• böyle bir durumda cezayı sandıkta kesmekten başka bir çare yoktur
  • zamanında %3 ile falan aldığınız krediler bankaların yurt dışından dövizle aldıkları sendikasyon kredileridir. siyasetin de baskısı ile bankalar bu yurt dışından dövizle aldıkları borçları size düşük faizle dağıttılar. bu şekilde siz de yandan inşaatçı takımına para kazandırdınız, otomobil alıp yabancıyı zengin ettiniz.

şimdi ise o dolarla alınan kredilerin geri ödenmesi için sizden tl olarak toplanan taksitler bile doların fırlaması sebebiyle kurtarmıyor. bırakın düşük faizle yapılandırmayı...

peki şu an nasıl düşük faizli kredi veriliyor?

onun da cevabı basit. görev zararı neydi? görev zararı sevgiydi!

bu arada salak gibi kredi ile normalde alım gücünüzün yetmediği evleri, arabaları, telefonları aldınız ya...

tebrik ediyorum gerizekalılar, ülkeyi altından kalkılmaz bir borca soktunuz.(başlığı açana değil, alayınıza sövüyorum) o aldığınız kredilerin hepsi siz ödeyemediğinizde kamuya kalacak. o kredileri de benim gibi ömrü boyunca bir kez bile kredi çekmemiş, parası olmadığında hiç bir şey almamış adam ödeyecek. düşünün, siz asgari ücretinizle 6000 liralık telefon kullanıyorsunuz ama benim sizin ömrünüz boyunca göremeyeceğiniz kadar yatırımım ve mevduatım olmasına rağmen 1500 liralık telefon kullanıyorum.

ebemizi siktiniz, hala yapılandırma diyorsunuz. neymiş efendim, şimdi düşük faizle kredi veriliyormuş da zamanında yüksek faizle kredi alana adaletsizlik olmuyor muymuş? hadi bu adaletsizlik diyelim; senin ödeyemediğin kredini benim ödemek zorunda olmam çok mu adil?

edit: bahsettiğim devlet garantisi bankalar dış borçlarını ödeyemezse gerçekleşir. yani 2-3 kişinin borcunu ödememesi durumunda değil. bahsettiğim durum genel olarak kredi borçlarının tahsilatının yetersizliği ve/veya tl ile dağıtılan kredilerin geri ödemesinin döviz ile alınan borcu karşılayamaması durumunda geçerlidir. yani olay sistematik bir borç tahsilat sorununda hepimizde birden patlar, bir kişiden dolayı değil.

edit 2: sövdüğüm kişiler hayat standardını kazancının üstüne çıkartmaya çalışanlardır. mesela asgari ücretle 6000 liralık telefon alan gibi... hayat şartları hepimizin malumu; çok zorda kalıp 3-5 tüketici kredisi çekip karnını doyurmaya çalışana lafım yok. sizi bu duruma düşüren yetkili abilerin allah belasını versin.
  • arkadas bu indirim vatandas icin degil, satis yapamayan cok degerli muteahhitler icin.
  • turkcellde ki asılı kampanya ilanları gibidir.tarife değiştirmek istersiniz.alacağınız cevap "onlar yeni gelecekler için,siz ağıldaki koyunlar için değil" olur.
  • (bkz: hülle)
  • kağıt üstünde evi bir yakınına sat. sonra tekrar evi almak için 0.98le kredi çek. eski borcunu kapat, yeni borcu ödemeye devam et.
    ama bunu bankalar yer mi bilemeyeceğim.
    ben olsam yemem zira.
    bir kaç saat sonra gelen edit: konut kredisi taşıma
    edit 2: üşenmedim aradım acar bir bankacı kardeşimize sorumuzu ilettim. bunun mümkün olduğunu ama karlı olmadığını söyledi.
    edit3: mesaj kutum doldu zalımlar.
  • adam tüccar mantığı ile günü kurtarmaya çalışıyor elindekileri satıyor,
    bizim garip de gelmiş eskileri de yapılandıralım,
    alooo nerde yaşıyon sen polyanna!
    bayılıyorum böyle saf duygulara,
    adam elindekileri akşam pazarı yapıp satmaya kalkmış. sen neyip peşindesin.
    seçime kadar stoklar azalsın, başka derdimiz yok şu an. eldekiler satılsın yeter ki.
    sen evi almışsın zaten, o iş çoktan bitmiş, kim düşünür seni!

seçime kadar benzin zammını bile sineye çekti adam,
    dolardan, petrolden dolayı fiyat artarsa ben vergimden kısacam yeter ki zam olmasın seçime kadar diyor
    sen ise kredi yapılandırması diyorsun,
    adamın vadesi 2 ay, kim takar 10 yılı.
    komik ya
  • bu tip durumlarda yeni mevzuat geriye dönük işletilmez, geçmiş olsun. salak yerine konduğunuz tek konu bu olmadığı için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz ne de olsa türkiye'de yaşıyorsunuz.
  • evet sayın suserlar, bildiğiniz üzere hükümetimiz birkaç gün önce konut kredisi faizlerinin düşürülmesi yönünde bir adım attı ve böylece başta ziraat bankası hemen ardından halkbank ve şekerbank konut kredisi oranlarını 0,98'e düşürdüler.

bendeniz 3 ay kadar önce üst katımda bulunan daireyi 1,15 faiz oranı ile borçlanarak satın almış bir vatandaşım. heyecanla bankaya gittiğimde ise kredi yapılandırmaya aldığım cevap "yapılandırma yapamazsınız bu oran sadece yeni kullanımlar için geçerli"

şimdi ben soruyorum madem hükümetin böyle bir tasarrufu olacaktı neden bizim bu yüksek faiz oranlarından borçlanmamıza sebep olundu. hadi borçlandık neden şimdi bende diğer vatandaşlar gibi uygun rakamlardan kredimi yapılandıramıyorum. sonuçta amaç ekonomiye hareketlilik kazandırmak ise ben yapılandırmadan elde edeceğim parayı gene ekonomiye aktarmayacak mıyım?

benim gibi çok sayıda yapılandırma mağduru olduğunu gerek ekşi sözlükten gerekse etrafımdaki reel hayattan biliyorum. bu konuyla ilgili bir çalışma yapılmaz mı acaba?
  • kredinin zararına verildiğinin ıspatıdır.

amaç ev satarak ekonomiyi hareketlendirip inşaatçıları ihya etmek olduğu içindir.
    zaten ziraat bankası zararına kredi veriyor.

millete yıllık % 15 faiz vererek topladığı mevduatı, % 12'yle ev alanlara zararına dağıtıyor.

zaten evi satın almış adamın kredisini yapılandırmak, beton satıcılarının işine gelmez.
hesabın var mı? giriş yap