şükela:  tümü | bugün
  • gelişen teknolojiye ayak uyduramayan sığırların dalga geçtiği olay. motor teknolojisi elbet 20 sene önceki gibi değil arkadaşım. adamların o zaman 2.0 motordan alabildiği beygir gücünü sen şimdi 1.2 motordan alabiliyorsun. aşağıda malın biride demişki düşük devirde turbo devreye girmez yığılır kalırsın. ulan bu motorlarda zaten hem supercharger hem turbo var, turbo devreye girene kadar kompressor(supercharger) devreye girer motora daha fazla hava sıkışsın diye hava pompalar ve performans kaybını önler. araç yeterli hıza gelince de turbo devreye girer. cahilsiniz bari yorum yapmayın atmosferik motor mu bu aq?

vw ve ford bu işi en iyi yapanlardan 1.0 motordan 115 bg kadar güç alabiliyorlar. zaten 0-100 km leri 9 saniye civarında. 180 beygirle hala 0-100 de 10 saniyenin altına düşemeyen atmosferik japonlar utansın.

bundan 10 sene sonra belki de bu gücü 700 cc den alacaklar ve sen yine 0.7 motor araba mı alınır yeaaa diyeceksin. keza şuarada 2 seneye kadar elektriki araçlar 100ü zor geçerken tesla roadsterlarla adamlar hız rekoru deniyor. bu araçlar seri üretime geçtiğinde bundan yıllar sonra sen yine elektrikli araç mı alınır yeaa elektrikli bisiklettir o diyeceksin.

(bkz: vizyon)
  • geçen sene araba almayı düşünmeye başladım. kredi çekmek yerine para biriktirmek bir süre için mantıklı geliyordu. eşimle beraber biz para biriktirmeye başladık. becerdik de bunu. ama biz paramızın üstüne para koydukça araba da üstüne koymaya başladı. bir türlü yaklaşamıyoruz. geçen sene 1.8 motor araba almak bile mantıklı gelirken her ay 100cc düşmeye devam ettik. şimdi 0.9a kadar önü var. bizimki ihtiyaç. en son iki kişilik bisiklet alıp yolumuza devam edicez, ya aq böyle işin deyip bütün parayı ezicez. yayında ve yapımda emeği geçen herkesin bayramı mübarek olsun.
  • audi'de de kullanılan,
    0-100 km hızlanması 9.9 sn. olan
    son hızlanması 206 km/h olan
    şehir içi fabrika verisi yakıt tüketimi 5,2 lt olan
    istanbul göbeğinde son 20bin km gerçek ortalama (yüzde 75 şehir içi) yakıt tüketimi 7.2 lt olan
    spor değil ama gayet canlı, verimli ve fazlasıyla iş görür bir motordur kendisi.

bunun yerine bisiklete binin diyen, bilgisi ve tecrübesi olmadan fikir beyan eden kişileri dikkate almayınız.
  • ulkenin ozeti gibi baslik.

yahu elin gelismis ulkeleri 2.0'dan asagi arac kullanmazken ben niye 1.0'a mecbur birakiliyorum diyecegine, turbolusunu tak sahane gider diyor adam.

rakiya zam geliyor, evde yapiyorlar.
    biraya geliyor, evde yapiyorum diyor adam.
    sigaraya zam geliyor, evde sariyoruz diyorlar.

bu gidisle evde icten yanmali 4 silindirli motoru da yapcaklar, az kaldi.
  • fındık kadar piston, tavuk kemiği kadar kol, kertenkele boku kadar yataklara sahip haddinden yüksek performansının düşük motor ömrüne mal olmasını öngöremeyenlerin teknoloji sandığı motor.
  • benim bu konuda asıl takıldığım, 1.0 motor arabayı beğenmeyenlere gelen tepkiler. adam tercih etmiyor. sen neden kompleks yapıp cahil, görgüsüz bilmem ne saydırıyorsun. bu kadar sayıyorsan sen de çok normal bir insan değilsin demektir. tercih meselesi deyip geçersin iki türlü de, nedir yani.

bunun arkasında benim pipim daha büyük yarışı gibi bir şey var galiba. limp bizkit vs korn koçaklaması vardı. "say what say what. my dick is bigger than yours!" diyordu amcalar birbirine. bizimkiler de motor hacmi yarıştırıyor.
  • turkiye'de yasiyorsan ve amacin bir yerden bir yere ulasmak ise gayet mantikli bir secenek.

