şükela:  tümü | bugün
 • devletin, bunu yapması için her ay maaş verdiği adamdır..

  aga alarmlı saat çıkalı kaç yüzyıl oldu ya yeter bu eziyet artık hocaaaaaa!

  https://youtu.be/ywzozj1jjui
 • imamdır. çok da takmamak lazım artık 1400 yıldır böyle.

  edit: müezzinmiş. o kadar bihaberim bu işlere.
 • ülkesinin büyük bir cogunluğu müslüman olan bir toplumda, standart bir şekilde insanların namaza kalkmasını çağrılayan kişidir yani müezzin. dinin neredeyse her ülkede var olduğunu kabul edersek; günün bilmem ne saatinde kilise çanıyla da rahatsız edilebilirsiniz. dini olan insanlara saygı, dini olmayan insanlara da empatiyle yaklaşmanızı öneririm. iyi sabahlar

  edit:imla
 • burda yazar sanki ezandan değil de arapçadan rahatsız olmuş gibi. ezan islamın çağrısıdir ve arapça okunur.

  şayet ezandan rahatsızsa ses yalıtımı daha iyi olan bir eve geçsin. veya tıkaç taksın.
  veya yallah danimarka'ya.
 • ezan namazın olmazsa olmazı değildir. allah namazları güneşe göre ayarlamıştır. güneş var olduğu sürece kılabilirsiniz namazlarınızı. hele ki şu anki teknolojide dakikası dakikasına güneşin doğuşu da belli batışı da.

  bir müslüman olarak bu hoparlör seslerinden rahatsız olanlara da hak veriyorum. herkes kendi inancına göre hoparlör kullanarak duyuru yapmaya kalksa kaos olacaktı, başkası yapsa müslümanlar rahatsız olacaktı, ama bu kirlilik umurlarında değil. çünkü adamlar dini o sanıyorlar.

  sabah ezanında ruhu titriyenler, saba makamından hoşlanıyorlar, hepsi bu. aç arkadaşım youtube'da illa seveceğin makamdan şarkılar denk gelecektir. o saatte ezan yerine aynı makamdan ve yine başka dilde bir şiir okunsa da herkes yine etkilenecektir.

  bazıları böyledir, ezanın makamını severler, kuran'ı müziği için dinlerler, açıp ne diyor bu kitap uygulayayım demezler.

  siz çok mu peygamber sünneti seviyorsunuz, peki o halde cihaz olmadan okunuyordu ezanlar peygamber zamanında, hadi salt insan sesi ile uygulasanıza bu sünneti de? o zaman kimseyi rahatsız etmiş olmayacaksınız, hem de bu daha estetik ve otantik bir hava katacak toplumun duruşuna.

  insanları rahatsız etmeden kibarca ibadet etmeli kim ibadet ediyorsa.
 • başlığı gördüğümde açan yazarın altında türlü sövgülerle topa tutulduğunu düşünüp tıkladığım başlık. ama sandığım gibi şiddetli bir tepki entryi görmemek beni şaşırttı doğrusu. hatta yazarı savunmak için iki çift sözüm vardı yazacak, ama hayret ettim. en fazla yallah gayrimüslim bir ülkeye denmiş ama ezan işitmeye alışkın olduğumuz gibi ya sev ya terk etçilere de alışkınız artık. garipsenmedi.
 • tanrı uludur daha fena bence. kulağımız mı alışmış nedir..
 • her gün ayni saatte bağırmaz gereksiz insanlar anlayamaz çok takılma 2 ay sonra fark edersin 5.00 de bağırmadığını salako.
 • öncelikle müslümanım ezanlar dinmesin.

  ama hakkaten çok kötü ezan okuyorlar hatta bağırıyor adam. milleti soğutuyor ezandan sesten.

  hoparlör sesini çok fazla açıyorlar bazı camilerde. uyarınca biraz kısın bu kadar gerek yok evi caminin yanında olanlar var çocuk var korkuyor sesten deyince yanlış anlıyorlar malesef. ( yanlıştan kasıt evet ezan ve islam karşıtlığından anlıyor)

  şu da ezan bizimkiler de ezan(!)

  https://youtu.be/mbzf-pu00b0
 • güzel okuyacağım diye uzun havaya bağlayan kişidir.

  sabah olurken “ne bu ya ?” sorusu ile uyandırır. daha da güzeli turistik yerlerde sadece kışın okunur. yaz geldiğinden beri bazen 07:00 de okuyan şimdi hiç okumaz oldu.

  edit: arapça okunması gerektiği yazılmış.

  “innâ cealnâhu kur’ânen arabiyyen leallekum ta’kılûn(ta’kılûne).”