• bu adamdan da iyi joker olurmuş.
  • 92. oscar ödül töreni'nde, türkçesi aşağı yukarı şöyle olan bir konuşma yapan aktör:

--- spoiler ---
    şu an çok minnettarım. aday olan diğer arkadaşlarımın hiçbirisinden veya bu salondaki başka bir kimseden yüksekte hissetmiyorum çünkü bizler aynı aşkı, sinema tutkusunu paylaşıyoruz. bu ifade biçimi bana en olağandışı hayatı verdi. onsuz [sinemasız] nerede olurdum, bilmiyorum. ancak sanırım [sinema yoluyla kendini ifade etmenin] bana ve bu salondakilere verdiği en büyük hediye, sesimizi, “sesi olmayanlar” için kullanabilme fırsatıdır. (bkz: anonymous for the voiceless)

topluca maruz kaldığımız üzücü meselelerden bazıları üzerine epey düşünüyorum. sanırım zaman zaman farklı davaları savunduğumuzu hissediyoruz ya da öyle hissetmeye zorlanıyoruz fakat ben bir müştereklik görüyorum. bence ister toplumsal cinsiyet eşitsizliği ister ırkçılık ister queer hakları ister yerlilerin hakları ister hayvan hakları üzerine konuşalım; konuştuğumuz şey adaletsizlikle mücadeledir. konuştuğumuz şey bir ulusun, bir insanın, bir ırkın, bir cinsiyetin, bir türün; diğerlerini fütursuzca baskılama, tahakküm altına alma, kullanma ve sömürme hakkına sahip olduğu inancına karşı mücadeledir.

bence doğal yaşamdan çok kopuk hâle geldik. birçoğumuzun suçlu olduğu şey benmerkezci bir dünya görüşüdür, evrenin merkezi olduğumuz inancıdır. doğal yaşama giriyoruz ve onu kaynakları uğruna yağmalıyoruz. bir ineği yapay olarak dölleme hakkına sahip olduğumuzu hissediyoruz ve doğum yaptığında, acı haykırışları apaçık ortada olmasına rağmen, bebeğini çalıyoruz. sonra da buzağı için ürettiği sütünü alıp kahvemize ve kahvaltılık gevreğimize koyuyoruz. ve sanırım kişisel değişim fikrinden korkuyoruz çünkü bir şeyi feda etmek, bir şeyden vazgeçmek zorunda kalacağımızı sanıyoruz. ama insanlar yaratıcı ve marifetliler. bence sevgi ve merhameti yol gösterici ilkelerimiz olarak benimsediğimizde tüm duyarlı (hissedebilir) canlılar ve çevre için faydalı dönüşüm sistemleri yaratabilir, geliştirebilir ve uygulayabiliriz.

tüm hayatım boyunca alçak ve bencil biri oldum. zaman zaman acımasız, birlikte çalışması zor biri oldum ve bu salonda bulunan birçoğunuz bana ikinci bir şans verdiği için minnettarım. bence en iyi hâlimiz, birbirimizi desteklediğimiz zamankidir. geçmişteki hatalarımız nedeniyle birbirimizle hesaplaştığımız zamanki değil, gelişmek için birbirimize yardımcı olduğumuz zamankidir. birbirimizi eğittiğimiz, kurtuluşa doğru yönlendirdiğimiz zamankidir. bu, insanlığın en iyi hâlidir.

17 yaşındayken kardeşim (bkz: river phoenix) şu sözü yazmıştı: “sevgiyle imdada koş, ardından barış gelecek."

teşekkürler.
    --- spoiler ---
  • sag odulleri'nde en iyi erkek oyuncu secilip, odul konusmasinin tamaminda diger rakiplerini ovup , en sonunda da heath ledger'a gonderme yaparak, onun omuzlarinda yukseliyorum sozu ile bir kez daha gonulleri kazanmis olan uber aktor

https://www.youtube.com/watch?v=7ydpw-xsuoi

edit: odul konusmasi eklendi
  • hakkında bazı yerlerde joker filmiyle çıkış yakalayan aktör yazan oyuncu. asdfghj amk beyinsizleri ya. lan adamın 3 oscar adaylığı ve 25 yıllık kariyeri var. başrolü kaptı falan demişler bir de.

bu arada eğer oscar alırsa aynı karakteri oynayarak oscar alma olayı ikinci kez gerçekleşecek. daha önce vito corleone karakterini oynayarak hem marlon brando hem de robert de niro oscar almıştı.

