şükela:  tümü | bugün
 • devir 1.0 devri
 • ben aldım bundan geçen sene. başlıkta çoğunlukla bahsedildiği gibi turbo da değil üstelik aldığım araba 1.0 atmosferik seat ibiza. 75 beygir. bir senedir kullanıyorum şehir içi, uzun yol, alabildiğine yokuş, köy yolu vs. her yolda sürdüm diyebilirim. öyle uçayım kaçayım makas atayım profilinde birisi değilim sakin kullanırım aracı. bu açıdan yakıtı da çok iyi o yönden de yüzüm güldü. vergisi de düşük. yaşadığımız ülke şartlarına göre alınabilecek en mantıklı arabalar bunlar artık.

  araç almadan önce fikir olsun diye buralara bakan oluyordur mutlaka onlar için söyleyeceğim şey otobanda ne kadar çok araç sollarsanız o kadar çok ödül almıyorsunuz. yaptığınız selektör sayısına göre yiyeceğiniz küfür konusu ise doğru orantılı. :)

  motorunuz ne olursa olsun kazasız belasız sürüşler.
 • hea bende diyorum bu türkiyedeki arabalar bayır aşağı dayılanıyor da bayır yukarı niye 80’lik tıknefes amcalar gibi gidiyor.
 • fakirlik falan yazmışlar...

  a3 sportback 1.0 turbo fsı 116 hp design s tronic = 257 bin 344 tl

  bu nasıl bir fakirlik amk.
 • şimdi buraya yazıyorsunuz 1.6 atmosferiğin eline şöyle verir, böyle verir falan diye ancak perspektif dar.

  şimdi 1.0 tsi, 0.9 tce gibi ufak motorlar turbo desteği ile size şehir içinde gerekli performansı sağlar, hatta o motorlara güzel de bir çift kavrama şanzıman koymuşlardır ki vites geçişleri yağ gibidir, konfor performans size yeter. peki sıkıntı nerede ?

  sıkıntı perspektifte.

  bugün aldığınız 1.0 tsi, 0.9 tce motor sizi tatmin edecek performansı sunar, hatta şanzımanı da "çift" kavramalıdır çok konforludur peki o araba 10 sene sonra ne olur ?-şimdi taşlar yerine oturmaya başlamıştır umarım- o arabanın turbo destekli fındık motoru 10 sene sonra 200.000'e geldiğinde ne olur ?

  ya da 200k km'yi sorunsuz görebilir mi? * peki 10 sene sonra o arabanın çift kavraması ne olur ? o şanzımanın mekatronik sistemi 10 yıl dayanır mı, 10 yıl sonra çıkaracağı sorunlar çözülür mü ya da 10 yıllık arabayı alacak olan böyle sorunlarla uğraşır mı peki ne kadar tutar bu maliyet, bu kadar masrafı kim göze alır? hadi sorunlar çözülür peki o biten kavramayı bu kadar yüksek maliyetle kim yenileme zahmetine girmek ister?

  görüldüğü gibi bu otomobiller kullan/at otomobilleri yeterli performansı sağlar, yakıt tüketimi başarılıdır avrupalı alır bunu 3-5 sene biner sonra umrunda olmaz sonra gider yenisini alır. avrupalı için bunlar araçtır. oraya buraya gider sonra eskidi der gider sıfırını alır peki türkiye'de zaten millet ötv-kdv derken 3-5 sene kredi ödeyip bu arabaları zor alıyorken sonra ne olacak ?

  sonrasını düşünün artık siz avrupalı değilsiniz, dolayısıyla avrupalı gibi düşünemezsiniz yani öyle yeterli performansı var, otomatiği çok konforlu, yakıtı az. bu avrupalı mantığıdır çünkü adam rahatça gider alır biner. burada diyen varsa ben alırım 1.0 tsi kullanırım sonra eskir 3-5 sene sonra umrumda olmaz ben gider yenisini çekerim altıma o zaman sıkıntı yok ama bu otomobilleri almak türkiye'de gayet zordur.

  peki bakım durumu? türkiye'de millet arabasına düzgün bakım yaptırmayı bırak düzgün kullanmıyor bile peki o sürekli sıkıştırılan küçük hacimli motorlar birgün demeyecekmi yeter la bizim de canımız var diye? bu ülkede 1990 model corolla 30.000 liraya satılıyor peki neden? çünkü alım gücümüz yüksek değil sadece sorunsuz diye 28 yaşında araba para ediyor peki git avrupalıya de bakalım 28 yaşında sıkıntı çıkarmıyor diye sana neresiyle güler, avrupalı yeni araba sever, gidin bakın almanya'nın satış rakamlarına çatır çatır sıfır otomobil satılıyor peki neden ikinci elde araba yok mu, var ama adamlar yeni araba seviyor.

