• bu atmlerin kamera kayıtları olmuyor mu.. siz çekmiş olmayasınız demek yerine gün ve saat takibi ile o an parayı kimin nasıl çektiği gayet kolay tespit edilebilir.. sonra da "siz çekmiş olmayasınız" diyen dallamanın eline verilir kimin çektiği..

ayıp ulan.
  • harbi rezalettir. altın alıp babaannem gibi evin kuytusuda saklayacağım bundan sonra. bankadan daha güvenli olacağına eminim.
  • rezalet gibi rezalettir. bankaların en az dolandırıcılar kadar suçlu olduğunı gösteren vahim olaydır. işin peşini kesinlikle bırakmamak lazım. başlığın güncel kalması için takipçisi olacağım. büyük geçmiş olsun dediğimdir.
  • yarın pazarlama departmanındaki sosyal medya uzmanı bu başlığı görecek ve hemen üstlerine bildirecek.

ülkenin en çok ziyaret edilen sitelerinden birinde böyle bir şikayetin varlığının bankanın marka değerini zedeleyeceği sonucuna varılıp hızlı bir şekilde yazarın mağduriyetinin giderilmesi kararı alınacak.

kurumsal iletişim biriminden birisine yazara ulaşması söylenecek. arayan kişi özür üstüne özür dileyecek, gelmediği iddia edilen faksının şu an önünde olduğunu ve iki defa okuduğunu belirtecek, çok haklısınız diyecek. ayrıca bunları söylerken tiksindirecek düzeyde kibar olması tembih edilecek ki yazar belki entry'sini edit'lediğinde günlerdir onu süründüren bankanın aslında ne kadar çözüm odaklı olduğunu anlatsın.

yazar da daha önceki birçok rezalet başlığında görüldüğü gibi büyük ihtimalle görmüş olduğu ilgi dolayısıyla ve taleplerinin yerine getirilmesi sebebiyle gaza gelip aynen onların öngördükleri gibi entry'sini edit'leyip bankaya övgüler yağdıracak.

bu düzen böyle kabullenildiği sürece bu tür muameleler devam eder. umarım yazar beni haksız çıkarır.

sözlüğe başlık açıp sorunu giderilmeyen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. yazar olmayıp yazar arkadaşına rezalet başlığı açtıranlar bile gördük... her rezalet başlığı gördüğümde aklıma yazar olmayan mağdurlar nereye başvuruyor sorusu geliyor ve bu banka gibi ikiyüzlü kurumlara olan nefretim artıyor.
  • böyle rezalet entrylerini okuyup okuyup kin doluyorum yeminle.
  • her hesabımızı karta bağlamamamızı bize öğütleyen rezalet. tabii önce akbank'tan uzak duruyoruz. türkiye'de bundan daha kötü bir banka yok. tavsiyem daha çok yabancıların sahip olduğu bankalarla çalışmak. bizim kadar çürümemiş oluyorlar.
  • "ne rezaletleri rezalet başlığı açmamışsınız ki bir daha açın"

ben olsam oradaki güvenlik kameralarını götünüze sokun derdim
  • rezalet tamam.

ama anlamadığım tek şey ( ki geçenlerde kullandım biliyorum ) 4442525 i arayıp "kayıp, çalıntı veya şüpheli işlem bildirimi" menüsüne ulaşmak 15-20 sn ; operatöre ulaşmakta 1 dk sürüyor.

bunda değil her bankada böyle bu ... ( belki enpara telepati ile yapıyordur tabi... kullananlar yazar birazdan )

bir de fax düşündüğünüz gibi kağıt çıktı olarak çıkmaz karşıda. muhtemelen bir fax dağıtım mail grubuna gider ( sekreterya gibi ), o noktadan sonra ilgili vatandaş - ilgili kişiye mail atar bu fax seninle ilgili diye.

atmama ihtimali "sıfır" dır. dolayısı ile ya fax doğru muhataba gitmemiş, ya da fax doğru gitmemiş ( kağıt ters olmasın ? ) (*swh)

cumhuriyet savcılığı iyi bir seçim olmakla birlikte, ayrıca bddk'ya yazmakta çok fayda olur. bankaların uyması gereken koşullar ile ilgili son derece sertler...

ve nihayetinde geçmiş olsun.

