şükela:  tümü | bugün
 • son dakika haber olarak geçmektedir.

  ziraat bankası 500.000 liraya kadar (15 yıla kadar vadeli) konut kredisi faiz oranını 0.99 olarak belirledi.

  tüketici kredisi ise maaş musterilerine özel 1.49'a çekildi.

  kaynak

  edit: vakıfbank'ta kredi faizlerini 0.99'a çekti.
  kaynak

  edit 2: halkbank'ta faizleri 0.99 seviyesine çekti.
 • çok ciddi bir indirimdir.

  edit: henüz yapılandırmaya izin verilip verilmeyeceği belli değil. gün içinde şubeden bilgi alıp editleyeceğim.
  malum sitede favorilerimde yaklaşık 15 daire vardı dün akşam. an itibariyle 4 tanesi duruyor. fiyat güncelleyip yeni ilan verecekler. emlakçılar yaşadı!

  edit: şube henüz yapılandırma yok diyor. bilgi gelmemiş.

  edit: ikinci el konut için yeni başvuru yaptım. onaylandı. konutun sıfır ya da proje olması zorunluluğu bulunmuyor. vade, yaş, m2 faktörleri ile 3000-4000 tl arasında bir maliyet ortaya çıkıyor.

  yalnız tüm bankaların yaptığı bir kurnazlık var. bu parayı çektiğiniz, örneğin; 100 bin tl den alıyorlar ve size aslında 96 bin kredi kullandırıyorlar. ancak faizi 100 bin tl den hesaplıyorlar ve hakem heyetinde kaybetmeye mahkum oluyorlar.
 • bu durumun, hem de yaz ortasındayken konut satışlarını canlandırması beklenir, normalde.

  yamyam suratlı müteahhitler ev fiyatlarına 40-50 bin zam yapmadılarsa tabi haberi görür görmez.
 • evli olup kira ödeyenlerin öncelikle değerlendirmesinin iyi olacağını düşündüğüm faiz indirimi.
  1500-2000 tl arasında havaya kira ödeyeceğinize kredi çekip ev sahibi olmak da mantıklı bir davranış.
 • yine başladı beton lobisi çalışmalara.
  ellerinde yaklaşık 2 milyon konut kaldı bildiğiniz gibi.
  yabancılara ucuza türkiye vatandaşlığı satmak dahil herşeyi denediler, yine de olmadı.
  şimdi bir kere daha deniyorlar.
  milletin dolarlarını bozup konut alacağını umarak.
  ne beton lobisiymiş ama.
 • bu krediyi çekip tl mevduat yapsanız 2-3 puan kara geçersiniz.
  yine vatandaşın parasıyla zararına konut kredisi vererek müteahhitlere kıyak çekiyorlar maşallah.

  bir de konut fiyatlarıyla kredi oranları arasında ters ilişki vardır. kredi faizi düştüğünde aradaki farkı konut fiyatlarına ilave ederler daha geçen hafta 300 bin olan ev bir bakmışsın 400 bin olmuş. faizin düşmesi alıcıdan çok satıcıya yarar.

  edit: kredi çekip mevduat yapma işi nasıl olacak diye sorular geliyor mütemadiyen. izah edeyim konuyu. bir kere bu yasal olarak sorunlu bir durum: muvazaalı satış (bkz: muvazaa) ya da anlaşmalı satış yöntemiyle yıllardır ticaretle uğraşan kesim düşük faizle kredi kullanıyor bankalardan.
  banka budurumu tespit ederse krediyi vermiyor zaten.
  bir akrabanız ya da arkadaşınız evini size satıyor. bu iş için düşük faizli, vergisi stopajı olmayan, komisyonu masrafı düşük bir mortgage kredisi çekiyorsunuz. ama kredi vadesi bitince evi geri satmak konusunda bir anlaşma yapıyorsunuz baştan. sonra parayı ticari işlerinizde ya da mevduatta, tahvilde, dövizde değerlendiriyorsunuz. hatta sen kendi avini arkadaşına arkadaşın kendi evini sana satıyor. karşılıklı ucuza kaynak edinmiş oluyorsunuz vs.
  yasal açıdan sıkıntılı bir işlem olduğunu ekleyeyim. işlemin muvazaalı olduğu anlaşılırsa yaptırımı ne olur konunun uzmanları açıklasın. en azından işlemler iptal edilip, ticari kredi olarak değerlendirilerek stopajlar, vergiler vs borç çıkarılabilir size...

  edit2: bir arkadaş uyardı, insanları böyle işlere teşvik ediyorsun diye. not düşeyim, bu şekilde hileli işlem yapmak hem yasal olarak hem de ahlaki yönden doğru değildir. tevessül etmeyin. bu orandan bile aradaki marj ufak bir rakam çıkar mevduattaki stopaj ve kredi masrafları dikkate alınınca. ama bu oran da doğal değil ve kamu bankalarının zararlarını devlet hazinesi üzerinden yine biz sıradan vatandaşlar ödüyor olacağız. benim ödediğim vergilerle inşaatçıalrın kaymaklı ekmek kadayıfı yemesini ben şahsen kabul edemiyorum. ama elden de bir şey gelmiyor işte. becerebilen kaçıyor ülkeden.
 • mükemmel hamle. yeter bu bankaların her sene milyarlarca tl kâr açıkladıkları. ne oluyor o paralar hazineye veya birilerine gidince?

  vatandaşın para harcamasına, mal/mülk sahibi olmasına vesile olsunlar işte.

  kârlılıklar azalsın, vatandaşın işine yarasın.

  sonra şakkadanak satalım 10 milyar dolar. millet bi şaşırsın. sonra şaaaak bi 10 milyar daha. millet bi şok olsun. demek ki bunlarda para varmış desin.
 • sıkıntı faizlerin yüksekliği değil ki, işsiz kaldığınız anda peşinat yatırdığınız, kredisine girdiğiniz konutun banka tarafından elinizden alınacak olması. şu anda memleketin çalışan kesiminin % kaçı "5 yıl süre ile işim garanti" diyebiliyor ? satışların çok artmayacağını öngörerek at fava bekle diyelim
 • ziraat bankasının web sitesinin çökmesine sebep olan faiz indirimidir