  türkiye'de öyle bir alım gücü yok dolayısıyla bugün övdüğünüz arabalar 10 sene sonra almanya'daki gibi hurdaya gitmeyecek, ikinci elde millet ilk araba diye bakacak, araba almak isteyenler ilanlarda gezecek peki onlar ne diyecek 200k km'de ama 1.6 atmosferiğin eline verir diyecek mi? motor sıkıntılarıyla uğraşmayı göze alacak mı, ya da çift kavrama yağ gibi akıyor diyecek mi yoksa ulan araba kaç para kavrama kaç para mı diyecek ya da sanayide mekatronik sistemle uğraşmak isteyecek mi? şimdi hiç öyle değil demeyin. bal gibi öyledir, yüksek sürtünme ile çalışan bu çift kavrama sistemlerin doğası budur. uzun ömürlü değildir.

  peki ne olacak? hani burada yazıyorsunuz ya 1.6 atmosferiğin içinden geçer, yok eline verir falan işte o zaman kim kimin içinden geçiyor, kim kimin eline veriyor belli olacak. ve bundan 10-15 yıl sonra 2030'lar geldiğinde sizin o içinden geçiyor dediğiniz fındık motorlara, çift kavramalarına millet öcü gözüyle bakarken bugün "içinden geçilen", "eline verilen" 1.6 atmosferikler canavar gibi çalışmaya devam edecek ve kim kimin eline vermiş belli olacak.

  örnek vermek gerekirse bugün satılan 1.6 atmosferik 132hp - manuel toyota'lar 15-20 yıl geçse de değerini koruyacak çünkü şanzımanı sorun çıkarmayacak, motoru 300-500.000'de olsa canavar gibi çalışacak. şimdi 1.0 onun eline verir bunun içinden geçer demek kolay peki 300.000km'de bir atmosferik toyota yağı suyu koyulup devam ederken 1.0 - 0.9 turbolu fındık motorlar toyota'nın atmosferiğinin eline verebilecek mi? belki karşılaştırma imkanı olur o da bu fındık, turbolu motorlar 200k km'yi sorunsuz görebilirse*

  kısaca avrupalı değilsiniz, o yüzden bu kısa ömürlü motor/şanzıman kullanılan, gelecekte yürütme maliyeti astarını geçecek modelleri övmenin alemi yok. sonra çocuklarınız, torunlarınız ikinci el araba bakacak ve onlar 1.0 turbo abi, atmosferiğin eline verir ya da otomatiğe bak nasıl hızlı demeyecek. bu motorla uğraşılmaz, bu şanzımana bir araba masrafı yapılmaz bak mis gibi atmosferik corolla var, yağını, suyunu koy bin mis gibi diyecekler.

  lafın özü avrupalı değilsiniz ki 3-5 yıllık arabaya hurda gözüyle bakıp gidip şak diye sıfır araba alasınız. o yüzden bunun bir de on yıl sonrası var. atmosferikler uzun vadede kullanıcı dostudur. hele toyota ise yağını suyunu koyar ölene kadar binersin, peki o fındık motorlar uzun ömürlü mü? -değil. o arabaların beğenilen şanzımanları uzun ömürlü mü? - değil. peki çift kavramanın değişim maliyeti yüksek mi? -yüksek.

  o zaman;

  bir litre ya meyve suyudur, ya süt.
 • şu linkte 40 kg ağırlığında 400 hp güç üreten nissan motor var. o yüzden 1.0 motor gayet iyidir.
 • çok güzel herkesin eline verir diyenleri turbo arızası verince (çok sürmez 150 bin civarı) yüzlerini görmek istediğim motor.
 • avustralya'nın efsanesi olmuş holden commodore aracının 40 yıldan sonra 3.6 litre v6 motorundan az yakan, çevre dostu! 2 litre motora geçişi kabul almamışken, gelişmemiş bir ülkede vergilerle, yakıt fiyatlarıyla kullanıcıyı 1 litre gibi sikimsonik, çim biçme makinesi hacminde araçlara yönelten düzen batsın.

  tanım: araba sürmek gibi dünyanın en temel zevklerinden birinin içine sıçan, yok eden motordur.
 • 1.0 motor araba hiç sürmedim ama 1.2 çok sürdüm. hiç bir sorunu yok. istanbul içi gayet iyi. bunu söyleyenler düz bayıra tırmanmaya çalışıyorlar galiba.

  https://www.youtube.com/watch?v=di5xnut7egm
 • günümüz akaryakıt fiyatlarını düşününce, şehir içinde ve ara sıra bilumum yakın illere gitmek için tercih ediliyorsa en mantıklı seçim olabilir. genelde uzun yol yapılıyor ise bu zaman da 1.0 motor araba almak akıl kârı bir hareket değildir.

  dip not: i10 sahibi (şehir içi)

hesabın var mı? giriş yap