• türkiye'min imajı için tatava yapmayıp imdb'de 10 puanı çaktığım film.

--- spoiler ---

olm russell crowe türklerle birlikte yunanlılara karşı savaşıyor, filmi tc kültür bakanlığı çekse bu kadar olmaz.
    --- spoiler ---
  • çok şaşalı olmayan, hikayenin tarafsız, sade bir dille anlatıldığı, derli toplu, gayet güzel, izlenilebilir bir film olmuş. şahsi fikrim, yılmaz erdoğan ve cem yılmaz filmin içinde eğreti durmamış, rollerin hakkını vermişler. sadece ayşe karakteri için olga kurylenko yerine acaba bir türk oyuncu oynasa daha sıcak olur muydu diye düşündüm fakat olga kurylenko'da karaktere iyi oturmuş. kısacası russell crowe hoş bir yapıma imza atmış.

bence sadece şu sahne için bile izlenilir:

--- spoiler ---

- cemal ve türk askerleri: "mustafa kemal'e içiyoruz"
    - connor: neye içiyorlar?
    - hasan: türkiye'nin geleceğine...

--- spoiler ---

şu günlerde şöyle bir sahneyi perdede görmek bile insana tebessüm ettiriyor.
  • ataturk'un adini duymaya tahammul edemeyen yavsaklarin anasinin amina girmis bir film olabilir.
  • neymis "adamin biri" sirf para kazanmak icin buraya gelip film cekip turkiyedeki paralari kapiyormus. allah akil fikir versin. bunu diyen akp secmenidir muhakkak. ulan adamin biri dedigin kisi oscar odullu, her sene yuz milyonlarca dolar gise yapan filmlerde basrol oynayan biri. bu eksi sozluk yazarlarinin sacma sapan ergenliklerine artik katlanamiyorum. sanki herifin paraya, hem de turkiyedeki paraya ihtiyaci var amk. allahim yarabbim ya. ne kadar bos insan var su sozlukte.
  • su omru hayatimda bir hollywood filminde turklerin iyi, yunanlarin barbar ve okuz gibi gosterildigini de gordum ya, gozum acik gitmez artik..

hele o yunan komutan'nin, back to the future 3'teki hayvan buford tannen karakterinden farkini soyleyebilen beri gelsin..
  • bu kadar olumsuz konuşulduğuna göre kesin gidip izlenmesi gereken film.

(bkz: ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi)
  • bazı filmleri 'çok beğenir', bazılarını ise 'çok seversiniz'. bu film; savaşın insani tarafına/dramına olan net dokunuşu, yumuşak ve samimi hikayesiyle benim çok sevdiklerim arasına girdi.. (dikkat iyi film demedim!)

russel crowe un inanarak yaptığı 'türk dostluğu' çok büyük.. saçma bir hamasetten değil, belli ki bu toprakların ruhunu anlamaktan geliyor..zamanın ruhu artık ne yazık ki, o büyük kahramanların hakkını vermekten uzaksa da, atatürk'e, ittihadcılara küfretmek bir entel sporu haline geldiyse de, crowe o ruhu yakalamış..

ve demiş ki;

mustafa kemal'e!
  • lan oğlum siz ne öküz insanlarsınız ya. şu sözlükte olumsuz eleştiri yaptığım 1-2 konu vardır. şu başlıkta film ile ilgili yazılanları görünce kendimi tutamadım.

insanların takıldığı noktalara bak şimdi.

türk kahvesi. yok türk kahvesi acı yapılırmış, oğlan içince ona olan aşkı anlaşılsınmış. bu kısım yanlışmış.

yok yunan çetelerinin kostümleri bilmem neredeki filmden alınmış.

bir diğer öküz de diyor ki "film mantık hatalarıyla dolu : ("

bir başkası da filmin duygusal olmadığını söylemiş.

işte arkadaşlar biz bu yarak beyinlilerle aynı salonda oturup film izliyoruz. bu adamlar kim biliyor musunuz?

bu adam siz hobbiti izlerken yanındaki arkadaşıyla böğüre böğüre konuşarak "yaşlı cüce hobbite mesajı verdi" diyen dallamalar. siz interstelları izlerken film sırasında "zaman büküldü adam yaşlandı bunlar yaşlanmadı" diyen mallar. siz herhangi bir filmi izlerken "çık çık çık" diye hayıflanan aptallar. siz film izlerken "aaaaa" diye şaşıran özürlüler.

çünkü bu orospu çocukları ayda yılda 1 kere sinemaya gidip genelde torrentten film indirdiği için, sinemada da arkadaşlarıyla kritik yapma hakkının olduğunu düşünüyor. yemin ederim bu yavşaklar yüzünden sinemada izlediğim filmden zevk alamaz oldum ya. her sinemada adamın esprisini yanındakine tekrarlayarak gülen mi dersin, film beğenmediğini söyleyen mi dersin, cep telefonuyla konuşan mı dersin, tabletinden oyun oynayan mı dersin. her izlediğim filmde en az 2 vaka ile karşılaşmak zorunda mıyım arkadaş. beğenmediysen siktir git torrentten izle gelme amına kodumun filmini ya.

işte zamanında divan edebiyatında "sanat toplum içindir" demeyen şairlerle dalga geçiyorduk. ne kadar haklılarmış meğerse.

"o kadınla çocuk niye filme eklenmiş yaaa hiç gerek yoktu." bu amına kodumun sanattan ne anlayacak?
  • yabancı eleştirmenler en çok yılmaz erdoğan'ın oyunculuğunu beğenmişler. pek çok yorumda russell crowe'dan daha iyi bir performans sergilediği ve filmi taşıyan adam olduğu söylenmiş. yine aynı eleştirmenler olga kurylenkonin bekleneni veremediğini ve rolün üzerine oturmadigini belirtmişler. film rotten tomatoes'da 83% puana sahip. ekşi sözlük bir siki beğenmeme timi yine beğenmemiş tabii. bu filmin 2. dünya savaşında konu kalmadığı için çekildiğine inananları var aralarında.
  • --- spoiler ---

düşman ülkenin kızını götürme olayı sadece bize yani cüneyt arkın'a özgü değilmiş.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap