şükela:  tümü | bugün
 • constantinople kentini kurmuş bizans imparatorluğunun ilk imparatoru ve hatta bu kentin kuruluşunu bizans imparatorluğu döneminin başlangıcı sayanlara göre bizans imparatorluğunun kurucusu.
 • ilk hıristiyan roma imparatoru. büyük constantinus olarak da kayıtlarda geçer. isa hazretlerinin doğumundan 280 yıl kadar sonra dünyaya gelmiştir. hıristiyan kültürün temellerini atmış en önemli kişilerden biridir. 313 tarihinde çıkarılan ve hıristiyanlara hoşgörü gösterilmesini buyuran milano fermanı roma tarihinin kilometre taşlarından biridir. hıristiyanlığın sivil yorumlarına karşı olarak ilk konsili de o toplamıştır (nikaia/iznik 325).

  pagan roma elbette hıristiyan bir imparatoru bağrına basacak değildi. birinci constantinus zeki bir imparator olduğundan roma'da fazla kalmadı. ikinci bir roma yaratmaya çalıştı. yeni roma'nın inşaatına başlandı ve altyapısı tamamlanmış şehir 330 tarihinde törenle constantinapolis olarak yeniden doğdu. ilk ayasofya'yı haşmetli constantinus inşa ettirmiştir. işte imparator hazretlerinin bu derin icraatları sonucu paganlar ilk hıristiyanlar gibi çeşitli kısıtlamalarla karşılaştılar. tarih tersine döndü ve bir zaman sonra bu kez hıristiyanlar değil paganlar aslanlara yem edilmeye başlandı.

  böylece azizleşen constantinus'un 337'de biten hayatı yeni bir dönemi başlatırken kadim roma'nın da ipi çekilmiş oluyordu.
 • kendisi eusebius of caesarea'nin anlattigina gore battle of the milvian bridge'de bir gece ruyasinda isa'nin isaretinin bulundugu labarumle kazanacagini gormus ve gercekten de maxentius'u yenince hristiyanliga gecmeye karar vermistir. tabi hristiyanliga gecisinin baska politik nedenleri oldugu da soyleniyor ama en ilginclerinden biri de budur.
 • bu amca**, 312-315 yillari arasinda sirf yillar sonra sanat tarihi ve turevi dersleri okuyacak ogrencilere iskence olsun diye bir zafer taki yaptirtmistir.. niye boyle ifade ettigimi hemen anlatmak istiyorum..
  efendim, romada yer alan bu eser, konstantin'in maxentius'u yenmesi uzerine yapilmis bir eser. tamam, buraya kadar bir sorun yok.. tak'ın üst cephe kabartmaları marcus aureliusun bir zafer anitindan alinmis, 174 yilina tarihleniyor.. hoppaa.. yetmiyor, suslemelerin arasindaki heykeller ise, trajan in bir zaferini kutlama amacli yapilmis, bu grup 2. yuzyil baslarina tarihleniyor, ayni zamana ait baska rolyefler de itina ile sokulup anitin orasina burasina eklenmis tabii.. bunla da bitmeyip, bir de arada dairesel kabartmalar var ki, onlar da hadrian'in bir anitindan alinmis.. tabii sinavin bu noktasinda bunlarin hepsini hatirlayip, seklin orasina burasina bunlari yazabildiyseniz, bosuna bir sevinc kapliyor icinizi, cunku bonus olarak bir de eserin uzerindeki tum stillerin karsilastirmasi istenmis..
  koskoca imparatorsun, constantine the great'sin, ver parasini yaptir bi zafer taki, ne iskence etmeye onun bunun anitindan yagmalayip kendine tak yapiyosun di mi.. maksat bize iskence olsun.. budur..
 • iznik konsili'ni toplayan imparatordur.
  hristiyan oluş hikayesiyle ilgili (bkz: chi rho haçı)
 • aslında hiç bir zaman gerçekten hristiyan olmadığı, pagan inancında kaldığı söylentileri yaygındır. asıl koyu hristiyan olan annesi helenadır.
 • roma imparatoru'dur. ufak bir yunan yerleşimini baştan imar ettirerek bugünün istanbul şehrini kurmuştur. başkenti de roma'dan istanbul'a taşıyan konstantin aynı zamanda roma imparatorluğu'nun ilk hristiyan imparatorudur.
 • ilk hıristiyan imparatoru konstantin, roma imparatoru kanstantios ve bir han sahibinin kızı helena'nın oğluydu. kendisi aslında sunaklarına adaklar sunduğu ve yüzünü imparatorun sikkelerinde "refakatçısı ve kılavuzu" olarak gösteren güneş tanrısı apollon'a tapan bir pagandı.gördüğü bir rüyayla hıristiyanlığı kabul etmesi,yanından ayrılmayan yakın dostu ve biyografisini yazan eusebius tarafından anlatılmaktadır.

  eusebius'in anlattıklarına göre: maxentius ile nihai savaşından önceki akşam konstantin tanrısına yardım için dua etmiş. hararetli bir şeklide dua edip yakarırken, gökyüzünde harika bir işaret belirir.güneş batmaya başlarken kendi gözleriyle parlak ışıkla üzerinde in hoc signo vinces (bu işaretle fethedeceksin) olan bir haç görür.

  takip eden gecede konstantin başka bir rüya daha görür. bu sefer isa'yı üzerinde bir gece önce gördüğü haç ile birlikte görür. konstantin'e göre isa onunla konuşmuş ve bu haçı savaş bayrağına koyup maxentius'e zafer güveniyle saldırmasını söyler. konstantin emre itaat eder ve savaşı kazanır. bu sembolü ordusunun önündeki imparator bayrağına almakla, isa ve kilise için yaptığı fetihte hıristiyanlığa iki pagan sembolü eklemiş olur, zira uzun mızrağın bir değnekle 90 derecelik çaprazlaşması osiris sembolü ve takip eden gecede konstantin başka bir psişik vizyon görmüş. bu sefer isa'yı görmüş ve üzerinde bir gece önce gördüğü haç varmış. konstantin'e göre isa onunla konuşmuş ve bu haçı savaş bayrağına koyup maxentius'e zafer güveniyle saldırmasını söylemiş. konstantin emre itaat etmiş ve savaş kazanmış. bu sembolü ordusunun önündeki imparator bayrağına almakla, isa ve kilise için yaptığı fetihte hıristiyanlığa iki pagan sembolü eklemiş oldu, zira uzun mızrağın bir değnekle 90 derecelik çaprazlaşması osiris sembolü ve in hoc signo vinces ise baküs'ün adlarından biriydi.

  ölüme yaklaştığını düşündüğü zaman günah çıkarmıştı ve tanrıdan günahlarının affedilmesini dileyerek vaftiz edilmişti. dolayısıyla, vaftizliğin vaat ettiği yeni doğumla yenilenen ve haç işaretiyle takdis edilen ilk imparator olmuştur.
 • bu dallama olmasaydi hiristiyanlik yerel bir inanis olarak kalacak, karanlik caglar yasanmayacak, dunya bugun bilim ve teknolojide bin yil daha ileride olacakti derler.
 • 319-321 yılları arasında (hıristiyan) din adamlarına kamu hizmetlerinden ve vergilerden muafiyet, normal mahkemelerce* yargılanmaktan muafiyet gibi dev ayrıcalıklar vermiş imparator.
hesabın var mı? giriş yap