şükela:  tümü | bugün
 • yarın konuşulacak ve çok enteresan şeylerin döneceği başlık.
  itiraflar yaklaşık 4 gün süreceği için pazartesi belki salı gününe kadar zarrab anlatmaya devam edecek. sonrasında savunmalar yapılacak, tartışmalar olacak falan işimiz uzun.
 • halkin diger durusmalarda oldugu gibi bugun de haberi olmayacak durusmanin 4. gunu. bakalim zarrab bugun neler anlatacak
 • 3 gündür halki zikenleri amerika'da ifade veren birinden ögreniyoruz.

  bu pompadan rahatsizlik duymayanlara hayirli orgazmlar dilerim.
 • (bkz: bu entari 1 milyon dolar karşılığı reserved edilmiştir)
 • dördüncü duruşma yarım gün yapılmıştır ve an itibariyle sona ermiştir. beşinci duruşma 4 aralık 2017 pazartesi olacaktır.

  duruşma sonrası canlı yayınları izleyebilirsiniz;

  zeyno erkan ve cüneyt özdemir

  bölüm 1 dördüncü duruşma başladı: tam özet:

  1- reza zarrab tanık kürsüsüne geri geldi, nisan 2013'teki gıda ticareti üzerine konuşuyor.
  2- atilla'nın avukatı victor rocco birçok yazılı kaydın "üçüncü şahıslardan" geldiğini söylüyor. savunma makamı, "şayia" ve "doğrulama" gerekçesiyle itiraz ediyor.
  3- savcı: bana kalırsa rocco, yasalar konusunda yanılıyor, sayın yargıç. berman iki tarafın da sözünü kesiyor ve her kayıt için ayrı ayrı değerlendirme yapmayı tercih ettiğini söylüyor.
  4- jüri üyeleri girdi. reza zarrab ayağa kalkıyor.
  5- savcı, dün bıraktığı yerden devam ederek kayıtlara yeni kanıtlar ekliyor. bunlardan biri yazılı bir mesaj: "umarım, gıda konusunda bir sorun yaşamayız" deniyor.
  6- zarrab, 2013'teki gıda ticaretinden bahsediyor. sanırım buradan konuyu atilla'ya bağlayacaklar.
  7- dünkü duruşmada dinletilen telefon kayıtlarından biri erişime açıldı. buradan
  8- erişime açılan diğer bir telefon kaydı. dün kanıt olarak kabul edilen, zarrab ve atilla arasındaki görüşme.o da buradan
  9- zarrab ifadesinde, gıda ticareti tezgahını kurmak için gerekli gümrük evraklarını nasıl temin edebileceği konusunu süleyman aslan ile görüştüğünü söylüyor.
  10- zarrab, süleyman aslan ile yaptığı toplantı sonrasında halkbank çalışanı hakan aydoğan ile yaptığı bir görüşmeden bahsediyor.
  11- zarrab ifadesinde, aslan ve atilla ile yaptığı bir toplantı sonucunda "yönteme ("gıda ticareti" mekanizmasına) son halini verdiğini" söylüyor.
  12- zarrab: iki sistem yan yana çalışıyordu. altın durdurulunca, gıdaya döndük. ardından atilla'nın bir yasa boşluğu bulduğunu söylüyor.
  zarrab: sonrasında altın ticaretine de devam ettik.
  13- reza zarrab, hakan atilla'nın yasada bir açık bulduğunu söyleyip "sistemler birbiriyle eşzamanlı çalışıyordu. altın bittiğinde gıdaya döndük ve sonrasında altınla devam ettik" dedi.
  14- zarrab, dubai'deki şirketi "centrica"dan bahsediyor. (şirket adının yazılışı farklı olabilir, bilen varsa teyit edebilir mi?)
  15- reza zarrab ifadesine dubai'deki şirketi "centrica" ile devam ediyor. [şirket adı farklı olabilir]
  16- zarrab, kağıt üstünde gıda tedarikçisi şirketin centrica dubai göründüğünü, volgam'ın da iran'a gıda sattığını söylüyor.
