aynı isimde "othello (tahta oyunu)" başlığı da var
  • shakespeare'in ünlü oyunlarından biridir. venedikli arap othello (bkz: gladiator) tadında bir arkadaşımızdır, karısı desdamona ile çok afedersiniz gece gündüz sevişirler. othallonun seks hayatını kıskanan (bkz: haset) insan iago othello'nun yemeğine şap atar, ve olaylar gelişir.

oyunun ismi othello olabilir ama oyundaki en ilginç karakter şebelek ama pure evil iago'dur.

(bkz: arabın intikamı)
  • ayni hikayeye dayanan g verdi'nin bircok kisi tarafindan en iyi eseri olarak kabul edilen operasi..terfi icin dusunulmuyen kiskanc iago namussuzca othello'yu karisi desdomona'nin subay cassio ile bir iliski yasadigina inandirir..ona korukorune inanan sapsal othello da karisini bogarak bok yoluna oldurur ama iago'nun yalanini farkettiginde artik esek nigdeye varmistir..
  • othello oyunu yurdumuzda arabın intikamı olarak da bilinir.
  • kendinden boynuzlu mağripli
  • oyundaki en ilginç karakterin iago olmasının sebebi tüm karakterleri adeta birbirine düşürmesi ve tam bir kaosa sebebiyet vermesidir. iago, kendine güveni olmayan kompleks sahibi bi insandır. gerek istediği rütbeye gelememiş olması, gerekse "avrupalı-beyaz-hıristiyan" olmayan othello' nun güzel ve soylu desdemona' yla evlenmesi zaten ezik bi kişilik olan iago' nun kıskançlık duygularını tetikler. insan psikolojisinden son derece iyi anlayan iago, çevresindekilerin zayıf yönlerini kullanarak herkesi birbirine düşman eder ve olaylar gelişir. bana göre oyunu güzel yapan en önemli detaylardan biri, iago' nun aktif olarak "kötülük" te bulunmaması, insanların içinde halihazırda varolan "kötülük mekanizması" nı ateşlemesi ve geri çekilip olayların trajediye dönüşmesini izlemeye koyulmasıdır.
  • aslında bu oyunun asıl adamı iago'dur.tilki kadar kurnazdır.machiavelli'nin prens adlı eserinden yararlanarak yaratmıştır william amca iago'yu.
  • 95 yapımlı filmi sahanedir.kenneth branagh* ile laurence fishburne**nun harika oyunculugu ve muhtesem replikleriyle bünyedeki etkisi uzun surmustur
  • en başarılı othello yorumu için (bkz: orson welles)
  • (bkz: cassio)
  • othello cosar bır sahnede;

''opmustum senı oldurmeden once,oyle olacak yıne...olduruyorum kendımı can vermek ıcın opusunde''
hesabın var mı? giriş yap