şükela:  tümü | bugün soru sor
  • devletin, bunu yapması için her ay maaş verdiği adamdır..

aga alarmlı saat çıkalı kaç yüzyıl oldu ya yeter bu eziyet artık hocaaaaaa!

https://youtu.be/ywzozj1jjui
  • imamdır. çok da takmamak lazım artık 1400 yıldır böyle.

edit: müezzinmiş. o kadar bihaberim bu işlere.
  • ülkesinin büyük bir cogunluğu müslüman olan bir toplumda, standart bir şekilde insanların namaza kalkmasını çağrılayan kişidir yani müezzin. dinin neredeyse her ülkede var olduğunu kabul edersek; günün bilmem ne saatinde kilise çanıyla da rahatsız edilebilirsiniz. dini olan insanlara saygı, dini olmayan insanlara da empatiyle yaklaşmanızı öneririm. iyi sabahlar

edit:imla
  • burda yazar sanki ezandan değil de arapçadan rahatsız olmuş gibi. ezan islamın çağrısıdir ve arapça okunur.

şayet ezandan rahatsızsa ses yalıtımı daha iyi olan bir eve geçsin. veya tıkaç taksın.
    veya yallah danimarka'ya.
  • birden fazla olunca ciddi anlamda aptalca bir hale geliyor. birinin 3. cümlesi ile diğerinin beşinci hecesi aynı anda çıkıyor. bir diğeri o an başka türlü haykırıyor.

bu ciddi anlamda saçmalık değil midir? ve saygısızlık olarak da kabul edilebilir. bu türün başka bir örneği yoktur.
  • ezan namazın olmazsa olmazı değildir. allah namazları güneşe göre ayarlamıştır. güneş var olduğu sürece kılabilirsiniz namazlarınızı. hele ki şu anki teknolojide dakikası dakikasına güneşin doğuşu da belli batışı da.

bir müslüman olarak bu hoparlör seslerinden rahatsız olanlara da hak veriyorum. herkes kendi inancına göre hoparlör kullanarak duyuru yapmaya kalksa kaos olacaktı, başkası yapsa müslümanlar rahatsız olacaktı, ama bu kirlilik umurlarında değil. çünkü adamlar dini o sanıyorlar.

sabah ezanında ruhu titriyenler, saba makamından hoşlanıyorlar, hepsi bu. aç arkadaşım youtube'da illa seveceğin makamdan şarkılar denk gelecektir. o saatte ezan yerine aynı makamdan ve yine başka dilde bir şiir okunsa da herkes yine etkilenecektir.

bazıları böyledir, ezanın makamını severler, kuran'ı müziği için dinlerler, açıp ne diyor bu kitap uygulayayım demezler.

siz çok mu peygamber sünneti seviyorsunuz, peki o halde cihaz olmadan okunuyordu ezanlar peygamber zamanında, hadi salt insan sesi ile uygulasanıza bu sünneti de? o zaman kimseyi rahatsız etmiş olmayacaksınız, hem de bu daha estetik ve otantik bir hava katacak toplumun duruşuna.

insanları rahatsız etmeden kibarca ibadet etmeli kim ibadet ediyorsa.
  • başlığı gördüğümde açan yazarın altında türlü sövgülerle topa tutulduğunu düşünüp tıkladığım başlık. ama sandığım gibi şiddetli bir tepki entryi görmemek beni şaşırttı doğrusu. hatta yazarı savunmak için iki çift sözüm vardı yazacak, ama hayret ettim. en fazla yallah gayrimüslim bir ülkeye denmiş ama ezan işitmeye alışkın olduğumuz gibi ya sev ya terk etçilere de alışkınız artık. garipsenmedi.
  • tanrı uludur daha fena bence. kulağımız mı alışmış nedir..
  • olmayan adamdır, genelde o adam kayıt tuşuna basar ve işi biter. belki sisteme bağlı ve otomatik olarak da okunuyor olabilir.

sözlük abartmadan o tuşa basan yada camide bulunan adam sanıldığı gibi fazla para almaz. bir cami'de 2-3 görevli falan çalışıp adam başı 3.000-4.000 falan alırlar.

cehaletimi attım editi: ezan okuyana müezzin deniyor.

ezanların kayıttan okunduğu doğru, yani o tuşa basmak yada saatini kurmak önemli (keşke merkezi olsa da boşa yormasak kimseyi)

kayıttan okumayıp evine telsiz çekeni bile varmış. (aldığı parayı hak etmek isteyen görevli)

imam hatip lisesi mezunu isen hafız olma şartı olmadan müezzin olabiliyormuşsun.

aylık kazançları: extralar hariç 2.900 falanmış. görevlerine baktım sanırım günde bir şey bulamadım, inernet doğru ise günde 1 saat çalışıyorlarmış.

bir çok yerde ev kirası ödemedikleri, lojman imkanı olduğu, elektrik, su gibi şeylere para vermedikleri yazıyor.

ekstra'ya çıktıkları ve çok para kazandıklarını ben zaten biliyordum.

bilgiler ışığında yeni tanımım gereksiz yere vergilerimizle beslenen adam. yapacağı her şeyi bilgisayar sistemi ile bedavaya yapabiliriz.

edit: (bkz: müezzin maaşı)
  • her gün ayni saatte bağırmaz gereksiz insanlar anlayamaz çok takılma 2 ay sonra fark edersin 5.00 de bağırmadığını salako.