şükela:  tümü | bugün soru sor
 • koyundan önce geleceğe yatırım düşünülüyorsa böcek yetiştiriciliği konusu düşünülmeli. şurda da görüldüğü üzere koyun yetiştirmek hiç de o kadar cazip bir fikir değil. bir çok sitede böcek ve türevlerinin yetiştirilmesi tavsiye ediliyor, insanoğlu da bu hızda üremeye devam ederse sanırım gelecek kuşaklar yavaş yavaş böcek tüketimine alıştırılacak. yanlış hatırlıyor olabilirim ancak 1000 kilokalorilik sığır eti için ayrılması gereken otlak miktarı, 1000 kilokalorilik böcek için ayrılması gereken otlak miktarının 70 katıydı diye hatırlıyorum, gerisini siz düşünün.
 • valla bildiğim kadarıyla 1 dönüm araziye 10 koyun veya hayvan neyse, ona göre diye hesaplanıyor mera şeysi. benim de cevabından emin olamadığım bir soru. hayvancılık yapan qızlar eqlesin.
 • sürekli aynı alan kullanılacaksa en fazla 6'dır.
 • bugüne kadar ekşi sözlükte gördüğüm en harika başlık.
  koyunculuktan anlamıyorum .1 dönüm 1000 m2 yapıyor ve 1 dönümlük alanda 10 koyun beslenebiliyormuş. alıntı yaparsak:
  ''mera 1 dönüm araziye 10 koyun olarak hesaplanır. eğer mera kalitesiz ise 7 hayvana kadar düşülebilir.8.mera münavebeli kullanılacağından ve bir bitkinin ortalama büyüme süresi 6 hafta olduğundan dolayı 10hayvan için 1 dönüm kuralı 6 ile çarpılmalı yani 100 koyun için en az 60 dönüm arazi ihtiyacı doğmaktadır.'' siteden link verelim;
  http://koyunculuk.blogspot.se/…ik-fizibilitesi.html
 • öncelikle bir dönüm dediğin 1000 metrekare ve kapalı sistem olsun diyorsun...
  şimdi bunun yazı var kışı var, baharda ot olur yerler ama yazın sonlarına doğru ot kurur, kışın ot olmaz hayvan aç kalır vs. yani öyle bir yıl boyunca kapalı devre hayvanı besleyecek ot çıkmaz ordan, ayrıca yer küçük olduğu için hayvanlar sürekli orada duracaksa hayvan da bastığı için otların ömrü fazla olmaz.

  işin özü bir dönüm yerde kapalı devre hayvan bakamazsın, illaki dışarıdan takviye yem gerekir, en olmadı saman vermen gerekir...
  minimum samanla yemsiz belki 5-6 tane besleyebilirsin fazlası olursa hayvanlar açlıktan gider.
 • yazarın önemli soruları google arama motoruna ingilizce sorması gerektiğini henüz fark edememiş olduğunu gösterir. türk toplumunun henüz kültürel ve bilişsel yapısı bu soru için yeterli değil maalesef.

  edit: tabi ingilizceyi ve uzunluk ölçülerini de adam akıllı bilmeli. bir akre 4 dönüm olduğuna göre cevap 1 ile 4 arası oluyor. uyarı için haberk2002 ye teşekkürler.
 • çayırın senelik aldığı yağış miktarı da önemlidir. yağış miktarına ile otların tekrar çıkma süresi ve ne kadarının tekrar çıkacağı direkt ilgili olduğundan koyun sayısı da buna göre değişiklik gösterecektir dediğim sayı.

  başka etkenler de var tabii.
 • konu hakkında bir fikrim var ama bokunu çıkarmamak için yazmıyor ve işime dönüyorum.

  if status=="ok" then
  data_updated()
  else
  update_error()
  end
 • kimse yardımcı olmamış. arazinizin ne kadar verimli olduğu kaç tane koyun satın almanız gerektiğini gösterecek en önemli faktör olacak. 1 dönümde en fazla 10 koyun yetiştirilir. hektarda (10.000 m²) en fazla 100 adet koyun otlatılabilir. otlaklar verimli olmalıdır. verim düşükse 1 dönüme düşecek koyun sayısı 7 olmalıdır.

  meralar gerçekten verimli olmalı ki, koyun bol verim getirsin.

  sevgiler.