şükela:  tümü | bugün
  • üniversite sınavına tekrar girmeyi düşünüyorum. 1 ayda tıp kazanmanın mümkünatı olduğunu düşünenler nasıl çalışmam gerektiğiyle ilgili mesaj kutumu yeşillendirebilirler mi? amacım tıp kazanmak değil, alabileceğim en yüksek notu almak. farz edin ki liseden ite kaka mezun olmuşum ve pek bir şey bilmiyorum. buna rağmen 1 ay sınava çalışıp tıp kazanabilir miyim? kazanabileceksem nasıl çalışmalıyım?

edit: aldığım tavsiyeleri ve sınava nasıl çalıştığımı ve sınavda ne yapabildiğimi daha sonra buraya editleyeceğim.

edit2: reklam yapmamak için verilen özel kaynakları buraya yazmıyorum onun dışında olan her şeyi özet olarak madde madde sıralıyorum;

- kazanamayacaksınız.
    - öncelikle ders çalışma konusunda kararlı olmanız ve başladığınız çalışmayı sonuna kadar götürmeniz gerekiyor. kendinizden emin biçimde bu çalışmaya başlamanız gerekiyor. burada başta tek motivasyon kaynağı kendiniz olacaksınız.
    - uyku düzenini hemen halletmeniz gerekiyor çünkü günlerinizi bu uyku düzenine göre programlayacaksınız.
    - hiçbir şey bilmediğiniz için konuların temelini almanız gerekecek. ilk günlerinizi tamamen konulara yoğunlaşarak kullanabilirsiniz. günde 12 saatten fazlasını konu öğrenmeye harcayacaksınız. gerekirse tuvalette bile konu çalışacaksınız. konu çalışırken 25 dakikayı geçmemeye dikkat edin çünkü 25 dakikadan sonra dikkatiniz dağılıyor. 5 10 dakika ara verip tekrar çalışmanıza kaldığınız yerden tekrar edin. eğer gün içinde çok yorulursanız yarım saatlik uyku molası verebilirsiniz. kesinlikle kendinizi aç bırakmayın ve gece uyurken karanlık sessiz bir ortamda uyumaya çalışın. arada bir yürüyüş ve egzersiz yaparak kan dolaşımınızı hızlandırın ve beyninize giden oksijen miktarını arttırın. gece yürüyüşleri ile kendinizi gün sonunda sakinleştirebilirsiniz.
    -konuları nasıl çalışmamız gerektiğine gelirsek hemen nasıl daha iyi anladığınızı görmeniz gerekiyor. çünkü çalışma stilinizi ona göre devam ettireceksiniz. internetten videolarla konu çalışabilirsiniz. kitapları sesli okuyarak konu çalışabilirsiniz. önemli olan aldığınız konuyu size geldikten sonra bu konuların önemli kısımlarını not almak. bu çıkaracağınız notlar önemli çünkü bunlara bütün ay göz gezdirmeniz gerekiyor. gün sonunda gün içinde çıkardığınız bütün notlara göz gezdireceksiniz. ayrıca bu konuları çalışırken önemli olan şey ezber değil önemli olan bütün konuların mantığını kavrayabilmek.
    - konularınızı bitirdikten sonra muhtemelen hiçbir şey bilmiyor olursunuz ancak sorun değil. şimdi soru çözmeye başlayacaksınız ama nasıl sorular? çözümlü soruları çözeceksiniz ve yanlış yapmaktan korkmayacaksınız. ne kadar çok yanlış yaparsanız o kadar çok öğrenmeye fırsatınız olacak ve kalan vaktinizi bu soruları çözmeye harcayacaksınız. sınavın asıl kısmı burada çünkü sınavda belli soru kalıpları oluyor. bu soru kalıpları aklınızda iyice yer edene kadar soruları çözmeye devam edin. tavsiyem önceki yıllarda çıkmış soruların soru çözümleriyle birlikte çözmeniz. eğer siz de artık soruları soru çözümünde gösterdiği biçimde çözmeye başlamışsanız sınavdaki soruları da çözebilirsiniz. sınavdaki sorular 1 dakikada çözülebilecek şekilde tasarlandıkları için çok da zor sorular sormuyorlar. yani bütün derslerin temelini sağlam biçimde oluşturursanız sınavdaki soruları rahatlıkla çözebilirsiniz.
    - sınava kadar sınavda çıkabilecek olan bütün soru çeşitlerini görmeniz gerekiyor ve soru çözüm tekniklerini kavramanız gerekiyor. bol bol soru çözerek pratik hızınızı arttırın. aynı tip sorular tekrar tekrar karşınıza çıktığında bu soruları daha hızlı çözüyor olacaksınız.
    - çalışmaktan arta kalan boş vakitleriniz olursa keyif aldığınız şeyleri okuyun. okuma hızınızı arttıracak teknikleri çalışın ve okuduklarınızı anlamaya çalışın. ders çalışırken okuma yapıyorsanız da mümkün olduğunca sesli okuma yapın.
    -sağlığınıza, yediklerinize, uyku düzeninize ve moralinize dikkat edin. sizi stres altına sokacak şeylerden uzaklaşın. tartışmalardan hızla kaçının. sevdiklerinize bu süreçte sadece sevgi gösterin herkes de sizi anlayışla karşılayacak ve siz çalıştıkça size destek çıkmaya başlayacaktır.
    -kısaca buraya da özet geçersek; sınav sizin bilginizi ölçüyor ancak sonuçta 5 seçenekli sorulardan oluşuyor. doğrudan sizin bilginizi ölçmek yerine sizin önünüze 4 yanlış 1 doğru seçenek sunuyor yani her sorunun doğru cevabı zaten altında yazıyor. sizin yapmanız gereken bütün soru tekniklerine bakarak sizi doğru cevaba en hızlı ulaştıracak tekniği kapmak. bütün konuları baştan sona bilseydiniz bile soru çözüm tekniğiniz gelişmemişse o sınavda iyi not almanız çok zor olacaktır. fakat içeriğine yeterince hakim olmadığınız konuların sorularını gelişmiş tekniğinizle doğru çözmeniz mümkündür.
    -üniversiteye geçtiğinizde vize, final sistemi normal ösym sisteminden farklı olduğu için bu sınava çalışmanızın üniversitede hiçbir işe yaramayacağını belirtmem gerekiyor. üniversite sınavından sonra üniversitenize hazırlık olarak bütün konuları gerçekten çalışın derim yoksa o üniversite en az 2 3 yıl daha uzar.

