şükela:  tümü | bugün
 • zam yapmak faizdir. tüm üreticiler, ev sahipleri, kamu daireleri neye zam yapıyorsa faizdir… hadi bakalım.
 • ben şahsen artık kim, neye, ne kadar zam yapıyor, fiyat arttırımı dışında ürünlerin kalitesi, boyutu değişiyor mu, bu zam oranı enflasyon artış oranına uygun mu yoksa fahiş mi, bu işyeri/esnaf fırsatçı mı yoksa mecburiyetten mi artış yapıyor anlayabilecek durumda değilim. tek gördüğüm ve anladığım her şeye sürekli zam geldiği. böyle bir ortamda tüm bunları tek tek tespit edebilmek ciddi bir yetenek.
 • kapitalizmdir, serbest piyasadır. öyle işinize gelen yanlarını alıp teşvik edip pekiştirip işinize gelmeyen taraflarından yakınmak da ayrı mallıktır. tercihinizi yaptınız, bedelini ödüyorsunuz çünkü siz de aynı bokun laciverdisiniz. tadını çıkarın. bon appetit.
 • döviz artıyor, maliyetler artıyor ama bu kadar artmıyor. döviz yüzde 20 artarken, giderler en fazla yüzde 30 artarken, ürünlerine yüzde 100 e yakın zam yapanların tek açıklaması fırsatçılıktır.

  bu yüzden duyar kasmanın da gereği yok. şu an herkes bu bahanenin arkasına yatıp vatandaşa geçirme derdinde.
 • paran yoksa gitme. pazardan al mesela yaprak anan evde sana sarma sarsın. hem o zaman şikayet de etmezsin
 • yıllar sonra türkiye'yi ziyaret ettim. net bir şekilde dışarıda oturup hesap ödemek için o mekanı çok iyi bilmek ya da stres testine hazır olmak gerekiyor. bakın euro kazanıyorum ve umurumda değil ne harcadigim. ancak şöyle bir şey gerçek var ki turkiye'de yaşayan ya da yaşamayan hiç fark etmiyor herkes geçirme derdinde. bir yer ucuzsa, net bir şekilde malzemesi berbat oluyor. akşam kesinlikle karnınız ağrıyor. eğer bir yerin yemeği kaliteli ise, ufak ufak yerlerden faturayı sisirmeye çalıştıklarını gördüm. bunun en net örneği siz istemeden size içecek getirmeleri ya da bir şeyleri ikram gibi gostermeleri.

  bu yüzden bildiğim esnaf lokantalarina gitmeye özen gösterdim. bilmediğim yerlerden net şekilde uzak durdum. yanınızda bir kadın vs varsa hemen çakallık yapıyorlar. normalde bana kazık atmaya çalışacakları fiyatları belki onlara bahşiş olarak bırakacak durumdayken bunu yapmadım. üç sefer de yemeği yemeden kalktım gittim.

  çözüm olarak yemek sepeti kullanmak en mantıklı olanı. puanlar belli, kredi kartı ile ödeme yapıyorum, temassız teslimat geliyor. eve söylemek on kere daha mantıklı. zaten vereceğiniz para neredeyse aynı. en azından kafanız rahat.