mevcut ekonomik kosullarda, vergi sistemiyle ve benzin fiyatlariyla cok da fazla bir alternatif yok zaten bir cok kisi icin.

isinizi gorur mu gorur. a noktasindan b noktasina goturur.

ama dedidim gibi ulasim aracidir. arabalara merakli, arabalardan anlayan, seven, tutkusu olan biriyseniz aslinda araba filan da degildir malesef.

biz rezil kosullara, sisteme o kadar alistirdik ki kendimizi. 100 kusur binlere 1 litre motorlu arac satiliyor asgari ucretin 2020 tl oldugu ulkemde. biz de muhasebesini yapiyoruz mantikli alinir diye.

2 litre motorun tadini sesini gucunu unuttuk. kendimizi 1 litre motorlar cok gelisti diye avutuyoruz, lan 2 litre motorlar gelismedi mi saniyorsun? v6, v8 deginmiyorum bile. halimize sukretmekten dunyanin kalaninda neler oluyor insanlar nasil yasam standartlarina sahip, onu unutuyoruz.
  • hala adamlar gelmis 1950 lerin bilgisi ile uzun omurlu olmayacagini iddia ediyorlar motorlarin. o kadar muhendis yonetici de hesaplamadi hic de seyi dedi hans bas en kucuk motoru sikerim omrunu sanki.

6 yildir istanbul trafiginde ve yokuslarinda 0.9 motor clio kullaniyorum, bana misin demedi hic bir sikintisini gormedim. ayni surede atmosferik 2.0 motorlu subaru legacy'miz 3 defa servise gitti motor problemleri yuzunden.
  • nesine öfke kusulduğunu anlamadığım motor. senin ülkenin ve bazı doğu ülkelerinin boktan vergilendirme sistemi varsa 1.0 motorun suçu ne?

aşırı beslemeli yüksek basınçla çalışan motorlarla ilgili teknoloji aldı yürüdü. peki metalurji yerinde mi saydı? ulan 20 yaşında 500 bin km'de araç kullanmıyorsanız kolay kolay motor problemi yaşamazsınız hiçbir araçta. evet atmosferik motorlara göre daha kısa ömürlü doğrudur. 800 bin km yerine büyük ihtimalle 500 bin'de motor bitebilir. peki üretici firma salak mı ülkede araçların çoğu daha 100 bin görmeden satılıyorken, neden yüksek maliyetli, büyük ve hantal atmosferik motorlarla uğraşsın.

gelelim almanya'da herkes 2,0 litre motor kullanıyor geyiğine. eskiden almanya'da da türkiyede'de herkes 1,6 ve 2,0 litre atmosferik motor kullanıyordu zaten. 90'ların sonlarına doğru da otoyol araçları için bu motorlarla 75 - 140 hp aralığında güç üretilebiliyordu. şimdi tüm dünya aşırı beslemeli yani turbo motorlar kullanıyor. almanya gibi ülkeler motor hacmine pek dokunmayıp 170 - 300 hp araçları tercih ederken, boktan vergilendirme sistemi olan ülkelere de beygir gücünde pek değişiklik yapmayıp 1,0 - 1,4 litre motorları satıyorlar.

şimdi benim önceki aracım seat ibiza 1,4 lt atmosferik 85 hp manuel şanzıman, şimdiki ise vw polo 1,0 lt tsi 95 hp otomatik şanzıman. 1,4 daha iyi çeker rampada diyenler siktirip gidebilir.

sonuç olarak bahsi geçen motor, sizin pek sevgili atmosferik 1,2 litre 58 hp renault twingo'yu, 1,3 litre 60 hp ford ka'yı da hatta 2005 üretimi 1,6 duratec 80 hp ford focus motorunuzu; düz yolda, rampa aşağı ve yukarı, karada, denizde ve havada, sürtünmeli, sürtünmesiz her ortamda tokatlar arkadaşlar. fazla şeyapmaya gerek yok.

edit: qweqe'nin uyarısıyla düzeltelim. bahsi geçen focus 1,4 80 hp olacak. ayrıca fiesta da 70 hp'lisi mevcut. sonuç aynı.

hesabın var mı? giriş yap