şükela:  tümü | bugün
 • çok ilginç bir matematiksel sonuç. öncelikle bu sonucun kanıtlandığını belirtelim yani 1den sonsuza kadar sayıları toplasaydınız elinize negatif ve kesirli bir sayı geçiyor.

  şurada teknik anlatım var.

  bu sonuç günümüzde fizikte kullanılıyor. yani doğa üstü bir sonucu doğal olayları açıklamak için kullanıyoruz, bu üzerine uzun uzun düşünülmesi gereken bir durum.

  notthingam üniversitesi'nde matematik eğitim görevlisi ve fizik profesörü ed copeland'e soruyorlar;

  "elime bir hesap makinesi alsam ve toplama yapmaya başlasam ve bu sonsuza kadar sürse ardından eşittir'e bastığımda bu mu çıkacak?"

  cevabı "hiç basamayacaksın, sorun da burada" oluyor.

  ayrıntılı ispatını da yapıyor.

  yine matematik profesörü olan edward frenkel ise bu işlemde çok daha ilginç bir noktaya değiniyor;

  "bu işlemde sayılar ardışık, yani 1+3+9+112+99383+2+... işlemi bununla aynı sonucu vermiyor. demek ki ardışık olmalarının bu ilginç sonuçta bir payı var."

  düzenli artışların sonsuza kadar sürmesi matematikte bizim beklediğimizin çok dışında sonuçlara neden oluyor.

  bu işlem bizi sonsuzluk ve düzen ile ilgili fikirlerimizi tekrar gözden geçirmeye zorluyor.

  [video blog 138] matematik, fizik ve sonsuzluk

  edit: yukarıda farklı matematik profesörlerinin de ispatladığı, anlatmaya çalıştığı gibi zaten bilinen ve kabul edilen bir işlem ve sonuçtur. ancak elbette sözlükteki arkadaşlarımız onlardan bile iyi bildikleri için "bullshit", "hata yapmış", "sallıyor yea", "yasak işlem kullanmış", "calculus'a göre yanlıştır." gibi eleştiriler getirmiştir. aslında bu güzel bir meydan okumadır. eğer bu şekilde rahatlıkla tersi kanıtlanıyorsa bir makale yazmalı ve bir daha casimir kuvveti konusunda matematik işlemi yaparken yanlış yapmamızı engellemeli. çünkü riemann zeta fonksiyonunun aksini ispatlayan biri rahatlıkla zengin olacaktır ve günümüz bilimine büyük bir katkı sağlayacaktır.

  eğer matematiğe aşinaysanız özetle şudur;
  euler fonksiyonunun üzerine kurulu riemann zeta hipotezi ile sum edilen pozitif tam sayıların toplamdaki sonucu çıkmaktadır. konvansiyonel olarak bu sonuç kullanılmaktadır. ramanujan'ın hatalı ispatı burada söz konusu değildir, yapılan ispat riemann zeta fonksiyonu kullanılarak yapılan ispattır. elbette siz bu işlemi söylediğinizde karşınıza ramanujan ispatını çıkarıp bunu yanlışlayacaklardır ancak yapılan ispat riemann zeta fonksiyonu ile yapıldığında sorun yoktur.
 • #39757618
  katıldığım sonuç. yanlış diyenler çıkıyor yalnız.
 • düz bir adam olarak söylüyorum bence müthiş bir keşif yapamadı, sallama yoluna gitti bunu bulan. bazıları da vay amk dahice diyor. ben ise yok bacım sağolasın diyorum.
 • ekmek alırken çok işime yarayacak.
  (bkz: öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler)
 • (bkz: olmayana ergi)
  (bkz: çelişki)
  (bkz: tümevarım)
  (bkz: ispat)
 • doğruysa temel calculus yanlıştır. temel calculus doğruysa bu yanlıştır.

  ha "bazı amaçlar için öyle olduğunu varsayabiliyoruz" derlerse yerim bak onu.

  adam kuantum diyor string diyor hıammına; onlar benim sikko calculusumu dinlemeyebilir saygı duyarım. ama diğerleri köpek gibi gelecek calculusuma boyun eğecek, sikerler adamı.
 • (bkz: beyin bedava)
 • ramanujan'ın sonsuzdan sonsuz çıkararak patladığı eşitliktir.
  yakınsak olmayan sonsuz serileri,
  "1+2+3+4+..." dizisinden "4+8+12+16+..." dizisini, birine c diğerine de 4c diyerek pat diye çıkaramazsın.
  sonsuz eksi sonsuzun tanımsız olduğu gerçeğini gözden kaçırarak, ispatı başarısız olmuştur.