• (bkz: üç çeyrek)

(bkz: kokoreççi)
  • bi çeyrek eksik. o halde çeyreksik.

ör: bir çeyrek sik bir çeyreksik de göt alacağım.
  • çeyrek kelimesi farsçadaki dörtte bir, yani çar-i yekten gelmektedir. düz mantikla dörtte üç için çarise tarzinda bir sey uydurabiliriz.
  • uzun zamandır düşündüğüm sorun için düzenlenen acayipli kampanya.

0.25'i tanımlarken çeyrek, 0.50'yi tanımlarken yarım, hatta 1.5 için bir buçuk* diyoruz. fakat 0.75 için spesifik bir isim yok.

üç çeyrek deniyor zaten diyenler olacaktır. fakat 0.25'e çeyrek, 0.50'ye yarım derken üvey evlat gibi 0.75'e üç çeyrek demek..ehm.. ismi yama gibi duruyor. üç çeyrek nedir yav? bir kere demesi çok uzun.

istiyorum ki onun da bir ismi olsun. bizden biri olsun. dışlanmasın. alıp böyle bağrımıza basalım.
  • şimdi çeyrek farscadan gelme bir kelime diye biliyorum. çehar(4)-yek(1). tabi türkçe'ye geçerken çeyrek olmuş. biz kürtçe çarik deriz mesela.

o zaman oradaki 1'i 3 ile değiştirmemiz gerekir. yani çehar-se(3).
    0.75=çerse

benden önce bi arkadaş da aynı öneride bulunmuş.#57521166 demek ki gayet mantıklı. çarise, çerse ikisi de söylemesi hoş kelimeler. ikisi de olabilir. ama çarisenin telaffuzu daha hoş gibi.

az önce bi arkadaş da aynı fikri yazmak için geç kaldığını mesajla iletti. tdk'de tanıdığı olan bi zahmet elden ele iletelim 'çarise'yi kayıtlara geçirsinler.
  • (bkz: dörtte üç)
  • ilkokulda aynı sorunla karşılaşmış ve yüksek sesle "tamcık" önerisini yapıştım. hala arkasında durduğum isimdir kendileri.
  • farsca dört sayısı çehar ve bir sayısı yek, dörtte bir anlamında çehar-ı yek olarak hızlı okuna okuna türkçe çeyrek haline gelmiş.

o zaman dörtte üç de çehar-ı seh oluyor, onu da hızlı okuya okuya çarse, çerse gibi bişeye ulaşmak mümkün. çerse güzel ünlü uyumu da var, cercei'ye de benziyo biraz.

yayalım.
  • bazı dönercilerde 0,75 ekmek için "gemi" tabiri kullanılır.

ekmeğin ucunu kesince gemiye benziyor ya, oradan şeyetmişler olsa gerek.

(bkz: gemi)
hesabın var mı? giriş yap