şükela:  tümü | bugün
 • kesinlikle orospu cocugudur serefsizdir. mukemmel bir ekenomimiz varken bu fiyat yukseltmeler ne is? (bkz: fetocusun seeeeen fetocusun)
 • öyle yerlerden kesinlikle sipariş vermiyorum. kendi adıma tepkimi gösteriyorum karınca misali, safımız belli olsun.
 • yakın zamanda iflasını vermesi muhtemel lokantadır, fırsatçılık dediğiniz daha çok kar etmelerini sağlayacak olsaydı yemeksepetinde her gün sipariş verdiğim restoranlar kaybolmaya devam etmezdi. mahalleme bundan 3 sene önce taşındığımda 10 tane iyi lokanta varsa şu anda bunlardan 5 tanesi kaldı, 2'si kalite düşürdü, 3'ü evet zamlar yapıyor, adamları suçlayamam şu anda bir işyerinin ayakta kalması o kadar zor bir formüle bağlı ki hem müşteri kaybetmeyecek seviyede zam yapması gerek hem kaliteden ödün vermemesi gerek hem de yeterli kar etmesi gerek.

  ek olarak bir şey fark ettim, insanlar enflasyonun ne olduğunu anlamıyor, enflasyon sizin alım gücünüzün düşmesidir zaten, bilerek isteyerek hükümet tarafından desteklenen bir olgu belli ki, yani ben bu kadar zam almadım deyip neden bu kadar zam yapıyorlar demeniz saçmadır, ekonominin kötü olduğu bir ortamda sizin alım gücünüzün korunamaması kadar normal bir şey yok, hedeflenen belli ki budur.
 • ben neden az zam alıyorum yerine sen neden çok zam yapıyorsun diyen müşteri serzenişidir.

  ha ben 2019 dan beri 1 kuruş zam yapmadım kendi mesleğimde (babamın işi ama çoğunlukla ben yapıyorum) ( hem internet sitelerimden reklam geliri sağlıyorum ayrıca sigortalı bir işte çalışıyorum)

  yoksa en az yüzde 40 zam yapmam gerekiyordu. montajını yaptığım ürünler bir senede yüzde 60 zamlandi bunları yansıttım müşteriye )
 • kullandığı ürünlerin hepsine ayrı ayrı zamanda zam gelmiştir muhtemelen. o da asıl çıkması gereken fiyata alıştıra alıştıra çıkmıştır bir anda hepsini koymaktansa. bunu son 6 ay içinde yapmayan var mı? yapmazsa bu ay ayakta kalma şansız sizce var mı?
 • sözlükteki ekonomi bilmez tiplerin sandığı gibi "bir zam yapam da voliyi vuram" diye düşünmüyordur. hele ki insanların git gide fakirlestigi bu zamanda. artan maliyetler nedeniyle dükkanı döndürebilmekten başka derdi yoktur. bir de demişler ki "mayışlar o kadar artmıyor". işte biz buna fakirlesme diyoruz ekonomi bilmez kardeşim. ayakta kalmaya çalışan lokantaya değil partonuna atar yaparsan daha iyi olur. ama yine de sen bilirsin. kolayı buysa demek ki...
 • adamın aldığı yağa una şekere ete her allah'ın günü zam geliyor. kimse keyfinden zam yapmıyor. siz zannediyor musunuz eskiden yaptıkları karları şimdi yapıyorlar. (bkz: kar marjı) düştü işletmelerin. artan maliyetler karşısında doğal olarak zam yapacaklar. maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz diyenlere gidin söyleyin türkiye yurtdışından ithal ettiği hammaddeleri dolarla yapıyor. (bkz: 5'li çete) ile yapılan ihaleleri dolarla yapıyor. yapabiliyorsan yap bakalım ihaleleri türk lira'sı üzerinden.
 • restoran işletmiyorum. ama gerekli zamları ister istemez koyuyorum kendi ürünlerimde. zira indirim de yapmıyorum. çünkü sattığım fiyata koyabileceğimin garantisi yok. fiyatlara çok yüksek diyen olursa da kime oy verdiğini soruyorum. pazarlık genelde %90 bitiyor.
 • acaba ne zaman yükselen gıda fiyatları yüzünden marketlere, ev fiyatları için emlakçılara, araba fiyatları için galericilere, yemek fiyatları için restoranlara kızmamamız gerektiğini öğreneceğiz.

  yemeksepetinde son 1 ayda fiyatını güncellememil 1 tane restoran yok. bazısı 2-3 kez güncelledi hatta. markete her girdiğimde sıvıyağ, yumurta, un, tavuk fiyatının değiştiğini gördüğüm şu günlerde onlara kızmak aklımın ucundan geçmiyor. görüyorum fiyat zammını ekonomiye sövüp siparişimi veriyorum.
hesabın var mı? giriş yap