daha göndermeden edit : fax çekmek için aynı bankanın bütün şubelerini kullanabilirsiniz. izin veriyorlar.
  • oncelikle, basligi acan arkadasa cok cok gecmis olsun diyorum. yazdiklarini okudukca maalesef burada dehsete dustum, cok uzucu gercekten.

tesaduftur ki, bir hafta once olayin aynisi abd'de basima geldi. kopya kredi karti dolandiriciligi basligina yazmaya hazirlaniyordum, buraya not duseyim ve yasadiklarimiz karsilastirilabilsin:

26 temmuz aksami, ekstre odeme gunum yaklastigindan, internette hesap kontrolu yapiyordum. ekstrede, o gun bilmedigim bir supermarketten, "chip'li kredi karti"mla 160 dolarlik alisveris yapildigini gordum. marketin oldugu yer nispeten ayda 1-2 kere ugradigim bir semt oldugu icin, o gun evden hic adimimi atmamis oldugum halde kendimle bile bir an celiskiye dusup acaba dedim. bir 15 dakika gecirip, paranoyak oldugumdan da kelli, hemen musteri hizmetlerini aradim. dedim bu alisverisi ben yapmadim. temsilci bana transaction'in henuz temporary pending oldugunu, bazen marketlerde bu tur kart numarasi yanlisliklari yapildigini, bir 10-14 gun kadar beklememi, duzelmezse tekrar aramami soyledi. peki deyip, kapattim. aradan 1 saat kadar gecti, bu sefer bankadan e-mail geldi, hesabinizda supheli hareketlenmeler var diyerek. gordum ki, o marketten sonra baska bir marketten de 150 dolarlik alisveris, arti 45 dolarlik benzin, ve buranin koctasi gibi biyerden de 640 dolarlik alisveris yapilmis. lan kart cuzdanimda duruyo, ama o an pirt pirt alisveris yapiliyor adima, cok sinir bozucu!!! neyse... en sonki alisveris neyse ki pending, ve bana gelen e-mail'de de, bunlar size mi ait, evetse devam, hayirsa kartiniz direkt iptal edilecek ve fraud islemi yapilacaktir deniyordu. derhal gonderilen link'ten karti iptal edip, bana ait olmayan alisverisleri de isaretleyip, sikayetimi dakikalar icinde mobile app'te kolayca tamamladim. 2 gun sonra yeni kartim yola cikti, kullanilan para hesabima gecici olsa da hemen iade edildi (gercekten buyuk psikoloji rahatlatici), ve 3 gun sonra da fraud islemlerinin baslatildigina dair mektup tarafima iletildi:

http://i.hizliresim.com/6no87p.png

simdi sadece bekliyorum, cunku biliyorum ki banka bir sonuca ulasinca benimle guzelce, insanca kendisi iletisime gececek, kafam gonlum o sebeple cok rahat.

darisi tum medeniyete susamislarin basina.

umarim, en kisa surede magduriyetiniz giderilir. gercekten yapilanlar, olacak is degil.

tekrar cok gecmis olsun!
  • 3-4 ay evvel kardeşimin kartı kopyalandı. 1000 lira kullanmışlar. 15 gün önce akbank numarası zannetiği bir telefondan arama geliyor, yani akbank 4442525 ise 4442555 gibi bir numara. gözden kaçırıyor tabi. “işte 3 ay evvel kartınız kopyalanmıştı, son 4 hanesi **** olan yeni kartınızda kopyalandı ve 5 binlik işlem yapıldı. kartınızı bloke ediyoruz onaylıyorsanız” demiş, kız panikle “tamam” demiş, “telefonunuza şifre yolladık sakın bizimle paylaşmayın ana menüye aktarıyoruz oraya tuşlayın” demişler, tam o an akbank’tan tek kullanımlık şifre gelmiş, kardeşim de tuşlamış ve anında kardeşimin para olmayan hesabına erişip ek limit kullanarak 2000 lira çekmiş dolandırıcılar 4 dakika içinde. şimdi kardeşim de hatalı burada. şifreyi tuşlamamalıydı elbette. panik olmuş o an haklı olarak. esas mide bulandıran şu, kardeşimin kartının kopyalandığını, kaç para kullandığını, kart numarasını, müşteri numarasını ve dahi sadece akbank’a verdiği eski iş yeri adresini nasıl biliyorlar? akbank belli ki kendi içinde bir güvenlik zaafiyeti yaşıyor.
hesabın var mı? giriş yap