• her geçen sene daha da önemli hale gelen bir gün. her sene yapılan reklamlar prezervatif satma yanında aids'in engellenmesi ve yok edilmesi yönündeki gelişmeleri insanların gözüne soktuğu için güzeldir.

son gelişmelere göre 8 sene önce kişi başı 10.000$/yıl olan ilaç fiyatları artık 100$/yıl'a kadar düşmüştür aids hastaları için.

yine ne diyoruz, prezervatif süper bi şeydir, kullanın. elinde raporuyla karşınıza biri gelse dahi unutmayın, eliza testi yapıldıktan 3 hatta 6 ay sonra tekrar edilmesi gereken bi testtir korunmasız ilişkiye girildiyse.

http://www.youtube.com/watch?v=w4gmyqx58oe
    http://www.joinred.com/
    http://www.staying-alive.org/
    http://www.tellingitlikeitis.tv/
  • ötekileştirmenin önüne geçme günüdür.

herkes hayatındaki her şey çok normal giderken hiç alakasız bir şekilde hiv virüsüyle enfekte olduğunu öğrenebilir. büyük oranda korunmasız cinsel ilişkiyle geçiyor olsa da steril olmayan bir diş hekimi muayenesinden, kan transfüzyonundan, steril olmayan her türlü tıbbi aletten geçebilir. hiv artık kronik bir hastalık statüsündedir ve on yıllardır bununla yaşayan insanlar vardır.

yani o eskiden tv'de gösterilen afrikalı insanların eriye eriye öldüğü bir durum yoktur. ilaca erişen ülkemizin de dahil olduğu bir çok ülkede hiv virüsü baskılanarak kaliteli bir şekilde kişi yaşamına devam etmektedir.

hiv pozitif kişiler evlenebilirler, çocuk sahibi olabilirler, negatif pozitif kişilerle sorunsuz bir şekilde ama korunarak ilişki yaşayabilirler.

hiv pozitif olmak bir hastalık değildir. aids ise bir bağışıklık sisteminin işlevini yapamayacak duruma gelip hastalıklara açık olmasıdır. ki bu bile tıpta hastalık değil sendrom olarak tanımlanır. aids aşamasına gelmiş hasta da gerekli bakımla tekrar hiv pozitif evresine çevrilebilir ve hayatına devam edebilir.

kafalardaki kodlamaların dışında hiç ummadığınız insanlarda hiv virüsü olabilmektedir ama insanların damgalamaları yüzünden hepsi gizli saklı devam etmektedirler hayatlarına. ummadığınız kadar çocuk, kadın, heteroseksüel kişiler de taşıyıcısı olabilmektedir. yani bir eşcinsel hastalığı değildir.

insanlara "aidsli, aids hastası, aidsli gibisin" diyerek ötekileştirirken bin kez daha düşünün.

(bkz: hiv pozitif/#38107216)

ve türkiye'de sanılandan çok fazla hiv vakası bulunmaktadır.
  • kutlu olsun demiyorum elbette ama:

farkındalıkların olduğu, bizden olmayanlara saygılı olunduğu, seks sırasında gözlerin dönüp “bana bir şey olmaz, atın ölümü arpadan olsun” gibi câhilce lafların edilmediği, tek eşli yaşamların tercih edildiği, korkuların üzerine gidilerek test yaptırma cesâretlerinin olduğu, pozitif olduğunu öğrenilen kişiye “ah yazıııık” gibi sözlerle “ölecekler” arasında olduklarının zannedilmediği, ortak kullanılan eşyalardan, alanlardan kaçılmadığı, arkasından sağın solun silinmediği, merak edilen her şeyin internette doğru kaynaklara girilerek öğrenildiği bir dünya aids günü olsun diyorum.

prezervatif tuttum aids olur muyum?
    öksürdü hiv geçer mi?
    ceketini üstüme attı aids miyim?

gibi ultra abuk sorular dışında soruları olanlara her zaman yardımcı olmaya çalışırım.

(bkz: hiv pozitif/#38107216)
  • bu yıl avrupa'da geçen yıllara oranla artış göstermiş hiv. doğal olarak ülkemiz için de bu artışın yaşandığı kesin. farkındalığı arttırmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. koru korun test yaptır sloganını sık sık tekrarlamamız gerekiyor.
  • genç tıbbiyeliler olarak kızilyada insanlara aids ve hiv hakkinda bi seyler anlatirken kedilere tecavüz ettiğini itiraf eden 50 yaşındaki ön dişleri olmayan amcaya ,polise haber vermek yerine göt korkusuyla 5 tane prezervatif vermeme sebep olan gün... amk pezevenk bi de muzlu ver diye bağırıyo arkamdan.. travmasından hala kurtulamadım
  • tinder, grindr falan derken birleşmiş milletler tarafından açıklanan rapora göre asya'da hiv gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların sayısı bu uygulamalar sebebiyle katanmış son yıllarda..

