şükela:  tümü | bugün
 • performans ihtiyaci esnasinda uzer. fakst dusuk bakim maliyeti, sorunsuzlugu, ekseriyetle lpg uyumi ve yuksek kilometrelerde dahi ikinci el degerinin dizel motorlu araclara gore dusmemesi sayesinde yuz guldurur.
 • 1.5 olsun dizel olsun.... beygiri neyse de... tork lari cok düşük be yaw...

  ha honda civic 1.6 vti olur 160 beygir olur orasi ayri mesele....
 • honda ve toyota hala vazgeçemedi bu motordan. rakipleri turbolarla coşarken bunlar hala çok yakar, az kaçardan devam ediyorlar.
 • uzun ömürlü motor olması sebebiyle tutulan araç motorudur, abd gibi bir ülkede en çok satan araçlar sıralamasında ilk on hatta ilk üç içerisinde honda vardı bir ara, adamlar amerikan arabalarından daha çok seviyorlar yani atmosferik motor hondanın reklamı gibi oldu kolay kolay vazgeçmezler.
 • volkswagen'in tsi teknolojili 1.4 motorları varken yanından dahi geçmeyeceğim arabalardır.
 • otomobilden gram anlamayan dalyarakların bok attığı durumdur. ulan pezevenk dünyanın en çok satan spor arabası ne? bilmiyorsun tabi değil mi? ''na'' kodlu ilk kasa mazda mx-5 . bu araç atmosferik 1.6 ve 1.8 litrelik motorlar ile yaklaşık 10 sene boyunca satıldı.
  neden bu kadar satıldı?
  hafif olması, atmosferik motorunun keskin gaz tepkisi , devirlenme isteği, ve şasi dengesi ve mükemmel ayarlanmış şanzımanı sayesinde. kısacası bu araç tarih boyunca üretilen kullanması en keyifli sürücü otomobillerinden biridir.

  adamın otomobil bilgisi az yaksın çok kaçsından öteye gitmediği için atmosferik benzinli motora bok atıyor geri zekalı aklınca. ulan emisyon derdi,verim derdi, petrol derdi olmasa bütün araçlar atmosferik benzinli üretilmeye devam edecekti, adamın haberi yok. porsche 911 r var bak yeni çıktı atmosferik benzinli. sen sevmezsin burun kıvırırsın şimdi turbo falan yok diye. zaten merak etme sülaleni toplasan satın alamayacağın bir araç.

  bilgi sahibi olmadan konuşmak ne kadar kolay yahu. adamlar atmosferik benzinli motora bok atıyor ulan. lan pezevenk hayatında kaç tane atmosferik benzinli araç sürdün 200 beygir üzeri güç üreten? neyse götünüze atmosferik benzinli lexus lfa girsin. çok yakar az kaçarmış. dallama downsizing nesli sizi. bir bok bilmiyorsunuz amına koyayım.

  bak kardeşim yaklaş anlatıyorum:
  içten yanmalı motorlarda atmosferik benzinli candır. günümüzde üreticilerin artık atmosferik benzinli üretmeye devam edememesinin sebebi ise emisyon protokollerinin gittikçe sıkılaşması ve verimlilik kriterlerinin gittikçe yükselmesidir.

  emisyon derdi olmasa kimse 4.0 litre atmosferik motorlu 500 hp maksimum güç veren ve 9000 devir çeviren flat-6 boxer motor porsche 911 gt3 rs yerine yeni turbo 3.0 911'leri istemez.

  neden? tekrar yazıyorum bak belki öğrenirsin
  -gaz tepkisi
  -motor sesi
  -doğrusal-sürekli güç aktarımı

  bunlardan taviz verirken turbonun avantajı ne?
  - düşük yakıt ve emisyon
  -düşük devirlerde tork avantajı dolayısıyla daha az vites değişimi.

  neyse eşek hoşaftan ne anlar zaten. kime ne anlatıyorsam.
 • motor teknolojisi deyince akla ilk gelen honda ve toyota'yı bugunlere getiren motorlardır.. 1 milyon km yapıp bana mısın demeyen motorlardır.. uzun ömürlüdürler.. turbo gibi hareketli ve kolay bozulabilen parça dertleri yoktur.. keza ülkemizdeki otomobil kullanıcıları turbolu araç kullanmayı bilmediklerinden atmosferik araç piyasası her zaman iyidir.. değer kaybetmez..

  volkswagen'in tsi teknolojili 1.4 motorlarını sollarken kullandığım motorlardır.. 2012 yılına kadar 8 valf motor yapan vw'ciler gelmiş burada 1.4 tsi'yi övüyor..

  edit: he he sallıyorum.. bu yüzden dünyanın en çok kullanılan arabası atmosferik motoruyla corolla.. bu yüzden dünyada motor teknolojisi denince akla ilk atmosferik motoruyla, vtec'i ile bilinen honda geliyor dimi.. km konusunda ise 700.000 km aşmış civic sahibi biliyorum.. ama söylememe gerek yok bunları.. sen her 200.000 binde turbo patlatmaya devam et..
 • 2010 mazda 3 at hb aracımla gerçekleştirdiğim olay. performans derken? kaç yarışa katıldınız. şehir içinde 200-300 beygir aracı ne yapacaksınız anlamıyorum. günlük ihtiyaç olan otomobilleri bile metalaştırdınız ya tebrikler.
 • torku düşükse hele de şanzımanı otomtikse ocak söndürür.

  örnek vermek gerekirse

  (bkz: honda civic)*
  (bkz: ford focus)*
  (bkz: toyota corolla)*
 • ölüye binmek, bitikle yolculuk etmektir. diyorki mal değneği bir milyon km gidiyormuş. cehalet bu kadar güzel işte. atıp tutmak kolay, sallamak kolay, hayat güzel, ohh aq sallayın..

  turbo beslemeli motorlar neyden imal edilir, hangi kriterleri haizdir, mukavemetleri nelerle sinanir düşünme, bilme, nuh nebiden kalma konvansiyonel motorlara tapin dur.

  aynen devam aq.