şükela:  tümü | bugün
  • şu an seat ibiza'da kullanılan 110hp'lik ve 200nm tork üreten 3 silindirli canavar.
    ford'un ecoboost motoruna vw'in cevabı olarak da düşünülebilir.
    ibiza için fabrika verileri şöyle:
    şehir içi: 5.3 lt/100km
    şehir dışı: 3.9 lt/100km
    ortalama: 4.4 lt/100km
    not: mühendis tavsiyesidir. motorun ilk 1000-1500km'si olan rodaj süresinde dikkat etmek gerekir. hepi topu 333cc'lik bir silindire sahip bu 3 silindirli motorun rodajını düzgün yapmak gerekir demedi demeyin. sonra benim arabam neden bu verilere ulaşmıyor demeyin...
    edit: fabrika verileri ile ilgili olarak: (bkz: #59544252)
  • fabrika verisi tüketim verilerine bakılmaması gereken ama kağıt üzerinde bayağı başarılı görünen motor. sonuçta bütün dünyayı yazılımla kandıran üreticinin malı. ayrıca mühendis olmayan biri olarak rodaj kavramının yeni nesil araçlar için hikaye olduğunu düşünüyorum. üreticiler bunu çok iyi kullanır, yeni aldığınız arabanın tüketimi katalog değerlerinden anlamlı derecede yüksekse servise sinirli gidersiniz ve oradaki usta hocam normal bu, rodaj süresince yüksek yakar diye sizi teselli eder. önce bin kilometre denilen rodaj süresi daha sonraları on bin kilometreye kadar yükselir.
    ha bu sırada yakıt tüketiminin azaldığı durumlar da vardır elbette, peki bunun sebebi nedir? cevap aslında çok basit, araca alışmış olursunuz artık. gaz tepkilerini, vites devirlerini iyice oturtmuş ve daha sakin kullanmaya başlamışsınızdır.
  • sözelci kafaların silindir hacmi küçüldükçe o mikron bazdaki kusurların etkisinin daha da artacağını anlayamadığı başlık.

ha zaten en baştan rodaj efsaneyimiş.

sanki profesyonel yarış takımı üretiyor motoru.