• bir nev'i ölümüdür hurşid'in. beethoven'ın 5. senfonisinin bir başka güzel çalındığı muhteşem film, san'at eseridir sükût. ba-ba-ba-bam.... ba-ba-ba-bam!!
  • müzik aşkıyla yanıp tutuşan hurşid adlı iranlı kör bir çocuğun anlatıldığı güzel bir film. kırsal kesimdeki iran yaşamını merak edenler için izlenmesi gerekir özellikle.

--- spoiler ---

keşke sonunda mükemmel müzik aletini yapabilseydi de annesi eşyaları satmak zorunda kalmasaydı.

--- spoiler ---
  • belki de çocuğun bir sevimsizlik abidesi olduğundan pek de iyi bulmadığım film.. filmin tamamını götüren nice deneyimsiz çocuklar gördük ama bu olmamış..

tabi çömlekçilerin 5. senfoniyi çalması unutulmaz.. (bkz: emeğe saygı)
  • böyle bir film izlemek istiyorum yine bu aralar. o kadar istiyorum ki hani canım ekmek kadayıfı çekmiş de gecenin bir yarısı kıvranıp durmuşum gibi. eheh benzetme yaptım da.
    en çok pazardaki kaybolma sahnesini seviyorum. orada müziği takip edişini, edişlerini. abi izleyin ya anlatılmaz ki. anlatamam demek istemedim :/ film anlatamıyorum ben sadece izleyebiliyorum ama cidden çok güzel izlerim. bunu da çok güzel izledim, en birinci güzellikte izledim. hani böyle sanki çok aşırı uykun varmıştı da başını yastığa koydun ve o anda ayyy ne biçim de uykum var ama şimdi uyuyorum yaşasın dedin ve uyudun ya işte oradaki birkaç saniyelik keyif gibi ama bu birkaç saat sürüyor yani benzetme yaptığım için tam aynı değil, benzetme çünkü bu ben yaptım. hurşid'i özledim :( tekrar izleyeyim ben bunu ya. bakayım böyle göreyim, dinleyeyim.
  • "gözler, insanın dikkatini dağıtır. eğer gözlerini kapatırsan daha iyi öğrenirsin." diyen hurşit'in öyküsü.

mohsen makhmalbaf filmidir ama sâfi iran filmi değildir; rengârenk geleneksel kıyafetleriyle, bozkırıyla ve atlarıyla, enstrümanları ve müzikleriyle makhmalbaf tarafından ustalıkla işlenmiş tacikistan filmidir aynı zamanda.
  • süleymaniye senfoni orkestrası videolarını izlerken denk gelip fark ettiğim film.izlemeye başladığınız vakit renk'ahenk bir masalın içinde kendinizi bulursunuz.izleyiciyi yormayan görsel zenginliğiyle mest edip,zihninizde diri kesitler bırakıyor.
  • mohsen makhmalbaf filmidir. tacik kültürü ağırlıklıdır. çiçekli rengarenk tacik kıyafetleri süslüyor filmin her yanını. küçük kör bir çocuk ev kirası aklında seslerin peşinde yol alıyor. ayık kafayla izlemesi zor bir film. hafif leyla tatlı tatlı izlemek gerekir.
  • müziğin ana unsur olduğu filmlerden en sevdiğim. makhmalbaf'ın şiirsel sinema üçlüsünden favorim. çok derin, çok güzel...

bu film dosdoğru müzik üzerine değil. görmekten daha derin duyulara hitap ediyor. bazı şeyleri fark etmek için görmenin yetersiz olduğunu, daha fazlasının gerektiğini ifade ediyor. bu bağlamda tamamen tasavvufi bir bakış açısı hakim ve bu, kırık ayna, ayna, nehir gibi imgelerle destekleniyor.

ayrıca filmde hakim olan melodinin beethoven'ın beşinci senfonisi olmasının ana sebebi, makhmalbaf'ın söyleşilerinde aktardığı kadarıyla(https://www.spiritualityandpractice.com/…he-silence), çocukluk yıllarında, fazlasıyla dindar olan büyük annesi, müziği hiç hoş karşılamazmış. sokakta bir müzik yankılandığında, aynı hurşid'in yaptığı gibi, kulaklarını tıkattırır ve müziği duymasını engellermiş. mohsen makhmalbaf'ın işittiği ilk "batı müziği" de beşinci senfoni olmuş. bu bir dönüm noktası, bu olaydan beri bestenin girişindeki dört nota, "ba ba ba bam" kafasında dönüp duruyormuş. ancak hurşid, müziğe kayıtsız kalmıyor. müziği takip ediyor ve duyduğu güzel seslerin tınılarında kayboluyor.

memlekette sufi bakış açısına hitap eden sinemayı sevenlerin gözdesi stalker'dır ancak benden onlara naçizane tavsiye, bu filmi atlamamalılar.
    iran sinemasını sevenler de bu filmi kaçırmamalı. iranlı yönetmenlerden çıkma, en sevdiğim filmlerden biri...
  • küçük kızın hurşid'e yaşananları anlatması ve yönetmenin o sahneleri göstermemesi çok hoşuma gitti. aynı hurşid gibi olanları zihnimizde canlandırmamız gerekti çoğu zaman.

tanım: mohsen makhmalbaf'ın yazıp yönettiği müzik dolu bir film.
  • suskunları anımsattığı kesin. çocukların pazarda birbirlerini kaybettikleri sahnede çalan mükemmel şarkı için bkz
hesabın var mı? giriş yap