şükela:  tümü | bugün
 • son 5 yılda 1.1 milyon öğrencinin geçim sıkıntısı nedeniyle üniversiteyi bırakması olayıdır.
  haber linki
 • oldukça dikkat çeken bir hadise. hayata dair ileriye dönük tahminler ya da planlar yapacak gençlerin göz önüne almalarını umuyorum.

  ayrıca ülkemizin temel dinamiklerini derinden etkileme potansiyeli yüksek olan bir trajedi olduğunu da belirtmek isterim. zira etkileri görülmüyor değil.
 • gittikçe artacağını düşünüyorum. öğrenciler için de her şeyin pahalı olması bunun yükünü de ailelerin çekmesiyle öğrenciler üstünde büyük psikolojik sıkıntılar doğuyor. benim de dahil olmamak için çalışıp üniversite paramı kendim vermem gerekiyor.
 • (bkz: orospu çocuğu yrd doç)

  bizim bölümün neredeyse 3’te 2’si bunlardan bir tanesi yüzünden bölümü bırakmıştı.

  1.1 milyona akademisyen kurbanları da dahil olabilir.

  değerli akademisyenlerimizi tenzih ederim, bizim bölümde de çok güzel insanlar vardı ancak öğrencilerin çoğu akademisyen egosunun kurbanı oluyor. birebir şahit olduğum birçok olay var.

  hiç uğruna birçok gencin hayatıyla oynuyor insafsızlar.

  edit. bakın, geçim sıkıntısı yüzünden bir öğrenci nasıl okul bırakır? bir sebepten dolayı okulu uzadığı için bir süre sonra öğrenci geçimini sağlayamaz ve okulu külfet haline gelmeye başlar. bu yüzden okulunu bırakır ve çalışmaya başlar. herkes ailesinden şanslı gelmiyor maalesef.

  ne yazık ki üniversitelerde denetim mekanizması yok. dersin içeriği de, öğrencinin yükümlülükleri de, sınavların derecelendirilmesi de tamamen ilgili derslerin öğretim üyelerinin keyfine bağlı.

  hatta şunu söyleşeyim; farkında olmadan sınavlarda toplanıp birçok akademisyenin paperını, makalesini onlar için hazırlıyorsunuz.

  edit: genç akademisyenler rahatsız. birçok küfür mesajı aldım, hahah adamlar alınmışlar yardırıyorlar özelden.

  yazar arkadaşın birisi ifşa olmuş, akademisyen tarafından mail yoluyla taciz edilmiş. neden öyle yazıyorsun filan diye.

  bir iki çakal da beni yokladı, okulumu bölümümü soruyor. artık aynı profilden kaç kişi varsa hepsi de üzerine alınmış benim onların okulundan/ bölümlerinden miyim diye merak etmişler..

  onun haricinde güzel mesajlar atan herkese teşekkür ederim.
 • her yıl aşağı yukarı 1.5 milyon öğrenci sınava giriyor. aşağı yukarı 700 bini iyi kötü bir yerlere yerleşiyor.

  ilk 10.000'de değilsen iyi bir üniversitede okuyamıyorsun
  ilk 30-40.000'de değilsen kendi başına iyi bir iş bulamıyorsun. anca eşin dostun ittirip kaktırmasıyla torpille girersin bir yerlere. orada da yükseltmezler adamı.

  geriye kalan 600 binden fazla öğrencinin üniversite okuması sadece zaman kaybı. aynı zamanda devletin de kaynaklarını tüketiyorlar.

  ülkede bu kadar üniversite mezununa ihtiyaç yok.

  edit: amacım kimseyi aşağılamak değil, sadece gözlemlerimi aktarmaya çalışıyorum.

  ülkede ilk 10.000’deki adamın da iş garantisi kalmadı. ülkenin en iyi makina fakültelerinden birinin iyi bir mezununu, beyaz eşyacı bir türk şirketi stajyer olarak çalıştırıp, asgari ücret ödüyor. kadroya geçmeyi bekliyor bu arkadaş da. neden bekliyor?

  üniversite okumak yerine meslek yüksek okulu okumak, sektörde kalifiye operatör ve ara eleman olmak çok daha mantıklı.

  5 yıllık mühendisin 7 aldığı yerde, 5 yıl tecrübeli forklift operatörü 9 alıyor.

  cnc ustası olsan bugün, çalışacağın yeri sen seçersin kim iyi maaş veriyor diye. iş batsa çıkacak son adamsın. patronun gözünde 5 mühendisten daha işe yararsın.

  türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde, liyakatin olmadığı ve insan fazlasının bulunduğu yerlerde alanında çok iyi değilsen gerçekten üniversite okumak zaman kaybı.

  edit2: 100.000. olup kansere çare de bulabilirsin. 50.000. olup ilk 50’deki adamdan çok daha başarılı da olabilirsin. istatistikte en iyi ve en kötü örnekler sağlıklı bir ortalama bulmak için alınmaz.
 • geçenlerde bir gerizekalı vardı beyin göçü hakkında "80 molyonlok olkoyoz godonloron yorono boskoloro doldoror." diyordu.

  işte bu 1.1 milyon o hıyara en güzel cevap "nah! doldurursun"

  kemalist arkadaşlarım, bu işin şakası yok. lüks arabalar, pahalı saatler, rüya gibi tatiller falan eyvallah! helali hoş olsun ama okumak isteyen hatta bahane olunca istemeyecek bütün yakınlarımıza destek olmayı unutmayalım.
 • parasızlık olabilir.
 • parasızlık, okuduğu üniversiteyi ya da bulunduğu şehirden memnun olmama, barınma sorunu bunların hepsinin etken olabileceği durum. ancak işin başka bir boyutu daha var ki eğer öğrenci biraz düzgün bir okulda okumuyorsa bırak maaşı, iş bulup bulamayacağı şüpheli, okuyup da asgari ücret ya da çok az üstü bir ücret alacaksa neden okusun ki? o kadar para harcamadan da bu parayı alabilir bu kişi, kaldı ki, biraz plazalardan çıkıp fabrikalarda araştırma yapılsa ne adamlar, ne lise mezunları ne maaşlar alıyor üretim sektöründe. kaldı ki ülkedeki ücret politikası bu şekilde giderse büyük bir çoğunluk asgari ücret alacak sanırım bir beş on seneye.
 • onlardan ikisi benim. şaka değil ciddi söylüyorum 2 kere kazanıp bırakmak zorunda kaldım! geriye kalan 1.099.998 kişi nerede?
 • bugünün üniversite diploması 30 sene öncenin lise diplomasından farksız olduğu için çok da şey yapmamak gerek..