şükela:  tümü | bugün
  • değişik bir hayal gücü. ya da ikiyüzlülük mü denir, bilmiyorum.

denemek için atılan bir roketin maliyetiyle ne kadar insan doyar, hastalıkları iyileşir, başını sokacak bir yer bulur, temiz suya ulaşır, bilmiyorum.

rastgele süregelen bir sistemde hızı önceden tespit edilemeyen devasa bir göktaşının dünyaya çarpıp onu toz duman etme ihtimali sürekli olarak varken, hangi akla hizmet şimdi yola çıksak milyon yıl sonra yaşama imkanı bulabileceğimiz gezegenlerde inceleme yapıyorlar, aklım almıyor.

allah taksiratınızı affetsin ne diyim.
  • 1.5 milyarlık insan mevcudunu beslersen ve onlara sağlıklı bir yaşam verirsen ne olur? yaşamları uzar, emekli olur ve devlete yük olurlar. başka ne olur? tok ve sağlıklı olmanın verdiği güvenle daha çok çocuk doğar. sonra da daha çok besin üretilecek ve dünyanın bu kadar insanı beslemeye gücü yetmeyene kadar bu devam edecek. sonuç olarak gelmesi beklenen muhtemel besin kıtlığı daha çabuk gelir. sonuç olarak zengin ülkeler milyarlarca nüfusluk fakir ülkelere yardım etmeyi keser. hatta bu insanlara kendi ülkeleri tarafından kitle imha silahları ile soykırım bile uygulanabilir.

onun yerine uzaya yatırım yapıp tüketilecek yeni gök cisimleri bulunduğu taktirde uzun vadede insanlığa daha çok yardımı dokunur.
  • uzaya yatırım yapılmasa yine bir o kadar insanın aç kalmaya devam edeceği için sorunsuz bir girişim. uzay teknolojisinden binlerce katını dine yatıranlar biraz da iyilik yapsaydı da herkesin komşusu tok yataydı madem. aa pardon onları sorgulamak yasaktı..
  • allahtan dünyaya böylesi vizyonsuz, aptal, yobaz kitle ağırlıkta değil.
    allahtan elon musk gibi adamlar var.

ortadoğu zaten bu beş para etmez, akılsız, çağ dışı ve bezelye beyinler sayesinde ne halde görüyoruz.
    bir kez daha diyorum ki allahtan dünya bu beyinsiz kitle etrafında dönmüyor.
  • parayı boşa harcamamaktır. muhtemelen araştırma geliştirmeye harcanan para bi hafta doyurmayacaktır o kadar insanı.
  • (bkz: interstellar)
  • ve bu aç 1.5 milyar insan çoğalmaya devam ediyor farkındaysanız.

bilim yapan ve bilime yatırım yapanlar da bir avuç "elit" diye tabir edebileceğimiz insan.

adam tabi uzayı araştıracak çünkü nüfus böyle artmaya devam ettiği müddetçe dünya daha da yaşanılmaz bir yer haline geliyor.

ha bu arada sayın iki yüzlüler. uzay araştırmalarına laf edeceğinize önce 80 milyonluk ülkede bir sürü fakir varken neden diyanet gibi garabet bir kuruma milyarlarca lira aktarılıyor, ya da dünyada neden savunma sanayilerine milyarlarca liralık yatırım yapılmak zorunda kalınıyor onu eleştirin.
  • teknolojik ilerleme insan olmanın, evrimin içinde varolan bir unsurdur. konunun aç insanlarla alakası yoktur. ha olsaydı bile uzaya roket yollanmasaydı o para aç insanlara yiyecek veya yardım olarak yine gitmeyecek o insanlar yine aç perişan ve yoksul olacaklardı. dünyadaki tüm açlık ve yoksulluk uzaya roket gtönderilirken de halledilebilir bir sorundur. velhasıl kaynakları bu yönde aktarmaya niyetli bir irade yok dünyada. bu bakımdan da olaya yanlış bir açıdan bakan önermedir.
  • humanizm ve duyar kasacaksanız uzaya yatırılan paraya bok atmak yerine silaha harcanana bok atın. para ve güç kimdeyse
    istediğini yapar. engel olamıyorsak mızmızlanmaya da hakkımız yok.
  • başlık altındaki bazı ifadeler hoşgörü kavramını '' her türlü zırvaya tahammül etmek'' şeklinde yeniden tanımlamayı gerektirir cinsten hakikaten.