şükela:  tümü | bugün
  • ilk duyulduğunda kulağa şaka gibi gelen, afyonkarahisar ilinde düzenlenecek olan film festivali. 4-6 mayıs 2018 tarihlerinde afyonkarahisar belediyesi'nin ve afyonkarahisar il kültür ve turizm müdürlüğü'nün destekleriyle düzenlenecek olan 1. afyonkarahisar film festivali'nde kısa film gösterimi yapılacak ve 1. gelen filmin ekibine 25.000 tl ödül verilecek. elbette kısa filmlerin yanında afyonkarahisar'da çekilen uzun metrajlı filmlerin de gösterileceği söyleniyor. festivalin jürisi henüz belli olmadı. festivalde kısa filmlerin yanında afyonkarahisar'da çekilen uzun metrajlı filmlerin de gösterileceği afyonkarahisar film festivali'nin resmi facebook sayfasında açıklanmış. önce afyon caz festivali'yle bizi şaşırtan ilimiz, bir kültür başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

yönetmelik

(bkz: şaka gibi ama gerçek)
  • 1. afyonkarahisar film festivali'nin uzun metrajlı film seçkisi ise afyonkarahisar'da çekilen filmlerden oluşuyor. festivalin resmi facebook sayfasındaki açıklamaya göre film seçkisi şöyle:

kuyu
    yılanların öcü
    kırımlı
    a.r.o.g
    hisar'ın kaderi
    karaoğlan
    umut avcıları
    beş şehir
    atatürk'ün fedaisi topal osman
    içimdeki insan
  • açıkçası şaşırmadım ve bir o kadar da memnun oldum. geçenlerde bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine, afyonkarahisar belediye tiyatrosu'nda "salaklar sofrası" diye bir oyuna gittik. oyunu fazlasıyla beğenmemin yanısıra salondaki kalabalıkta dikkatimi çekti. salonda koltuklar dolduğu için bir kısım seyirci mecburen tabureye oturdu. görevliyle biraz konuştum. oyun 3. haftasındaymış ve her oyuna biletler 3 hafta önceden tükeniyormuş.

demem o ki afyon dışardan bakıldığında kaba saba, eğitim seviyesi düşük insanların yaşadığı herhangi bir anadolu şehri gibi görünebilir. ancak sanatsal aktivitelere gerçekten çok ciddi rağbet var. afyon'un bu konuda azımsanamayacak bir potansiyeli var. umarım daha güzel gelişmelerde görürüz.