  *soru: bu iki şirket de senin kontrolünde miydi?
  -zarrab: evet, elbette efendim.
  17- hatırlatma: bunlar resmi belgeler ve kanıt dosyasına ekleniyor, dolayısıyla "basının erişimi hakkı" kapsamında tümü kamuoyuyla paylaşılacak.
  18- reza zarrab şu anda "atlantis" adlı başka bir şirketten bahsediliyor.
  19- reza zarrab ifadesinde sırada bir diğer şirket "atlantis" var. "kayıp şehir" gibi... şirket adı henüz teyit edilmedi.
  20- zarrab, rostamani exchange şirketinden ve paraları euro'dan dirhem'e nasıl çevirdiklerinden bahsediyor.
  21-kanıt dosyasına giren belgeler arasında reza zarrab'ın bu fotoğrafı da var. sağ alt köşede "resmi delil 20" yazıyor. söz konusu fotoğraf
  22- reza zarrab: asla mal gönderilmedi.
  23- zarrab 16-17 yaşlarındayken çay ticaretinde nakliye senedi hazırlamayı öğrendiğini anlatıyor. mahkeme salonundaki türk basın mensupları gülüyor.
  24- reza zarrab'ın ifadesinde "16-17 yaşlarımdayken çay ticaretinde konşimentonun [taşıma senedi] ne olduğunu öğrendim" demesi üzerine duruşma salonunda türkçe bilen basın mensupları güldü.
  25- zarrab yeniden tanık kürsüsüne döndü. savcı, kanıt olarak bir tape sunmak istiyor. ne ile ilgili olduğu henüz bilinmiyor.
  26- savcı, tapenin içeriğini açıklamadan önce zarrab'dan doğruluğunu teyit etmesini istiyor.
  27- savcı yeni bir tapeyi delillere eklemek istiyor; henüz içeriği belli değil. savcı, reza zarrab'dan tapenin içeriğinin açıklanmasından önce gerçekliğinin teyit edilmesini talep etti.
  28- zarrab, iran'ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlatıyor. sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri hakan atilla'dan öğrendiğini söylüyor.
  29- zarrab hayali gıda sisteminin iran'ın petrol gelirlerini nasıl akladığını açıklarken, ergenlik çağında babasıyla çay ticaretinden öğrendiklerinin kendisini hazırladığını belirtti. taşıma senedinin gerçek gibi görünmesi için atilla'nın kendisine önemli bilgiler verdiğini söyledi.
  30- zarrab ifade verirken, atilla'nın avukatları en az bir kez itiraz etti, yargıç berman'a, atilla hakkındaki ifadelerin "şayia" olduğunu, yani birinci elden alınmış bilgi olmadığını söyledi. itiraz reddedildi. konu muhtemelen savunmanın çapraz sorgusunda tekrar gündeme gelecek.
  31- zarrab, görüşmede kullandığı "parayı vurmak" ifadesinin anlamını açıklıyor: "bu sadece, paranın iran'dan gönderildiğini anlatmak için kullanılan bir terim."
  32- manhattan'da bir mahkeme #rezazarrab'ın 51 sayfalık suçluluk beyanını kamuoyuyla paylaştı.buradan bakabilirsiniz.
  33- reza zarrab söylediği "parayı vurmak" deyimini açıkladı; "bu paranın ıran'dan gönderildiğini belirtmek için kullanılan bir terim."
  34- zarrab: "ne zaman süleyman aslan'ı arasam borçlu çıkıyordum" diyor, bu nedenle aslan'a biraz daha rüşvet vermemek için happani'den bir belgeye fotoşopla imza yerleştirmesini istemiş.
  35- oturuma ara verildi. bugünkü oturum tsi 22.00'da sona erecek. dün sözü geçen telefon kayıtlarından biri veya birkaçı birazdan dinletilecek.

