şükela:  tümü | bugün
 • anlayamadığım nedendir. şimdi iktidar ve onlara yakın kesim, "avrupa bizi kıskansın diye! avrupa ülkelerinde ne binalar ne saraylar var," diyorlar; fakat avrupa ülkelerine baktığımda devlet binaları, sarayları vb.'lerinde bir estetik algısı var. ayrıca avrupa'da kişi başına düşen gelir miktarı yüksek, alınan vergiler düşük. ulan bir de türkiye'ye bakıyorsun; ekonomi berbat, enflasyon diplerde, dolar euro 3-4 tl'ye oynuyor, ingiliz sterlini filan 5 lira seviyelerinde. emekli maaşına zam ortada, memura asgari ücrete yapılan zam ortada. vatandaşa verilen para bu kadar az iken, tüketilen her şeyin fiyatı yükseliyor.

  hadi bunları geçtim, zaten külliyenin yer aldığı alan atatürk orman çiftliği ve atatürk orayı halka armağan etmişti. 1937'de atatürk tarafından hazineye bağışlanıyor, türk tarımına da öncülük eden bir yer. kim, ne hakla oradaki ağaçları kestirip oraya 1.5 milyar tl gibi devasa bir parayla külliye yaptırabiliyor, anlayamıyorum. orası hazineye devredilmiş, halka soruldu mu külliye yapılsın diye? referanduma gidildi mi? hayır. erdoğan, "olsun!" dedi ve oraya külliye yapıldı. 1.5 milyar tl, bugünün türkiye ekonomik şartları göz önüne alındığında aşırı fazla bir harcama. her ay da kaç milyon tl'lik toplam gideri oluyor. o giderler halkın cebinden vergi olarak ödeniyor.

  soruyorum; 1.5 milyar tl'ye, türkiye gibi ekonomisi sıkıntılı, iktidarı sıkıntılı bir ülkede külliye yaptırmak doğru bir şey olabilir mi? mustafa kemal atatürk zamanında halk refaha erdi, ama adam yine de gitti elindeki her şeyi devlete, halka bağışladı. atatürk bilmiyor muydu gemileri, köşkleri kendi ailesine bırakmayı?
 • tamamen rant ve göz boyama olduğunu düşündüğüm nedenlerdir. meseleye sadece para olarak bakmayı doğru bulmuyorum, aynı paraya bir bilim merkezi, bir fabrika vs açılsa kriz falan demem ayakta alkışlarım. mesele para meselesi değil. mesele tarihi bilmemek, geçmişi görememek, eğitimsiz olma meselesi.

  16. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar hüküm sürmüş tüm büyük devletleri incelersek hepsinin büyük yatırımları ilk olarak eğitime, sonrasında sanayiye yaptığını görürüz. ülkesi kıtlıktan kırılırken, stalin gibi bir adam bile bunu akıl edebilmiş. siyasi tarih bilmeyen siyasetçiler bunu malesef göremiyor, idrak edemiyor. asıl sıkıntı bu.

  külliye konusuna gelecek olursak tıpkı çamlıca cami gibi bir estetik felaket. benim gözümde bu dönem yapıların eş değeri yol kenarında satılan alçıdan heykellerdir. kalite ve albeni bakımından bir farkı yok. bir ara herkesin evinde olan, tanesi 5 tl'ye satılan kocaman alçı heykelleri hatırlarsınız. türkiye'nin son 40 yılda ki estetik anlayışına güzel bir örnek. bu 1.5 milyar harcanan külliyenin tamamı, sanatsal ve estetik değerler açısından ulustaki tarihi binaların bir tanesi etmez. büyük zevksizlik örneği olan,çamlıca cami'de dahil tüm camiler anadolu selçuklu'dan kalma bir cami dahi etmez, mimar sinanın bir eserinin yanına yaklaşamaz.

  büyük statü simgesi olan, büyük yapılar, büyük devletler için önemlidir. böyle eserler yaratabilmek için arka planda bir kültür, bir birikim olması gerekir. karadeniz'li müteahhit gibi eser yaratılmaz. sadece bina yapılır. nitekim bir binaya harcama yapmak akıl karı değildir.