şükela:  tümü | bugün
 • keşke lokanta işletseniz. ben 8 aylık bir işletmeyim.

  -lavaşçı 1 ayda 2 kez zam koydu. dur ne oluyor falan derken haftaya 4 lira daha zamlanacak dedi. una zam geliyormuş mecburmuş.

  -10 tl’ye almaya başladığım dürüm kağıdı dün 22,5 tl’yi. adama 10 kilo ver dedim. veremem haftaya 27 tl olacak, en fazla 5 veririm dedi.

  -14 tl’den almaya başladığım tavuk şu an 30 tl.

  -75 kuruştan almaya başladığım ekmek şu an 1.25 tl.

  -kolisini 68 tl’den almaya başladığım kolaya en son 98 tl yazmış (bunu yazan da arkadaşım ha)

  -195 tl’ye almaya başladığım yağ şu an 398 tl.

  -unuttuğum ve yazdıklarıma nazaran daha az zamlandığı için yazmadığım bir sürü kalem ürün var daha.

  ben salaklığımdan, müşteri kaybetmeyeyim diye yapamıyorum nedense zam. ama böyle de kesinlikle batacağım. sonuçta hayır kurumu değilim ben. bağışçılarım yok. sattığımdan daha yükseğe mal edersem nasıl ayakta kalacağım?
 • yakın zamanda iflasını vermesi muhtemel lokantadır, fırsatçılık dediğiniz daha çok kar etmelerini sağlayacak olsaydı yemeksepetinde her gün sipariş verdiğim restoranlar kaybolmaya devam etmezdi. mahalleme bundan 3 sene önce taşındığımda 10 tane iyi lokanta varsa şu anda bunlardan 5 tanesi kaldı, 2'si kalite düşürdü, 3'ü evet zamlar yapıyor, adamları suçlayamam şu anda bir işyerinin ayakta kalması o kadar zor bir formüle bağlı ki hem müşteri kaybetmeyecek seviyede zam yapması gerek hem kaliteden ödün vermemesi gerek hem de yeterli kar etmesi gerek.

  ek olarak bir şey fark ettim, insanlar enflasyonun ne olduğunu anlamıyor, enflasyon sizin alım gücünüzün düşmesidir zaten, bilerek isteyerek hükümet tarafından desteklenen bir olgu belli ki, yani ben bu kadar zam almadım deyip neden bu kadar zam yapıyorlar demeniz saçmadır, ekonominin kötü olduğu bir ortamda sizin alım gücünüzün korunamaması kadar normal bir şey yok, hedeflenen belli ki budur.
 • kullandığı ürünlerin hepsine ayrı ayrı zamanda zam gelmiştir muhtemelen. o da asıl çıkması gereken fiyata alıştıra alıştıra çıkmıştır bir anda hepsini koymaktansa. bunu son 6 ay içinde yapmayan var mı? yapmazsa bu ay ayakta kalma şansız sizce var mı?
 • kesinlikle orospu cocugudur serefsizdir. mukemmel bir ekenomimiz varken bu fiyat yukseltmeler ne is? (bkz: fetocusun seeeeen fetocusun)
 • sözlükteki ekonomi bilmez tiplerin sandığı gibi "bir zam yapam da voliyi vuram" diye düşünmüyordur. hele ki insanların git gide fakirlestigi bu zamanda. artan maliyetler nedeniyle dükkanı döndürebilmekten başka derdi yoktur. bir de demişler ki "mayışlar o kadar artmıyor". işte biz buna fakirlesme diyoruz ekonomi bilmez kardeşim. ayakta kalmaya çalışan lokantaya değil partonuna atar yaparsan daha iyi olur. ama yine de sen bilirsin. kolayı buysa demek ki...
 • iktisat neydi? iktisat emekti...

  serbest piyasada fırsatçılık yapmak ve istediğiniz fiyatı çekmek için olması gereken şey belli: tekel olacaksınız ve fiyat esnekliği düşük bir ürün satacaksınız.

  tekel olacaksınız ki size gelmek zorunda kalsınlar
  fiyat esnekliği düşük olsun ki almaktan vazgeçemesinler

  ortalama bir esnaf bunu nasıl yapar?
  mesela köşedeki fırsatçı pizzacı dedi ki "ulan ben bi pizzadan, allah bereket versin, temiz 10 lira kazanıyorum, salak mıyım? basayım zammı 30 lira kazanayım" ve fiyatları haşırt diye yükseltti.

  başka pizzacı mı yok (tekel mi bu adam)?
  pizzadan başka bir şey yiyemiyor musun (ürünün fiyat esnekliği ne alemde)?

  e pizzacı patladı, işleri düştü, müşterileri kaçtı... ha belki diyorsun ki o muhitin gıda esnafı toplanıp anlaşıyor, örgütlü fırsatçılık (oligopol) yapıyor... ben de derim ki geceleri maske ve pelerin takıp ayin de yapıyorlar mıymış?

  zam işletmelerin sevdiği bir şey değildir, hele de sık sık yapılan zam. çünkü her şeyi geçtim masrafı vardır; onca menü değişir, bastırılır, güncellenir... her zam yaptığında müşteri mutsuz olur, talep düşer, hesap şaşar. bakın bu yüzden perakende de "shrinkflation" diye bir olgu var. sırf ürünün fiyatı değişmesin diye artan girdi maliyetleri ürünün miktarı düşürülerek karşılanıyor.

  yani istisnai vakalar dışında zam mevcut piyasa koşullarından dolayı yapılıyor, kabullenin artık şunu.
 • adamın aldığı yağa una şekere ete her allah'ın günü zam geliyor. kimse keyfinden zam yapmıyor. siz zannediyor musunuz eskiden yaptıkları karları şimdi yapıyorlar. (bkz: kar marjı) düştü işletmelerin. artan maliyetler karşısında doğal olarak zam yapacaklar. maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz diyenlere gidin söyleyin türkiye yurtdışından ithal ettiği hammaddeleri dolarla yapıyor. (bkz: 5'li çete) ile yapılan ihaleleri dolarla yapıyor. yapabiliyorsan yap bakalım ihaleleri türk lira'sı üzerinden.
 • restoran işletmiyorum. ama gerekli zamları ister istemez koyuyorum kendi ürünlerimde. zira indirim de yapmıyorum. çünkü sattığım fiyata koyabileceğimin garantisi yok. fiyatlara çok yüksek diyen olursa da kime oy verdiğini soruyorum. pazarlık genelde %90 bitiyor.
 • ben şahsen artık kim, neye, ne kadar zam yapıyor, fiyat arttırımı dışında ürünlerin kalitesi, boyutu değişiyor mu, bu zam oranı enflasyon artış oranına uygun mu yoksa fahiş mi, bu işyeri/esnaf fırsatçı mı yoksa mecburiyetten mi artış yapıyor anlayabilecek durumda değilim. tek gördüğüm ve anladığım her şeye sürekli zam geldiği. böyle bir ortamda tüm bunları tek tek tespit edebilmek ciddi bir yetenek.
hesabın var mı? giriş yap