734 entry daha
  • türk insanının teknoloji ile imtihanı!!!
  • dünyaca ünlü otomativ mühendislerinin toplandığı başlık.yemişim sizin tork bilginizi de motor bilginizi de.herkes her şeyi biliyor mübarek.
  • 1.4 polo yerine aldığım 1.0 polo’yu karşılaştırdığımda 1.0 polo daha seri ve güçlü.
  • eğer şehirler arası yol çok sık yapmıyorsanız, arabayı genelde tek kullanıyorsanız rahat rahat yetecek arabadır. kalabalık binilse bile üzmez. tabi ki turbosu varsa bu dediklerim geçerli.

1.0 tsi motorlu birçok araba kullandım, 1.6 atmosferik motorlu her arabayı tokatlarlar.

1.0 araba mı alınır diyen insanları hayatımdan çıkarıyorum.
  • fındık kadar piston, tavuk kemiği kadar kol, kertenkele boku kadar yataklara sahip haddinden yüksek performansının düşük motor ömrüne mal olmasını öngöremeyenlerin teknoloji sandığı motor.
  • japonlar 0.6 motorlu otomobile binebiliyorken (bkz: kei car), türkiye'de gayet lüks bile sayılabilecek eylemdir. ayrıca bir hypercar olan koeniggsegg gemera'da elektrik motorlarının yanında bir adet 2 litrelik 3 silindirli motor yer alacak. bakın hypercar'da bile 2 litre kullanılabilir oldu. normal otomobilde de 1.0 motor kullanılabilsin artık.

ayrıca b segment hatchbacklerde bu motor turbo olmak zorunda da değildir. atmosferik olsa da iş görür gayet. çok fazla güç üretmek zorunda kalmayacağı için de daha sağlıklı olacaktır. ülkede 500 bin tl'lik 1 milyon tl'lik araçlar bile zaten en fazla 190 beygire sahip şu an. b segmente de 60-70 beygir yeter. he turbolu alabilirseniz daha iyi olur tabii.
  • bir yıllık maaşıyla araba alanların, genelde şehiriçinde ve maksimum 2 kişi kullananların, aracı satarken zarar diye bir kavrama takımayanların çünkü aracı bir yatırım ürünü olarak görmeyenlerin gayet işine yarayacak hamledir.
    ancak bir arabaya ömrünün gelirini bağlayanların,senede en az 2-3 defa bagajı doldurup uzun yola çıkanların, çevre yolunda uzun vakitler geçirenlerin ve şehiriçinde de olsa çok km yapanların tercih etmesi çok mantıklı olmayan araçtır.
    dünyaca ünlü firmalar bunu düşünememiş demenin de bir manası yoktur.çünkü o adamlar 1.0 motor aracın aynısını 1.5-1.6 hatta 2.0 olarak da üretiyor.sence neden? doğru bildin kardeşim.her motorun kullanım amacı aynı araç bile alsan farklılaşır.yani 1.0 blok performans-uzun ömürlülük-düşük tüketim-konfor bunların hepsini bir arada sunsa adam zaten farklı blok geliştirmekle uğraşmaz her araca bunu dayar geçer değil mi?atmosfek motorla karşılaştırmamak lazım o 1.4-1.6 atmosferikler 15 yaşında bile ticari takside kullanılabiliyor hele ki japonsa.1.0 araçta ne piston ne blok dayanır o kadar yüklenmeye ve km’ye.
    en başta dediğim gibi minimal sürü ve rasyonel beklentilerle alınabilir ama makul şeyler beklemek lazım.
  • hayat müşterek yokuş aşağı o seni taşır çıkarken sen itersin.
  • şüphesiz ki sadece motoru değil, tüm parçalarıyla, bütün bir araç olarak, 10 yıl, 150.000km ömür biçilerek üretilmiştir.

(bkz: life cycle assessment)
  • hala adamlar gelmis 1950 lerin bilgisi ile uzun omurlu olmayacagini iddia ediyorlar motorlarin. o kadar muhendis yonetici de hesaplamadi hic de seyi dedi hans bas en kucuk motoru sikerim omrunu sanki.

6 yildir istanbul trafiginde ve yokuslarinda 0.9 motor clio kullaniyorum, bana misin demedi hic bir sikintisini gormedim. ayni surede atmosferik 2.0 motorlu subaru legacy'miz 3 defa servise gitti motor problemleri yuzunden.
1391 entry daha
hesabın var mı? giriş yap