şükela:  tümü | bugün
1051 entry daha
  • fiyatlar göz önünde bulundurulduğunda mantıklı olan harekettir. eminim bunu alan insanlar da hız rekoru kırmaya çalışmıyorlar. uzun bir süre 1.0 100 beygir bir araç kullandım. kanımca en büyük etkisi klimada, yakıt tüketiminde, yüksek hızda ve yüksek hızda çıkılan yokuşlarda oluyor, ki bunları da tahmin ediyordum.

uzun yolda bazı durumlarda 120 civarında 4. vitese düşürmek zorunda kalabiliyordum. ancak bu da çok büyük bir sorun değil bence. arabaya vereceğim puanı 10 üzerinden sadece 0.2 puan indirirdi.

klima konusu da yukarıdakiyle aynı, küçük bir eksiklik benim için.

yakıt tüketimi çok farkediyordu ama. diğer benzinli araçlarda bu kadar fark var mıdır bilmiyorum ama ben şehirler arası aynı yolu 1.5 depoyla basarak, 0.5 depoyla sakince gittiğimi biliyorum. sanırım motorun yakıt içme eşliği boyutundan dolayı aşağıda.
  • bu arabalar halkı ağır vergiler altında ezilen 3. dünya ülkeleri için üretilir önce bunu kabul edin.

ucuz olmalarının sebebi üretim maliyetinin düşük, ekonomik ömürlerinin kısa olmasıdır. burada yazan çok bilmişlerin aksine teknolojik olarak yenilik sunmazlar.

fiyatı uygun olduğu sürece alınır, binilir tercih sebebidir. ben aynı paraya ikinci el 1.5tsi, 1.5l tarzı araçlar tercih ederim orası ayrı.

bu motorların yakıt sarfiyatı efendi olursanız makul düzeydedir ama sıkıştırırsanız ortalama 10 litreler tüketilir. şimdi fabrika verisi 4 litre ben 5 litre ortalama tutturdum tipi adamlar var onlar ortalama hızıda koysun bi zahmet istanbul burası.

elektrikli arabalardan önce bence bütün sektör küçük hacimli motorlara dönecek, performans isteyen elektrikli modellere yönelecek.
  • bu arabalar halkı ağır vergiler altında ezilen 3. dünya ülkeleri için üretilmez. avrupa ülkelerinde de gayet satılırlar. hatta bazen, distribütörlerin "bunu kimse almaz türkiye'de" diyerek getirmediği otomobillerin almanya'da satıldığını görebilirsiniz.

olay gelişmiş ülke, gelişmemiş ülke meselesi değil. bunu şu entrymde anlattım. güçsüz otomobil seçeneği her zaman var oldu ve her zaman var olmaya devam edecek.

türkiye pazarı amerika ve kanada ile kıyaslanamaz. çünkü bu iki ülkenin otomobil tercihleri, "güçsüz araba" anlayışları dünya'nın geri kalanından çok farklıdır. bunun en güzel örneği nd mazda mx-5. iki motor seçeneği var bu aracın 1.5 ve 2.0. peki japonlar ilk başta bu otomobili hangi motoru dikkate alarak tasarlamış: 2.0 değil, yanıldız. mazda mühendislerinin önceliği 1.5 motor olmuş. ancak daha sonra amerika pazarına bu motor az geleceği düşünülerek 2.0'ı da çıkarmışlar. (kaynak savagegeese'in mazda mx-5 belgeseli.) yani kanada'da bu motor yok türkiye'de var çünkü bu motor gelişmemiş ülkeler için üretilmiş diye bir şey yok. ona bakarsanız 0.6 motor da bizde yok ama japonya'da var. biz japonya'dan daha mı iyi durumdayız?

son olarak da şunu yazayım: 1.0 motor araba almak muhalif bir eylemdir, çünkü en az vergiyi ödersiniz.
  • onu alacaginiza bunu alin.

artilari:
    - yokusta ceker
    - yagmurdan, kardan, ucan kusun bokundan korur
    - hanimi yanina alirsin
    - oglan okulda babamin motoru var diye hava atar
    - ortamlarda kizlara cevreciyim ben ayagi cekip duyar kasarsin
    - dusuk vergiden yararlanirsin
    - kaskodan yirtarsin
    - kalan parani altina yatirir, seneye hanima da aynisindan alirsin
  • yakın zamanda gerçekleştirdiğim eylem.

valla çok memnunum gençlik, yani ben öyle çok anlamam ama otomatik ve yüksek olarak alabileceğim en uygun arabaydı. uzun yolda da şehir içinde de kullandım. rampa bilmem ne. iyi yani.

param yetse at alırdım o ayrı.

(bkz: ford ecosport)
  • paramiz olsa da alsak amk sanki kendisi range rovere falan biniyo da 1.0 motoru begenmiyo dalyarak. haddinizi bilin lan 1.0 tsi motor koppek gibi gider sizin 98 model 1.6 atmosferiklerinizi var ya ters yatirip... neyse amk gece gece sacma sapan artislik yapmayin sanirsin ingiltere prensi aq

tanim: iyi giden az yakan dusuk emisyon degerleri ile avrupa gibi gelismis bolgelerde tutulan bir motordur.
  • kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, her sabah uzun yol yapar gibi gidip gelmeniz gereken bir yer yoksa beygiri yüksek olanından olması şartıyla çok memnun kalacağınızı hatta hayretler içinde kalacağınızı neredeyse garanti edebilirim.

dört beş yetişkin sürekli birlikte seyahat ederse performans ne olur bilmiyorum. tek ve iki kişilik kullanımda çok başarılı.

benim ne kadar zengin ve güçlü olduğumu herkesin görmesi lazım, passat mı çekeyim yanlarına, itibardan tasarruf olmaz zihniyetiyle hareket ediyorsanız tıklım tıklım şehiriçi trafiğinde 4x4 arazi kamyonetiyle dolaşmayı tercih edebilirsiniz.

kendini başka türlü güvende hissedemediği için küçük kamyonet kullananları tenzih ederim.
  • turbolu mu turbosuz mu? beygirli mi, beygirsiz mi? dizel mi, benzin mi, elektrikli mi? (son kısım ironi, hemen atlamayın.)

kısacası 1.0 motor var 1.0 motor var. benim sürdüklerim iyiydi.

ben en aşağı 2,5 veya 3.0 tdi alışmış birisiyim ama artık çevreyi kirletmemek için arabayı satıp ufak hacimli bir araç almayı düşünüyorum. elektrikli de olabilir ama tdi'a alışmış birisi olarak bana pek randımanlı gelmedi. elektrikliler kalkışta filan iyi ama sonra deneyimledim ki bu araçlarla belli bir hızın üstünde ani hızlanma yapamıyorsun.

ani hızlanma neden gerekli? bence frenlerin iyi olması kadar önemli. şimdi burada neden iyi olduğunu yazmayayım çünkü herkesin sürüşü, refleksleri farklı. acil durum anında deneyen olur yanlış sonuç alır ben bu sorumluluğa giremem.
  • (bkz: avuntu)
  • v8 5 bin motorlu mustangımın tek teker gücüne bile denk gelmeyen motor gücü
4 entry daha