şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rahmetli dedemin babası , istanbul'da askeri bir hastenin hekimiyken , 1915 çanakkale savaşından ağır yaralı getirilen 13 türk askeri ve 5 anzak birliklerine bağlı avustralya'lı askere baktığı için avustralya hükümeti tarafından ödüllendirilmiş bir doktormuş.halen nişanları vs. rahmetlinin evinde dururdu.
  açıkçası o dönem de nasıl bir psikoloji vardı? yarayı sarıp ,kamplara götürüp, adamlara gün ışığını haram etmek yerine , askerlere kasımpaşa'da deniz gören bir odada 43 gün bakmanın... bilemiyorum. bildiğim bir şey varsa , allah hiçbir milleti diğerinin elinde oyuncak edip , istediklerini yapması için kapısında köpek yapmasın !
 • babaannenin babası tavaslı mehmet efendi, esir düşer ve sonrası meçhul.
  araştıralım dedik ama gönlümüz el vermedi, kurtulup yeni bir hayata başladığını düşündük yıllar sonra.
  çünkü esir düşerken sadece kendisi değil ailede manevi anlamda esir düşer.
  eski zaman koca yoktur, iki kız çocuğu ile giritten gelen kadın vardır ve çaresizlikten başka bir adamla evlenir ve bu sefer evde yetişkine yakın kızlar olması problem olur.
  işte o kızlardan biri onüçünde müzeyyen hanım daha o zamanın deyişi ile ay hali olmadan postacı azmi efendi ile evlendirilir.
  yani sadece tavaslı mehmet efendi esir düşmez hikayede.
  yıllar sonra babaannem, sokakta bir adamın onlara uzun uzun baktığını ve annesinin '' geldi o''dediğini anlatmıştı ama o adam bir daha ortaya çıkmaz çünkü eşi onu öldü bilir başka bir hayata yol alır, çaresizlikten.