şükela:  tümü | bugün soru sor
  • uzun yıllar karın ağrısı yapan çabanın sonunda google robotu makine ile rekorun kırılması.
    zeka küpü ile amma uğraştılar, 0.03x hızında nasıl yaptığına bakın

video

edit,
  • en hizli algoritma belli, programlama ve makina hazir, bas tusa cozsun, makinanin hizini olcmekten baska bir sey yapmiyor bence
  • (bkz: einstein mode on)

öyle sanıldığı gibi 0.38 saniye falan olmayan çözüm. küp önceden çözülmüş ve rastgele 15-20 hareketle bozulmuş, tabi bu hareketler kayıt altına alınarak. sonra da torna tezgahından bozma bu alete takılmış. uçlarına da sen sağa dön, sen sola dön komut verilmiş bu kadar basit.

(bkz: einstein mode off)

edit: marpione arkadaşım uyardı videoyu tersten oynatmış da olabilirler dedi. buda mantıklı hatta daha mantıklı :)
  • saniyenin 3te 1i gibi kısa bir sürede 20 hamle yapıyor. yani her hamle için 0,019 saniye harcıyor. muhtemelen makine, küpü bir kere inceleyip gözlerini bağlayıp çözen çocukla aynı mantıkla çalışıyor. önceden tanımlanma yoktur.
  • herkes makinenin çalışma sistemi, algoritma işlemci hızı hakkında bilgi vermiş ve olaya açıklık getirmiş ben de rubik küpten bilgi vereyim. efenim şunun aynısından bir arkadaşım hediye etmişti de altı ayda tek bir tarafını çözebilmiştim. öyle zor bir meret.
  • hiç şaşırtıcı değil.

ben asıl rubik kübün nasıl bir malzemeden yapıldığını merak ettim, o hızda hareket halinde oluşacak iç direnç ve sürtünme kuvvetlerine kolayca dayanmış.
  • ulan adam neler yapmış, detaylarını falan da yazmış. bizim aynstayn hiçbişey okumadan, biraz kedi vidyosu izledikten sonra gelip torna tezgahından bozma aletle tersten çekilmiş falan diyor ya, böyle asalaklar yüzünden bu durumdayız işte.

ortalama bir bilgisayarın rubik küpünü çözmesi birkaç ms sürer, işin zor kısmı motorlardır. yani öyle tersten çekmeye falan gerek yok. buradaki asıl teknoloji motorların hızı yani.

bu kadar beyinsizi nasıl bir araya topladınız kanzuk bey?
  • videoyu geri sarıp yüklemişler de olabilir?
  • ben katz ve jared di carlo isimli iki "harware hacker"ın daha önceden de kendi kırdıkları rekoru egale etmeleri durumu.

her iki insan da kendi bloglarında çok güzel açıklamışlar, bizlere de okuyup anlamaya çalışmak düşüyor.

http://build-its-inprogress.blogspot.com.es/…n.html

http://blog.cactus.zone/…ubiks-solver-software.html