şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yılda 10 bin tl biriktirebilen asgari ücretlinin 10 yılda 313 bin tl biriktireceğini sanması makarnanın yan etkisi herhalde
 • doğduğu andan itibaren kafeste olan kuşlar, kafesten çıkınca özgürlüğün ne olduğunu anlarlar.
 • sadece makarna yiyerek kral olduğunu sanan mal beyanı.
 • 2005 senesinde bir fabrika'nın mamül deposunda stok takibi tamamen manuel olarak excel tablolarında tutulmaktadır. yani excel'den bir satır sildin diyelim, 10.000 metre perde ortadan kaybolabiliyor. hiç bir başka kayıt yok.

  patron mamül depo elemanlarını toplantıya alıyor.

  p: arkadaşlar, bugünlere sizlerin zahmetli çalışmaları ile geldik. allah sizlerden razı olsun. işinden memnun olmayan, bir derdi sıkıntısı olan var mı?

  çalışan 1: patron bey, allah sizden razı olsun. ben hayatımda buradan başka bir yerde çalışmadım. bugün benim 5 katlı apartmanım varsa, sizin sayenizde.

  çalışan 2: patron bey, allah sizden razı olsun. 2 senedir burada çalışıyorum. evimi, arabamı aldım, oğlumu evlendirdim.

  çalışan 3: patron bey, allah sizden razı olsun.3 aydır çalışıyorum. çok şükür borçlarımın hepsini kapattım.

  çalışan 3: patron bey, allah sizden razı olsun. oğluma ev aldım, sayenizde.

  vs. vs. bu yalama seansı böyle devam eder.

  toplantı biter. patron, genel müdürü çağırır.

  p: bu bizim depoda çalışanlar maaşlarından çok memnun. kaç para veriyoruz bunlara?

  gm: asgari ücret efendim.

  p: bu adamlar nasıl ev, araba, apartman sahibi olmuşlar peki?

  gm: depodan mal çalmışlardır efendim.

  bu konuşmadan sonra tüm depo çalışanları ve depo müdürleri topluca işten çıkarılır.

  görüldüğü üzere 1603 tl'ye krallar gibi yaşayıp, apartman sahibi bile olunabiliyor.

  edit: bu olaydan sonra patron, bu ürünlerin depodan çıkıp, çalınma silsilesinde sorumluluğu olan ve ilk gün kovulmayan herkesi mimledi. hepsini zaman içinde işten çıkardı. gm dahil. stok takibi için 10 milyon dolar verip bir yazılım aldı. firma adı gizli. ancak konuşmalardan anlaşılacağı üzere yeşil sermayeli, çok büyük bir tekstil firması.
 • ev kirası 350'den sonrasını okumadığım trol başlığıdır.
 • ekşi yazarlarının çoğusunun edebi olarak bi embesil olduğunu bize gösteren bi başlıktır. bariz olarak yazar burada trollük yapıyor ve bizimkiler keklik gibi yutuyorlar. böyle zekice trollük yapanları seviyorum ve california sahillerinden selamlıyorum.
 • 3 yıldır asgari ücretle çalışan biri olarak farkına vardığım durum. ciddi ciddi 1603 tl'yle krallar gibi yaşamanın mümkün olduğunu sizlere kanıtlayacağım.

  not: bu gelir/gider hesaplamalarının tamamı bekar bir şahıs üzerinden yapılmıştır. yazılanlar evli ve bilhassa çocuklu kişiler için doğruyu yansıtmayabilir.

  1- 1+1 evde kalıyorum ve ev kirasına 350 tl ödüyorum. geriye kaldı mı 1253 lira.

  2- elektrik, telefon ve su faturasına ödediğim maksimum tutar 150 tl'dir. hatta aski ve tedaş nasıl oluyor da 3 yıldır faturayı sabit ücretten ödüyorum diye hakkımda soruşturma başlattı. kaldı mı 1103 lira.

  3- vallahi çocukluğumdan bu yana ne yemek olduysa yedim. o yüzden mutfak alışverişim temel gıdalardan oluşur. 500 gramlık spagetti makarnalardan 50 paket alıyorum o da 100 tl yapıyor. yağ, salça, bulgur, fasulye, patates gibi muhtelif gıdalar için de 100 lira yaz. kalan para 903 lira.

  4- sosyal biri değilim. öyle ne bileyim bir kahveye 20 tl ödemem, bara pavyona gitmem, hatta en son dışarı çıktığımda sincan'da tanklar yürüyordu. fakat arada sırada konur'a gider kuşlara yem atarım. o da en fazla 1 lira falan. kaldı mı 902 lira.

  5- vücudum isveç çakısı gibi bir kere hastalandığımı bilmem. o yüzden ne hastane, ne ilaç hiçbir masrafım yok. kalan para 902 lira.

  6- hiç şöyle tatile gideyim diye düşünmedim zira küçükken akçay'da boğulma tehlikesi geçirmişim ve denizden korkarım. fakat bazı günler şımarıklık yapar küveti suyla doldururum. sabit gelen fatura 5-10 lira fazla gelir. o yüzden kalan para 892 tl.

  7- arkadaşım ve sosyal çevrem olmadığı için özel günlerde param cebimde kalıyor. fakat anamı çok sevdiğim için ona daima hediye alırım. her ne kadar benim en güzel hediyem sensin jamesharden dese de her anneler gününde ona bir buket çiçek alırım. fiyatı 20 lira. kaldı mı 872 tl.

  her ay harcanmamış, harcamakta güçlük çektiğim dolu dolu 872 tl kalıyor. net yıl sonunda cebimde kalan para 10464. 3 yıl içerisinde biriktirdiğim net para 31392. 10 yıl daha asgari ücretle çalışırsam cebime girecek olan net para 313920. siz halen asgari ücret çok düşüktü, yok yaşam standartlarının altında kalıyor diye ağlayın. siz ağladıkça asgari ücret yükselecek ve ben zengin olacağım. ahaha kerizler ya.
 • asgari ücrete zam yeni gelmedi mi? 10 yıllık geri ödeme mi aldım aktrollüm?