  ek: ara verilirken yargıç berman, sürekli konuşan reza zarrab'a boğaz pastili verilmesini istedi.
  ek2: bu arada: rıza sarraf ve yakınlarının mal varlıklarına el konuldu. haber
  ek3- ara devam ederken, muhabir klasfeld dosyaya giren delillerden birini paylaşıyor: zafer çağlayan'ın fotoğrafı. buradan.

  bölüm 2 duruşma aradan sonra tekrar başladı.

  dava iran'a yönelik yaptırımları konu aldığından, abd hükümeti jüriye iran'ın dini lideri ayetullah hamaney ile eski cumhurbaşkanı ahmedinecad'ın fotoğraflarını gösterdi. zarrab, daha önce bahsedilen mektubunda bu iki isme hitap ederek "ekonomik cihat" önerisi yapıyordu. buradan bakabilirsiniz.

  1- oturum devam ediyor.
  2- şu an duruşma salonunda #rezazarrab ve happani arasındaki ses kaydı dinleniyor.
  3- zarrab: iranlılarla sürekli irtibat halindeydim.
  4- altın ticareti ve gıda ticareti: zarrab'a göre iran için, ödemelerini yapabildikleri sürece hangi sistemi kullandıkları önemli değildi.
  5- zarrab, abd'nin altın ticareti konusunda iran'a uyguladığı kısıtlamalarda değişiklikler yapıldığı için gıda ticaretine geçmek zorunda kaldıklarını söylüyor.
  6- birçok telefon görüşmesi kaydı art arda dosyaya ekleniyor. bunlar da kamuoyuyla paylaşılacak.
  7- bugün çok sayıda telefon görüşmesi kaydı getirildi. yargıç, bunların salonda dinletilip dinletilmeyeceğine karar verecek.
  8- savcı, "mayıs 2013'te iranlılarla toplantı düzenlediniz mi?" diye soruyor.- zarrab: evet, bir toplantı düzenlendi. soru: siz o toplantıya katıldınız mı? -zarrab: bazı kısımlarında katıldım.
  9- zarrab: iran petrol bakanı ve heyeti, onunla birlikte gitti. zarrab'ın ifadesine göre ankara'daki marriott hotel'de bir toplantı düzenlendi.
  10- zarrab toplantıya süleyman aslan'ın da katıldığını söylüyor. zarrab: iranlılar, ödemeleri doğrudan yapma konusunda süleyman'a baskı yaptı.
  11- zarrab: o toplantıya halkbank'tan sadece süleyman aslan katıldı.
  12- zarrab, abd'nin iran'a yönelik yaptırımlarında 2013'te yapılan değişiklikleri anlatıyor: "iran ulusal petrol şirketi (nıoc) ham petrol satışından para kazanıyordu ancak abd bu paraların altın satın almak için kullanılmasını yasaklamıştı."
  13- zarrab sistemi açıklıyor: sistem çok basit, o yüzden şema çizmeyeceğim.
  daha önce çizdiği şemayı gösteriyor.
  14- tüpraş ve botaş yeniden gündeme geliyor. ticaretin para kaynağı olarak kullanılan petrol ve doğalgaz gelirleri hakkında sorular soruluyor.
  15- zarrab yine şema çiziyor. basın mensupları çizdiği şemaların kendilerine de verilmesini talep etti ancak şemalar henüz paylaşılmadı. -*muhtemelen zarrab'ın şemalara artık ihtiyacı kalmadığında bunlar basına verilecek.*
  16-zarrab şemasını çizerken, jüri üyelerine eski içişleri bakanı muammer güler'in bir başka fotoğrafı gösteriliyor. zarrab dünkü ifadesinde, güler'in oğlu barış güler'e 100.000 dolar rüşvet ödediğini söylemişti. fotoğraf için tıklayınız
  17- zarrab şemayı çizdikten sonra, tekrar tanık kürsüsüne döndü.
  18- reza zarrab'ın 26 ekim'de itirafçı olduğu duruşmaya ait bir konuşma dökümüne göre zarrab, yargıç berman'a, baskı altında olmadığını söylüyor. bu standart bir ifade ancak davanın yüksek profilli olması nedeniyle önemli. buradan
  19- 29 mayıs 2013'te zarrab'ın atilla'ya gönderdiği bir e-posta delil dosyasına giriyor.
  20- e-postanın konusu: 50 milyon tutarında ileri vadeli swift [bir kısmı duyulamadı].
  21- "alıcı: sayın alipour ve tegali bank"
  22- "tegali" kelimesi farsça'da iki banka arasındaki para transferi için kullanılan "antagali" olabilir.
  23- zarrab, hakan atilla'dan, 50 milyon euro'luk bir uluslararası işlemi takip etmesini istediğini söylüyor.
  24- 26 ekim tarihli duruşmaya ait konuşma dökümüne göre zarrab abd'de tutukluyken ödediği rüşvetlerden bahsetti, bunları cezaevine cep telefonu ve içki gibi kaç eşya getirtmek için verdiğini söyledi. buradan
  27- zarrab, bankanın işlem için belge istediğini söyledi. zarrab, "bu beni endişelendirdi çünkü aslında bir ürün nakliyesi yapılmamıştı o yüzden istedikleri belgeyi temin etmek mümkün değildi."
  28- zarrab'a göre aslan "reza bey ben meseleyi çözeceğim, sorun yok" dedi.
  29- yine bir telefon görüşmesi kaydı dinletiliyor.
  30- kısa bir ara verildi.

  bölüm 3

  1- duruşmanın bitmesine 15 dakika kaldı.
  2- zarrab, bankanın alt kademelerindeki çalışanların "durumu", yani yaptıkları işlemlerde aslında bir gıda ticareti olmadığını bilmediğini söylüyor. haberleri olmadığı için de belge istiyorlardı.
  3- yeni bir ses kaydı geliyor.
  4- bugünkü oturum son ses kaydının dinletilmesiyle sona erdi. çevirisi yapılmadı ama birazdan paylaşılacak.

  duruşma sonrası ek bilgi;

