şükela:  tümü | bugün
 • 05 ucu olan var mı? sorusundan etkilenmek istemeyen, kendi ucunu her fırsatta bulunduracağına inanan bencil (ama belki de düpedüz benim gibi ) bireylerin kırtasiye mühimmatını savunmak için uzun bir süreliğine sırtını dayadığı önlem.
  örnek:
  -05 ucu olan var mı?
  -aaa. tüh ben 06 kullanıyorum. (içte sorumsuz insanlara yardım etmemenin verdiği sonsuz huzur ve mutluluk eşliğinde...)

  (bkz: egoist)
  (bkz: sadist)
  hatta düpedüz (bkz: hayvan)
 • -0.5 ucu olan var mı?
  +yok abi benimki 0.6 .
  -olsun abi sen ver 0.1 yontarız biz.
  +(ulan naparsak gene uç veriyoruz ya)
 • sınavda kopya çekerken kullanılan sistemin bir parçasıdır. abi 6. soru ne diye hönkürmektense, abicim 06 ucun varmı gibi şifreleyebilirsiniz. kimsenin ruhu duymaz. tabi kopya kaynağının iqsunun yüksek olması gerekiyor ki hem sorunun cevabı doğru olsun, hem de 06 uçum yok demesin..
 • 0.6 uç kullanmak 0.5 uç kullananlardan kurtulmak anlamına gelebildiği gibi 0.6 uçların 0.7 kalemlerde kullanılabildiğinin keşfiyle hüsrana uğranması...
 • marjinallik amacıyla da yapılabilen şey.
  (bkz: liseli olmak)
 • bazen beklenmedik sorunlar yaratabilir.

  0.6 uçlu kalemlerin ilk çıktığı zamanlarda 0.5 ve 0.7 uç otlakçılarından illallah etmiş bir arkadaş başka hiç kimsede olmayan 0.6 uçlu kalem kullanımına başlamıştı. uzun bir süre rahat etti tabi ama bir gün tam da bir yazılı*nın ortasında şu şekilde seslendiğini duyduk: "0.6 ucu olan var mı?"

  tabi ki kimsede yoktu ve arkadaşın 0.6 uca geçme sebebini* bilen sınıftan içten bir kahkaha koptu.
  bu kadarla da kalmadı, 0.6 ucun piyasaya çıktığından bihaber hocanın, arkadaşın asıl niyetinin uç aramak değil de sınıfı kaynatarak bir kaos ortamı yaratmak olduğunu düşünmesi ve bu minvalde bir fırça atması sınıfın neşesini kat be kat arttırdı.

  ardından sınıfın iyice cıvımasına daha çok sinirlenen hoca, bu durumun müsebbibi olarak gördüğü 0.6 uç kullanan arkadaşın kâğıdına el koyup hiç itiraz falan dinlemeden kendisini dışarı davet etti.

  sonuç olarak sınıf gülme krizine tutulup tamamen kontrolden çıkınca hoca bir hışımla yazılıyı iptal kararı verdi.
  o günden sonra 0.6 uçtan bir daha haber alamadım, hâlâ bir yerlerde zamansız tükenip kriz yaratıyor mu bilemiyorum..

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)
 • tum orta ve lise ogrenimim boyunca kullandigim (bkz: tombow serve nonstop 0.6 mm mechanical pencil)imin ucudur.
  burdan tum sozluk ahalisine sesleniyorum, elinde bu kalemden olan varsa talibim. her yere sordum uretmiyorlar artik .. mutsuzluk!
 • üniversitede bir sınıf arkadaşımız kullanıyordu bunu, nedenini de “ kimse benden uç istemesin, ben de başkasından istemeyeyim” şeklinde açıklamıştı.
 • benim de katilmis oldugum furya. 0.5 ince 0.7 kalin geldigi icin 0.6 cok idealdi. ancak uclarini bulmak hic de kolay degildi.