marlon brando - the godfather (en iyi erkek oyuncu)
    robert de niro - the godfather part ii (en iyi yardımcı erkek oyuncu)

heath ledger - the dark knight (en iyi yardımcı erkek oyuncu)
    joaquin phoenix - joker (en iyi erkek oyuncu)
  • jokerden önce de kaç kere oscarlık performans göstermiştir kendisi. tekerlekli sandalyeli bir karikatüristi oynadığı film vardı(bkz: don't worry, he won't get far on foot) orada oscarı vermeleri gerekirdi zaten.
    yahu bu adam jokerle var olmadı yeni keşfetmiş gibi davranmayın. (bkz: her) filmini izleyin bi.
    edit: unutmuşum (bkz: the master) filminde de döktürmüştür. adam işinin hakkını veren bir oyuncu arkadaşlar, bu arada kardeşi vefay etmişti gençken ve ailecek değişik bi tarikatın içindelerdi. the master filminde oynamasını manidar bulmuştum, mutlaka izlenmeli.
  • hakkı olan tahtı 20 yıl önce sıradan bir kapıkulu olan yeniçeri maximus'a kaptıran commodus bugün tahtını yeniden aldı.
  • aynı rolle oscar alan 2. aktör oldu. sinema tarihinde bu daha önce 1 kez daha olmuştu.

vito corleone:

marlon brando - the godfather (en iyi erkek oyuncu)
    robert de niro - the godfather part ii (en iyi yardımcı erkek oyuncu)

joker:

heath ledger - the dark knight (en iyi yardımcı erkek oyuncu)
    joaquin phoenix - joker (en iyi erkek oyuncu)
  • jokeri oynasa sırıtacak oyuncu. sırıtmayan joker mi olur lan?
  • efendim bu adam gladiator sayesinde öyle bir kötü adam izlenimi bıraktı ki bende, her izlediğim filminde iyi de olsa kötü de olsa karşısındakini tuttum. hatta ladder 49da yangını tuttum, alevleri tuttum, öyle de garip, cevval bir adamım yani
  • heath ledger'dan bile daha iyi bir performans göstermiştir bana göre. bir kere heath'in oynadığı joker, buna kıyasla(buna kıyasla diyorum yoksa o da zaten efsane bir performanstı) daha kolay bir roldü. zaten karizmatik bir joker'i oynuyordu baştan sonra heath. joaquin phoenix'in joker'inde ise film boyunca muazzam bir dönüşüme tanık oluyoruz ve joaquin phoenix bunu o kadar güzel veriyor ki seyirciye, bana yıllar önce yine efsane performansla en haklı oscarlardan birini almış olan daniel day lewis için yapılan şu yorumu hatırlatıyor: ''daniel öyle bir oynamış ki herhangi birimize oscar kazanma şansı bırakmamış.''

heath ledger'ın hem tipi hem de ölümü onu olduğundan daha büyük yapmıştır. şöyle ki heath harika bir joker performansı sergilemiştir, ancak sinema tarihinde o performansa benzer performanslar mevcuttur. ne var ki bunların hiçbirisi heath kadar konuşulmamış, övülmemiştir. heath ölmeseydi muhtemelen onunki de diğer efsane performanslardan sayılacaktı, şimdi ise biraz daha ayrı bir yere konuluyor. ama ben katılmıyorum. heath çok iyiydi, harikaydı ama joaquin phoenix'in işi daha zordu. çünkü hem film daha zordu, karakter dönüşümü vardı filmde, hem de önünde heath'in yarattığı bir fenomen vardı. joaquin phoenix hepsinin üstesinden gelmiş.

filmin başındaki joker ile sonundaki joker'i ardı ardına iki sahne olarak izlerseniz nasıl bir delirme ve değişim olduğunu çok net görürsünüz. ama işte joaquin phoenix o kadar ustaca oynamış, karakteri adım adım beyazdan siyaha o kadar güzel taşımış ki grinin ayak basmadığı tonunu bırakmamış.

edit: heath ledger'ın role hazırlık aşaması da çok övülür, efsaneleştirilir. ışe günlerce otel odasında kalmış vs. diye.

de niro'ya ait bir hikaye vardır. robert de niro, bir sahne öncesi omuzunu duvara vurmaktadır, canını yakmak ve yüzüne o acının ifadesini yerleştirebilmek için. yönetmen(scorsese olabilir, emin değilim) karşıdan şöyle seslenir; "hey de niro! bu kolay yol. oyna da onu görelim."
hesabın var mı? giriş yap