• --- spoiler ---

çocuk savaşçı 1 (johnny mad dog): +
    çocuk savaşçı 2 (butterfly): -

- bir silah buldum.
    + nerede?
    - şurada.
    + şarjörde 20 mermi var.
    - ne silahı bu?
    + bir uzi.
    - çin silahı mı?
    + hayır, israil.
    + chuck norris bunu delta force filminde kullanıyordu.
    + dikkatli olun!
    + israilliler ya da chuck norris buralarda olabilir.

--- spoiler ---

http://www.jmdfoundation.org/
  • filmin açılışındaki baskın sahnesi bir çocuğun gelinlik giymesiyle paralel kurgulanmış. orada çocuk bir asker de olsa kendisine bir kimlik seçiyor adeta. hikayenin geneline de baktığımızda bana kalırsa en dikkat çekici nokta çocukların giydikleri, hepsi birbirinden farklı ve renkli; ortak olan bir aksesuar var ama, o da silah. ayrıca filmin ismi de önemli, çocukların isimlendirmelerine vurgu yapıyor. nedir bunlar, işte kızılderili isimlerine benzer rumuzlar. bilinir ki * kızılderili isimleri birer temenni, bireyin yönünü çizmeye yardımcı birer araç ve ileriki hayatında da yaptıklarıyla değişen bir yaşam özetidir. bu filmde çocuklar adeta bir facebook profili şekillendirir gibi kendilerine bir kişilik yaratıyor, hikayenin en can alıcı noktası bu. yoksa zaten birkaç sahnenin dışında yine bildiğimiz şeyler var filmde; çok matah değil özetle. bir de yine benzer bir bakış açısı bu sefer bir göçmen hikayesini anlatan sin nombre'de vardı, ilginç paralelliğin görülmesi açısından göz atmakta fayda var.
  • an itibariyle kanal 24'te izlenebilir.
  • cidade de deus eğer hazır puding ise, bu film fırın sütlaçtır, aşuredir, hatta profiteroldür.
  • yakın çekim kamera, çok yüksek ses efektleri ile izlerken bunaltan filmler kategorime giren film. city of god, blood diamond, slumdog millionaire gibi benzer temalı filmlerin bir adım ilerisine gitmeyen, film boyunca hep aynı konuda takılan bozuk plak kıvamında bir hikaye gibiydi. benzeri olduğu filmlerin kurgusu ve oyunculuk gücünün ise yakınına bile yaklaşamayacak amatörlükteydi film. afişi itibariyle çok ilgimi çekmesine rağmen festivalde izleyip de hayal kırıklığı yaratan filmlerden biri daha oldu kuduz köpek johnny.
  • yönetmenliğini fransız jean-stéphane sauvaire yaptığı savaş-dram filmi. bir sinema severin mutlaka izlemesi gereken bir film bana göre. beğenir beğenmez kendi tasarrufu o ayrı. afrika'da (liberya) yaşanan iç savaşı tüm çıplaklığıyla beyaz perdeye aktarmıştır. sözlükçülerin bu filme ilgisiz kalması açıkçası beni şaşırttı.

her eve bir imdb
  • afrika ülkelinde yaşanan durumun özeti bu ülkeleri karıştır örgütleri kur ve bunu en kolay şekilde masum çocuklar üzerinden gerçekleştir

yoruma başlamadan önce daha önce oscar ödülleri kazanmış benzeri filmler olan çok kaliteli ve yüksek puanlı filmler izlemiştik neydi bu filmler city of god, blood diamond, slumdog millionaire, sin nobre gibi benzer temalı filmlerin bir adım gerisinde diyebilirim

yönetmenliğini fransız jean-stéphane sauvaire yaptığı savaş-dram filmi 2008 de oscar aday adayı olan ve katıldığı önemli festivallerden boş dönmeyen film, cannes film festivalinden de "umut ödülü" (hope award) almıştır her sinema severin mutlaka izlemesi gereken bir film bana göre. beğenir beğenmez kendi tasarrufu o ayrı afrika'da (liberya) yaşanan iç savaşı tüm çıplaklığıyla beyaz perdeye aktarmış mutlaka görün derim ayrıca kısa bir bilgi filmin yönetmeni öncelikle filmde oynayan çocuklara destek vermek amacıyla mad dog johnny adlı bir vakıf kurmuş ama daha sonra 14 yıl süren iç savaştaki tüm çocuk kurbanlara destek vermek için vakfın hedeflerini genişletmiştir

filmin konusu kısaca şöyle
    çocukların zorla nasıl kaçırıldıkları silahla talim yaptırıldıkları ve uyuşturucunun etkisi ile beyinleri yıkanarak ölüm tacirlerine dönüştürülmelerinin iç yüzünü en gerçekçi bir şekilde yansıtıyor filmde çetedeki herkesin bir takma adı vardı kuduz köpek, kelebek, kedicik, orman roketi, tavuk saçlı gibi baş karakter ise on beş yaşındaki çocuk asker johnny tepeden tırnağa silahlı ruhuna giren o çılgın köpeğe dönüşmenin hayalini kuruyor filmde diğer çete üyeleri uyuşturucu, silah ve şiddetle içlerindeki çocuğu nasıl öldürdüklerini ve çaresiz bir milletin korkunç vahşilikteki portresini baş döndürücü bir görsellikle ortaya koyuyor film boyunca gerçek hayatta askerlik yapmış on beş çocuğun rol aldığı film çaresiz bir milletin korkunç vahşilikteki portresini baş döndürücü bir görsellikle resmediyorda diyebiliriz filme puanım net olarak 8
hesabın var mı? giriş yap