şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın başına gelmiş dolandırıcılıktır. arkadaşımı halkbank’tan aradıklarını söylüyorlar ve x kişi adına 6900 liralık şüpheli bir hesap hareketinin olduğunu, bunun kendisi tarafından yapılıp yapılmadığını söylüyorlar. arkadaşım da böyle bir işlemi yapmadığını söylüyor. bunlar da hesap hareketini iptal edeceklerini fakat kredi kartının güvenlik açısından yenilenmesi gerektiğini söylüyorlar. arkadaşıma bunu yapmak için telefonuna gelen şifreyi tuşlamasını istiyorlar. arkadaşım da şifreyi tuşluyor. daha sonra x kişisine gönderilen 6900 liralık işlemin iptalini gerçekleştirmek için bir telefona gelen şifreyi tuşlamasını söylüyorlar. onu da tuşluyor. daha sonra diğer bankalarda hesabı olup olmadığını eğer varsa onlara da uyarı mesajı gönderip bu durumu bildireceklerini söylüyorlar. arkadaşım da vakıfbank’ta hesabı olduğunu söylüyor. daha sonra y adına da 5000 liralık bir hareket daha olduğunu söylüyorlar. bunun iptali için gelen şifreyi tuşlamasını istiyorlar. arkadaşım gelen mesajın vakıfbank’tan geldiğini görünce şüpheleniyor ve normalde telefon görüşmesi esnasında şifreyi telefonun en üstündeki bildirim kışından okuyup giriyorken bu defa mesajı açıp bakıyor ve gelen mesajın y adına 5000 liralık havale için onay şifresi olduğunu görüp hemen telefonu kapatıyor. ardından halkbankasını aradığında dolandırıldığını söylüyorlar ve bir dilekçe yazıp o işlemleri kendisinin yapmadığını belirtmesini istiyorlar. arkadaşım sonradan mesajları kontrol ettiğinde aslında gelen şifrelerin internet bankacılığına giriş için geldiğini görüyor. tabi telefon görüşmesi esnasında mesajı açıp bakmadığı için bunun farkına bile varmamış. ayrıca arkadaşım adresine kadar bütün bilgileri söylediklerini söyledi.
    ben de halkbank kullanıyorum ve merak ettiğim şey şu bu adamlar ilk giriş şifresini hem halkbank’ta hem de vakıfbank’ta nasıl oluyor da bu kadar kolay bulabiliyorlar. bu kadar bilginin bu insanların elinde olması da ayrıca ürkütücü bir durum. ayrıca bu durumda izlenecek hukuki yollar nelerdir bilen varsa lütfen iletişim kursun.
  • oğlum ya siz nasıl bu tufalara geliyorsunuz anlamıyorum.

1)hiç bir banka süpheli işlem için müşterisini aramaz, sms atar eğer sen şüpheli görürsen kendin ararsın.

2) hiç bir banka çağrı merkezi çalışanı sizden telefonunuza gelen şifreyi, onay kodunu,şifrenizi vb. istemez, isteyemez. öyle ki kıçı kırık havaleyi bile sesli komut servisiyle yaparsınız gerçek bir kişi yoktur.

3) gizli bilgilerinizin çalınmış olması bir olasıdır, çünkü hepsi online bir databasede saklanan fiziksel olmayan veriler,bu yüzden sms doğrulama ve sms ile güvenlik sistemi son basamak fiziksel güvenlik olarak kullanılır.

buna rağmen hala dolandırılabiliyorsanız bence dolandırılmayı hak ediyorsunuzdur.

edit: bazı bankalar arayabiliyormuş müşterilerini, sanırım belli bir oranın üstünde harcamaları arıyorlar bana genelde kartınızdan şu kadarlık işlem yapılmıştır bilginiz dahilindeyse bla bla diye sms geliyor.
  • öncelikle geçmiş olsun.

yazar gelmiş kendisi veya arkadaşı, başlarına geleni anlatmış, bilgi paylaşıyor; hemen bir ayarmatör kendi kıt dünyasına göre ahkâm kesiyor...

`hiç bir banka şüpheli işlem için müşterisini aramaz`. neye göre? kime göre? kaç bankayla çalıştın? her bankanın tüm operasyonlarına vakıf mısın?

örneğin seneler önce öğlen arası yemek yediğim bir yerde basit bir 8.5 liralık hesabı karttan çekerken yanlışlıkla 8500 yazan personel "aaa pardon beyefendi yanlışlıkla..." demeye kalmadan telefonum çaldı ve bankam beni aradı. benim "basit bir hata yapıldı şimdi düzeltecekler" açıklamamla konu kapandı.

bir gece saat 02:00 sularında yurt dışı orijinli bir sitede 100$ civarında bir alışveriş yaparken "şüpheli işlemler genellikle bu saatlerde oluyor, kusura bakmayın" diye beni o saatte arayan başka bir banka var mesela?

bak bak, mevzuat ve operasyon uzmanımız ayarmatör başka ne diyor:
    buna rağmen hala dolandırılabiliyorsanız bence dolandırılmayı hak ediyorsunuzdur.

pek tabii, evet, öyledir. duyan da memleket mükemmel ötesi, hukuk, kurumlar, yapılar, denetimler mükemmel işliyor da sadece aşırı saf bazı kişiler dolandırılıyor sanır. bir geçmiş olsun demek yerine ayar vermeye çalışmak ve dolandırılmayı hak ediyorsunuz demek en basitinden hiç bir kurumun doğru düzgün işlemediği şu memlekette izansızlıktır.

50 milyon tc kimlik no internette dolaşıyor yahu, neyin özgüveni, neyin kafası bu?