  fark ettiğim başka bir nokta ise garsonların çok ciddi bir şekilde masa dinlemeye başladığı oldu. çok garip gerçekten.utanmadan sohbete dahil olmaya çalışanı mi ararsin, hesap öderken espri yapmak için kullanani mi ararsin... kafaları bu tür şeylere hiç basmıyor. bu tarz hareketlerin antipati oluşturma ihtimalini hiç degerlendirmedikleri belli. restoran eğer yazdığı fiyatı yüksek tutuyorsa, bu hiç sorun degil. önceden fiyatı bilerek oraya gidiyorsam benim için sorun yok. ancak hesap geldiği zaman bir sürpriz goruyorsam orada bir problem var demektir. kaziklasa da bir kere yapar zaten, uzun süre kalacağım yerde 1 kere para alır benden. gerçi ona da izin vermiyorum artık. bir şey parasını hak etmiyorsa kesinlikle odemiyorum. umurumda değil cebimde ne kadar para oldugu. yoksa euro cinsinden her şey aşırı ucuz geliyordu ama yine de pabuç bırakmam böyle çakallıklara.
 • devlet bahçeli kafasıyla açılmış bir başlıktır.
 • evimde masaya ihtiyacım var, beğendiğim bir markanın sıfırı 2000 lira iken ikinci el satan internet sitesinde 1250 liraya ürünü buldum. 2 gün önce 1000 liraya talibim diye mesaj attım ama satıcı, 1000 liraya vermeyeceğini, 1200 liraya verebileceğini söyledi. neyse ürün güzel, alayım ben bunu derken dün bi baktım ilana, ürünün fiyatını satıcı 1400 yapmış.görsel
  oğlum sen 2. el ürününü satmak isteyen bi adamsın, ürünün sıfır fiyatı değişmemişken, kendi ürününün fiyatını dolardan hızlı nasıl arttırabilirsin.
  s..keyim senin masanı da ticaretini de şeklinde mesaj at diyen arkadaşıma sevgilerimi yolluyorum ancak iş çığrından çıktı. niyetleri üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.
 • keşke lokanta işletseniz. ben 8 aylık bir işletmeyim.

  -lavaşçı 1 ayda 2 kez zam koydu. dur ne oluyor falan derken haftaya 4 lira daha zamlanacak dedi. una zam geliyormuş mecburmuş.

  -10 tl’ye almaya başladığım dürüm kağıdı dün 22,5 tl’yi. adama 10 kilo ver dedim. veremem haftaya 27 tl olacak, en fazla 5 veririm dedi.

  -14 tl’den almaya başladığım tavuk şu an 30 tl.

  -75 kuruştan almaya başladığım ekmek şu an 1.25 tl.

  -kolisini 68 tl’den almaya başladığım kolaya en son 98 tl yazmış (bunu yazan da arkadaşım ha)

  -195 tl’ye almaya başladığım yağ şu an 398 tl.

  -unuttuğum ve yazdıklarıma nazaran daha az zamlandığı için yazmadığım bir sürü kalem ürün var daha.

  ben salaklığımdan, müşteri kaybetmeyeyim diye yapamıyorum nedense zam. ama böyle de kesinlikle batacağım. sonuçta hayır kurumu değilim ben. bağışçılarım yok. sattığımdan daha yükseğe mal edersem nasıl ayakta kalacağım?
 • iktisat neydi? iktisat emekti...

  serbest piyasada fırsatçılık yapmak ve istediğiniz fiyatı çekmek için olması gereken şey belli: tekel olacaksınız ve fiyat esnekliği düşük bir ürün satacaksınız.

  tekel olacaksınız ki size gelmek zorunda kalsınlar
  fiyat esnekliği düşük olsun ki almaktan vazgeçemesinler

  ortalama bir esnaf bunu nasıl yapar?
  mesela köşedeki fırsatçı pizzacı dedi ki "ulan ben bi pizzadan, allah bereket versin, temiz 10 lira kazanıyorum, salak mıyım? basayım zammı 30 lira kazanayım" ve fiyatları haşırt diye yükseltti.

  başka pizzacı mı yok (tekel mi bu adam)?
  pizzadan başka bir şey yiyemiyor musun (ürünün fiyat esnekliği ne alemde)?

  e pizzacı patladı, işleri düştü, müşterileri kaçtı... ha belki diyorsun ki o muhitin gıda esnafı toplanıp anlaşıyor, örgütlü fırsatçılık (oligopol) yapıyor... ben de derim ki geceleri maske ve pelerin takıp ayin de yapıyorlar mıymış?

  zam işletmelerin sevdiği bir şey değildir, hele de sık sık yapılan zam. çünkü her şeyi geçtim masrafı vardır; onca menü değişir, bastırılır, güncellenir... her zam yaptığında müşteri mutsuz olur, talep düşer, hesap şaşar. bakın bu yüzden perakende de "shrinkflation" diye bir olgu var. sırf ürünün fiyatı değişmesin diye artan girdi maliyetleri ürünün miktarı düşürülerek karşılanıyor.

  yani istisnai vakalar dışında zam mevcut piyasa koşullarından dolayı yapılıyor, kabullenin artık şunu.
hesabın var mı? giriş yap