şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • bilim insanlarinin yaptigi aciklamaya gore 1,5 milyar isik yili uzaktan gelen ve kendini tekrar eden radyo sinyalleridir. bugune kadar ikinci kez boyle bir gelisme olmus. sinyallerin tam olarak nereden geldigi bilinmiyormus ancak uzayin derinliklerinde kara delik yakinindan gelme ihtimali oldugu soyleniyor.

https://www.independent.co.uk/…ntists-a8719886.html

acayip heyecanlandim.
  • gel vefasızzz gell vicdansız, çağırmazdımm acil olmasaaaa dediğim olaydır.
  • bu lafada tav oluyorum "kaynaği tam olarak saptanamayan" sanki nereden geldiği tespit edilse atlayıp gidecek pezevenk..
    acı ama gerçek; (bkz: insanlığın dünya'ya hapsolduğu gerceği)
  • gelsinler bizimkine gerçek dış mihraklar çıkar böylece.
  • sinyalin ne dediği açıklanmıştır.
  • çok ilginç bir olay. ilgimi çeken bir konu olduğu için yerimi alayım, bilgi elde edersem editlerim.

edit: bunlara frb (fast radio bursts) ismi veriliyormuş. çoğunluğu sadece bir kere gerçekleşen bu hızlı radyo patlamalarının nedeni halen gizemini koruyormuş. başlığın ilk yazısında da belirtildiği gibi daha önce sadece bir kere kendini tekrar eden frb'ye rastlanmış.

bu frb'nin ismi frb 180814.j0422+73 , tam 6 kere tekrar etmiş ve kanada hidrojen yoğunluğu haritalama deneyi için kullanılan radyo teleskobu tarafından tespit edilmiş.

kanada'lılar aynı sürelerde 13 radyo patlaması tespit etmiş ve bunun 6 tanesi tekrar etmiş.

daha önce tekrar eden ünlü frb'nin ismi frb 121102.

bu tespit edilen 13 radyo patlaması öncekilere göre daha düşük frekansta (-400 megahertz) ve şu ana kadar tespit edilenlerin en düşükleriymiş. burada önemli olan radyo teleskobunun -400 megahertz'de tespit ettiği ama teleskobun kapasitesi ancak bu kadar olduğu için aslında daha da düşük frekanslarda gelenler olabileceği.

bu radyo patlamalarına süpernova kalıntılarının sebep olabileceği veya bir kara deliğin yakınından geliyor olabileceği düşünülüyormuş. ama bunlar kanıtlanmış değil tabi , sebebi ve tam olarak nereden geldikleri halen araştırılıyor.
  • hemen yanıt yollayalım. "acil buraya gelin"diye.
    1.5 milyar ışık yılı da öyle geçsin.
    bunlar da davete icabet edip gelsinler, bi 1.5 milyar ışık yılı daha.
    sonra, görsünler burada kara deliğin dik alasını.
    .
    not: cennette olursam yüz ifadelerini görmek isterim :)
    .
    edit: mesajla, mesafe o, süre değil diyenler için...
    -nası yani gelecek olan, ışık hızından hızlı mı gelecek?
    -yararlı bilgi de şuraya kıvrılsın: radyo dalgalarının uzay boşluğunda yayılım hızları ışık hızı olan 300,000 km/sn eşittir.
    .
    edit 2: ben gırgır olsun diye yazdıydım, ama mesaj atan suserler içinde ciddiye alanlar var. ondan buradan genel açıklama yapayım ciddi olarak:
    - sözgelimi öyle bi formda canlılar olsun ki bu sinyali yollayanlar, ışık hızı falan hikaye olsun onlar için, bu mesaj onlara ulaşır ulaşmaz, bir anda, lahzada, hemen burada olsunlar...heh, bu onların zaman-mekan algısına göre bir "an" olacaktır.
    bizim için süre yine 1.5 milyar yıldır. tezin ispatı: bi kez 1.5 milyar yılda gelmiş mi bu sinyal gelmiş. bundan sonrası da biz insanoğlu için öyle şekillenir. bizim 1 yılımızın köpek için 6 yıl olması gibi...
    edit 3: ikinci husus, bu da soruluyor, sanki uzmanım canına yandığım :), bu sinyaller , yolda engellere çarpa çarpa gelmişse, mesafe aslında daha kısa ise diyenler oluyor. şimdi o da şöyle, yolda bi kısmı soğrulsun, bi kısmı yok olsun, bi kısmı yıldızlara gezegenlere çarpsın, en çabuk ulaşanı hangisi olacaktır? hiç bir engele denk gelmemiş olan değil mi? heh. bize ulaşan da bu zaten. belki bi 0.5 milyar yıl sonra seke seke bi tane daha gelir...:)
    .
    sözlüğün bilim insanlarını açıklamaya davet ediyorum, mesaj yeşili hiç sönmüyor, şu ana kadar salladım, ancak daha fazla atıp tutamıycam, bi el atın yahu.
    .
    peki, hala ikna olmayan, bi de buna göz atabilir. >>> #85334088
  • evrende yalnız olduğumuzu düşünmek, okyanustan bir bardak su alıp balinalar yok demekle aynı şey
    (bkz: carl sagan)
  • hem radyo sinyali hem de o kadar ışık yılı uzaklıktan geldiği tespit edilebiliyor. ne dalga boyuymuş arkadaş!
  • ürküten sinyal. eğer zeki bir uygarlık tarafından gönderildiyse, o uygarlığın yalnızca bizden 1,5 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğunu değil, bizden 1,5 milyar yıl önceden bize mesaj yollayacak teknolojiyi geliştirdiklerini gösterir. dua edin barışçıl olsunlar.