• the dark knight rises'ta ağlatmış üstattır.

çoğu batman bilmezler alfred pennyworth karakterinin basit bir uşak olduğunu düşündüler ve bu yüzden michael caine gibi rüştünü ıspatlamış bir yaşayan efsanenin o rolde harcandığını düşündüler. ama alfred sadece basit bir butler değildir. alfred, batman/bruce wayne'e tabiri caizse hem annelik, hem babalık yapmış, onu anlayan tek insan olmuş, onun sırlarını bilen, ona batman olmasında yaşına rağmen yardım eden, öz çocuğu kadar sevmiş sadık, adeta bi' ebeveyn olmuştur. bunları serinin ilk filmi batman begins'i takiben the dark knight ve son olarak the dark knight rises'ta gördük. tüm seride, bir aksiyon figürü olmamasına rağmen batman'e mentorlük eden yine kendisidir ama bunların ötesinde soğuk ve kendi vicdan muhakemesinden yoksun bruce wayne'in vicdanıdır alfred. o herkesin aksine batman'i sevmez, o bruce'u sever, çünkü bruce batman'i yaşatırken, batman de bruce'u öldürmektedir ve bunun farkında olan tek adam alfred'tir. herkes "gotham'ın batman'e ihtiyacı var" derken, alfred buna karşıdır, ona göre gotham'ın bruce wayne gibi sorumlu vatandaşlara ihtiyacı vardır. ama tüm bunlara rağmen alfred ve bruce ters düşse bile bruce nihayetinde alfed'in canıdır.

işte tüm bu karakteristik özellikler michael caine'in o efsane surat ifadesinde, mimiklerinde birleştirmiştir. filmde çok az görünmesine rağmen, filmin kilit noktalarının adamıdır. ve o enfes monologlarıyla, batman kadar soğuk olan beni hüngür hüngür ağlatmıştır. bu yüzden filmin finalinin alfred'in hayallerinin gerçek olmasının olması beni çok ama çok mutlu etmiştir. batman'in vicdanı alfred'in sadece basit bir uşak olmadığını, olması gerektiği gibi kısa ama öz bi' şekilde bizlere gösteren michael caine'e büyük saygılar, onu alfred olarak görmeyi özliycez.
  • christopher nolan ltd. şti'nin demirbaş oyuncusudur.
  • the prestige filmindeki ''maciyşın'' deyişine hayran bırakan usta.
  • amk herifin oynadığı bütün filmlerin isimleri yazılmış o yüzden bana verecek film ismi kalmadı.

öhm, oynadığı bütün filmler izlenmeden hakında yorum yapılmaması gereken adamın hammaddesidir.
  • büyük bütçeli bir film mi var?
    bu büyük bütçeli filmin hafiften şımarık genç bir kahramanı mı var?
    bu genç kahramanın oscarlı bir akıl hocası mı var?
    o akıl hocasını kim mi oynayacak?
    tabi ki michael caine
    ve bu michael caine'i alana yanında da oscarlı bir adet morgan freeman tam tamına %50 indirimle.*
    hemen arayın! bu fırsatı kaçırmayın
    michael caine! büyük bütçeli filmlerin oscarlı usta oyuncu kontenjanının vazgeçilmez adamı!
  • "not many people know that" insanı.bu lakap onunla uk de özdeşleşmiştir.
    kendisine bu büyük kazığı ise peter sellers armağan etmiştir.
    olayın aslı ise şu :

michael caine, ortamlarda muhabbet açıldığı zaman habire "bak bu böyleymiş, bu aslında öyle değilmiş" gibi bilgiç laflar söyleyip, dolaşırmış, pek havalı görünürmüş.yani "bak neler biliyorum neler kimselerin bilmediği" havasındaymış.

peter sellers ise teknolojiyi çok yakın takip edenlerdenmiş, efendim kendisi ilk telesekreteri olan ingilizlerden, daha millet aletin ne olduğunun da farkında değil. peter amcanın ses taklit etmedeki yeteneği de malum. neyse efendim kendisi tutmuş michael caine sesi taklit ederek telesekretere şu mesajı kaydetmiş:
    "hello this is michael caine. i want you to know that peter sellers is not in, and not many people know that(merhaba, ben michael caine. peter sellers'in evde olmadığını bilmenizi isterim, bunu da öyle herkes bilmez ha)"

peter sellers'in telesekretere ulaşan herkes bu mesajı dinliyor, telesekreter nedir bilmediklerinden michael amcamızla cemiyet içinde karşılaştıklarında bir garip bakıyorlar, sonra birgün michael amca da peter dayımızı arayınca olay anlaşılıyor, ama iş işten geçmiş oluyor. bu lakap michael amca ile özdeşleşiyor.
    peter sellers'in muzipliğini takdir etmemek elde değil.

peter amcanın yaptığı taklit : http://www.youtube.com/watch?v=hy85a15n5qy
    michael caine'den olayın aslı(45. sn) : http://www.youtube.com/watch?v=rafycoddis0
    artık burada michael amca da zıvanadan çıkar :http://www.youtube.com/watch?v=rx0f3ky3uxu
  • ırıspı çıcıklarının beğenmediği sir.
  • kendisi yeryüzündeki en ingiliz insandır.
  • adını anmadan önce en koyu ateistin bile besmele çektiği, saygıda kusur etmediği büyük aktör.
  • kendisini sürekli christopher nolan filmlerinde yaşlı, bilge ve oturaklı akıl hocası rollerinde görmeye alıştığımdan mı ne, children of men'deki hippi halleri oldukça tuhaf ve sevimli gelmiş usta oyuncu.
hesabın var mı? giriş yap