iken marquis de sade olan rush fazlasıyla yeterliydi. çirkin karizması olan adamların iyi birer aktör olmaları mevzuu karışık biraz. neyse.
  • the king's speech filmindeki performansı bana kalsa en iyi yardımcı oyuncu ödülüne aday gösterilmesini atıl kılıyor. sordum arkadaşlara ilk adaylar açıklanınca, kim aday oldu diye. the king's speech'ten ben yardımcı oyuncu olarak colin firth'ü bekliyordum. başrol aslında rush'ındı bir bakıma. bu bağlamda kendisi seyrettiğim diğer filmlerdeki yardımcı rollerin aksine başrol performansıyla bu ödülü alacak gibi.
hesabın var mı? giriş yap