http://www.theguardian.com/…asias-teenagers-says-un

asya gibi tutucu toplumlarda artan bu sayı türkiye'de ne hallerde düşünmek bile istemiyorum. pek bi farkımız yok çünkü, ne yasak konusunda ne cinsel eğitim konusunda ileri değiliz.
  • 'hiv değil önyargılar öldürür' sloganıyla benim de etkinliklerde yer aldığım gündür.
  • zaman geçtikçe kişinin duyarlılığının ister istemez arttığı gün. yaş büyüdükçe empati yapma kabiliyetimiz mi artıyor, yoksa seviştikçe yusuflarımız mı katlanarak çoğalıyor bilemiyorum, ama en azından şahsım adına ben herkesin dikkatini çekmesi ve bilincini artırması açısından bugünün son derece faideli, gerekli ve mühim bir gün olduğunu düşünüyorum. "bana bişey olmaz" dememek lazım. sonrasında kabuslarla yaşamak, hiv'nin sadece psikozuna bile olsun girmek, kişi için çok acı dolu deneyimlere gebe zira. sevgiler.
  • bu yıl türkiye'nin 47 şehrinde 1 aralık genç inisiyatifi tarafından dünya aids günü'nün önemini vurgulamak, toplumsal farkındalık ve önyargıları yıkmak adına etkinlikler düzenleniyor ve ankara da bunlardan birisi, aynı zamanda ankara için bir ilk bu sene.
    yazılacak çok şey var bu konuda ; hiv/aids'in herkesi ilgilendirmesi , okullarda cinsel sağlık/ üreme sağlığı eğitiminin verilmesi, hiv'le aids'in aynı şey olmaması, hiv'in insanı öldürmemesi, hiv'le yaşayan bir insana sarılmakla hiv'le enfekte olunmaması... ama önemli olan bir şeyler yapabilmek.neyse, burada bir aktarım yapılmış zaten :

http://www.facebook.com/…nt.php?eid=241369635930748

"10 gençten 9'u hiv/aids'i bilmiyor!! görüyor musun?
    her 3 gençten 2'si hiv ile yaşayan biriyle aynı odada olmaktan kaygı duyuyor. konuşuyor musun?
    gençler cinsel sağlık üreme sağlığı haklarını talep ediyor. duyuyor musun?

hiv ve aids hepimizi ilgilendirir...
    “ öğrenmezsen ve anlamazsan, eksik yaşarsın!”

tüm dünyada 1 aralık dünya aids günü, hiv ve aids'e dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına düzenlenen etkinliklerle süsleniyor. türkiye'de de bir çok ilde benzer etkinlikler ile farkındalık yaratılıyor. ankara da bu gün için elinden geleni yapıyor, birçok sivil toplum kuruluşu '1 aralık ankara inisiyatifi' olarak hiv/aids konusuna, 1 aralık'ta, toplumsal bilinçlendirme ve önyargıları yıkmak adına birçok etkinlik düzenliyor.
    bu etkinlikler ile toplumu hiv/aids konusunda doğru bilgilendirmek, hiv/aids'le yaşayan insanlara karşı var olan önyargıları ortadan kaldırmak, farkındalıkları arttırmak, hepimizi ilgilendiren ve görmezden gelinemeyecek kadar gerçek olan bu konuya dikkat çekmek istiyor !

çünkü bu konu hepimizi ilgilendiriyor.çünkü hiv sadece bazı grupların değil hepimizin sorunu. tam da bu yüzden sokaktayız ve tam da bu yüzden bizim için önemli.

1 aralık ankara olarak;

saat 10'da sakarya meydanı'nda heykel'in önünde toplanıyoruz.

10:00-11-00 sakarya caddesinden karanfil sokağa yürüyüş

11:00-12:00 karanfil sokakta bir basın bildirisi

13:00-17:00 kızılay'da stant kuruluşu ve materyal dağıtımı

16:00-17:00 kızılay'da sokak performansı

etkinliklerini yapacağız. hiv/aids seni de ilgilendiriyor. katılmak isteyen herkesi bekliyoruz."
  • bu yılki kutlamalarında (!!) evkadınlarının da kocalarından artık biraz şüphe etmeleri gerektiğini vurgulayan dünya bayramı.
    "kocalarını tek eşli sanan ve/veya biseksüellikten haberi olmayan ev hanımları arasında aids görülme oranı" gibi yatırımları oldu. kim anladı ne anladı çok merak ediyoruz...
hesabın var mı? giriş yap