edit3: ciddiye alıp yardım eden herkese teşekkür ederim. hangi internet sitelerinden çalışmalıyız, hangi yayınevlerine bakmalıyız diyenler mesaj kutusundan gelsinler söylerim. ayrıca daha önceki deneyimlerini paylaşanlar olursa burayı tekrar tekrar editleyebilirim.
  • smile still here :d
  • öncelikle ekşi sözlüğün açık olduğu tarayıcını kapatıyorsun. sonrasında bilgisayarı kapat seçeneğini tıklıyorsun. sonrasında kitabı açıyorsun.
  • ben 2 yılda kazanmıştım. herhalde geri zekalı olduğum için.
  • dişini sıkıp bir sene çalışamayan insan 6 sene tıpı nasıl okuyacak diye meraklara gark etmiştir.
  • mesele kazanmak değil , yeğen. mesele bitirmek *
    kazanmak için harcadığın planlama ve eforu aynı oranda okurken harcayacağını düşünürsek ;
    (bkz: istersen hiç başlamasın)
  • up arkadaşlar
    belki sistemin açıklarını yakalayanlarınız vardır. 4 yıllık lise eğitimi filan boşadır herkes 1 ayda filan bu anlatılanların hepsini kavrayabiliyordur filan. evet bunun olabileceğine inanıyorum.
  • temeli sağlam olmayan biri için imkansız olandır.