şükela:  tümü | bugün
  • 2016 yılı kasım ayında satın aldığım gözlüğün sapı yamulmuştu. satarken "siz bunu isterseniz kendi elinizle kırın biz garantiden o gün değiştiririz" gibi bol keseden olduğunu düşündüğüm şeyler söyledikleri aklıma geldi ve mağazadan bir şansımı deneyeyim dedim. ilk gittiğimde 2017 kasım başıydı sanırım (o kadar çok zaman geçti ki sanırım diyebiliyorum anca)

dediler ki bu kullanıcı hatası ama biz yine de bir garantiye gönderelim. (içses: aa ne güzel, gerçekten dedikleri kadar varmış)
    üzerinden bir hafta geçmişti ki bir telefon:
    -kusura bakmayın sizin gözlüğünüzün modelinde aynı renk yokmuş başka renkle değiştireceğiz.
    -durun bir göreyim önce
    tekrar gittim baktım renk gayet uyumsuz, bunu istemiyorum kendi sapı kalsın dedim.
    yamukluğu da ya başka yere götürür hallettiririm ya da kendim penseyle hallederim bir şekilde diye düşündüm. o arada sanırım kendileri de biraz denemişler, sapın üzerinde pense izleri filan vardı.

nedense tekrar garantiye yollayalım dediler, işte o an çok kritik bir hata yaptım ve kabul ettim. halbuki artık ümidi kesmişsin değil mi al gözlüğünü git. yok işte.

yolladılar önce, iki gün sonra da telefon ettiler. gözlüğünüz kargoda kamyonun altında kalmış, bir gelin görün.
    tekrar gittim. bir camı kırık, diğeri çizik içinde sapları deforme olmuş bir gözlük önümde.

geçen diyaloğun özeti:
    -isterseniz şu renkle değiştirelim diğer renk elimizde yok.
    -yani o renk elinizde yoksa ona nasıl garanti veriyorsunuz?
    -bir muadiliyle değiştirilebilir.
    -ama gözlük bu, model model, siz herhangi bir muadilini nasıl tarif ediyorsunuz?
    -başka renk de muadil sayılır.
    -(iç ses: lanet olsun size de vereceğiniz garantiye de) ben kendi eski sapıma kabulum, camları değiştirin yeter!

tekrar bir hafta sonraya randevü. tekrar gidiyorum (yani bugün) bu sefer önümdeki tablo şu:
    tek camı daha ucuz bir markayla değişmiş, diğeri çizik içinde kullanılamayacak durumda bir gözlük. tek camın kalite düşüşünü artık boşvermiş bir halde diğerini göstererek:

-ee ama bu camların sadece birini değiştirmişsiniz.
    -diğeri kırılmadı ki, niye değiştirelim?
    -dalga mı geçiyorsunuz, kamyonun altında kaldığını siz söylediniz. baksanıza çizik içinde.
    -o çizikler baştan da vardı belki. bir yıl kullanılmış cam bu.
    -saçmalamayın bir yılda ortalama kullanımla olabilecek çizik miktarı belli. bu cam kamyonun altından çıkmış, kullanılamayacak durumda.
    -maalesef onu değiştiremem, kırılmamış o. o çizikler de eski mi yeni mi bilemeyiz.

çok uzun, durumum yok özeti:
    1,5 aya yakın süre git gellerle sapı yamuk diye bırakılan gözlük, garantiye gönderildiğinde kamyon altında kalıp kullanılamaz olmuş.
    kırılan cam daha dandik bir markayla değiştirip, çizik içinde olup kırılmayan cam için de "bu belki önceden de çizikti, nereden bileceğiz" denilerek değiştirme talebi reddedilmiştir.