  1- duruşmanın ardından iki meseleyi çözmek için bir görüşme gerçekleştirildi;
  a) uyuyakalan bir jüri üyesi
  b) türkiye'den güvenli seyahat etmek isteyen savunma tanıkları.
  2-yargıç berman, uyuyan jürinin bundan sonra duruşmalara katılmayacağını açıkladı. "bence salonda olan bitenleri izleyemeyen bir jüri görevini yerine getiremez" dedi.
  3- yargıç berman, söz konusu jüri üyesinin 2 gündür duruşmaların büyük kısmını uyuyarak geçirdiğini söyledi. "çok iyi bir adama benziyordu" dedi. 6 yedek kişiden biri, bu jüri üyesinin yerini alacak.
  4- berman, uyuyan jüri üyesi hakkında "epey de derin uyudu" dedi.
  5-öyle ki duruşmalar sırasında avukatlardan biri, uyuyan jüri üyesini görüp şaşırarak "bu davada uyuyabiliyorsan her yerde uyuyabilirsin" demiş.
  6- diğer konu hakkında: abd hükümeti, savunmanın tanıklarına abd'ye güvenli giriş garantisi vermedi ve bu nedenle savunma makamı, bu tanıkların ifadelerinin türkiye'den görüntülü bağlantı aracılığıyla alınmasını talep edebilir.
  7- yargıç berman, bu tanıkların ifadesinin alınması için iki tarafın uygun bir çözüm bulamamış olmasını "anlamadığını" söyledi. konuyu kendi aralarında görüşmelerini istedi. şimdilik konu çözülemedi.
  8- net olarak anlaşılması için: görüntülü bağlantıyla ifade verilmesi durumunda, ifadeler mahkeme salonunda yayınlanacak ancak dışarıya yayın verilmeyecek.

  -----------------
  dördüncü duruşma an itibariyle sona erdi. beşinci duruşma 4 aralık 2017 pazartesi olacaktır. okuduğunuz için teşekkürler eklemem gerekenler var ise lütfen çekinmeden mesaj atınız. merci!

  özel not: derlenen kaynaklar:

  ingilizce: 1 2 türkçe: 12
 • arkadas nasil bir sansurmus. 2.gun'de turkiye'nin cogunun haberi olmadi. bugun de olmaz sanki. neden diye sorarsaniz, nedeni asagida:

  ntv'nin internet sitesinde guya konuyu ele aliyorlar, alt haberlerden biri olarak. ne rte'nin adi geciyor, ne de rüsvetle ilgili miktarlari belirtiyorlar.

  cnnturk'te ne muammer guler'in ne rte'nin ne de rusvetle ilgili detaylar belirtilmis. arada bir haber olarak gorunuyor: basligi zarrab durusmaya sivil kiyafetle geldi.

  haberturk'un basligi da cnnturk'le ayni. zaten ayni b.kun laciverti bunlar: zarrab durusmaya sivil kiyafetle geldi. tabi ki de ne rte ne guler, ne bagis ile ilgili tek bir cumle var.

  babadan ogula nesil bu cnnturk'le haberturk.

  hurriyet ise son dakika olarak verdigi haberi sanki dakika dakika yayimlamis ama rte ismi sadece donemin cumhurbaskani kimdi sorusunun cevabi olarak geciyor. rte'nin verdigi talimat uzerine yapilan islem iddialarini atlamislar uyanik hurriyetciler. ara ara da bir guzel kirpmis. bunlar da babadan ogula nesil bu taaa

  neyse sakin olayim.

  milliyet'i zaten gazete degil ama yine de baktim sizler icin. tabi ki haberi bile yok.

  sabah, akit, y.safak, takvim falan zaten saymiyorum. yolda bulsam, mangal tutusturmam bunlarla.
 • yarim gun surecek olan taniklik. su an mobilden yaziyorum fakat kaynaklari ilk firsatta onceki gibi buraya ekleyecegim.
 • adam 33 yaşında,iran-azerbaycan-dubai-türkiye ve amerika'da yaşamış,milyon dolarlarla oynamış,yeryüzünde canlı niyetine kıpırdayan ne varsa rüşvet vermiş,parayla satın alınabilen tüm kadınları becermiş ya da peşkeş çekmiş, yetmemiş sibel can,ibrahim tatlıses,ebru gündeş albümlerine şarkı sözü yazmış.şimdi italya-çin-türkiye-iran-amerikanın adı geçtiği bir davada birçok ülkenin bankacılık ve siyaset düzenlerini sarsacak itiraflarda bulunuyor,tutuklu olduğu yerde de alkol ve kadın bulmak için rüşvet yedirirken yakalanıyor.
  bu hayırsever eminim geçmişine baktığında çok eğleniyor ve yaşama dair içinde en ufak bir ukte olmadan ve pişmanlık yaşamadan ötüyor.savunmasıda,bu düzeni meşrulaştıran,koruyan,arkasında duran siyasilerle,tasmalı trollere ve asgari ücretlilere kalıyor.
  bizim gibilere düşense şu aralar ete para vermemelerini izleyip,çekirdek çitlemek
  round 3-söz rezada!