şükela:  tümü | bugün
 • ispanya'nın ne tavır alacağını merak ettiğim olay. çok ilginç olayları tetikleyebilir.

  https://www.nytimes.com/…-spain-catalonia.html?_r=0
 • la liga yönetimi bağımsızlık kararı çıkarsa katalan takımları barça ve espanyol'un lige alınmayacağını söylediği referandum.

  bir de bunun bask bölgesi var. bağımsızlık kararı çıkması durumunda onlar da benzer bir girişimde bulunabilir.

  merkez hükümetin askeri müdahalede bulunabileceği de konuşuluyor.

  bu olaydan kısa süre önce kentte terör olayının gerçekleşmesi ve ispanya'nın birlik görüntüsü vermesiyse bence negatif sonuç ihtimalini arttırıyor.

  son olarak eğer ayrılık kararı çıkarsa barcelona sempatizanı akçomarlar barcelona'ya nefret söylemlerinde bulunacak ve amedspor ilan edecektir.
 • referandum çalışmalarının bugun resmi olarak baslamasinin akabinde yaklasik 700 katalan belediye baskaninin görevden alinmasi icin sorusturma baslatilmis.

  katalan bolgelerinde carsi pazar gittikce karisiyor, evet cikmasi durumunda ispanya ordusunun katalan bolgesine girmesi karari parlementoda da onaylanmisti gectigimiz haftalarda.

  yuksek bir ic karisiklik yaşanacağı tahmin ediliyor.

  edi: devlet gorevlisi yazmistim ancak belediye başkanı imis. hizla gorevden alindi diye otomatik ceviri yaptigim icin yaniltmis olmak istemedim, gorevden alma icin sorusturma baslatilmis.
 • sivil protestolar bugun kitleler halinde baslamistir.

  katalan parlementosunun refardum yapilacak gorusu, merkezi hukumetin ve anayasa mahkemesinin refarandum yapilamaz karari, bu cikmazi halk nezdinde protestolara goturmustur. polis ile halk karsi karsiya gelmektedir.

  tansiyon giderek artmakta.
 • (bkz: #70905437)

  uğraşmayın diye buraya kopyalayım:

  başlık: 20 eylül 2017 katalonya olayları

  anayasal düzene karşı gelerek hukuk dışı bir kalkışma yapan kurnaz katalanların mağduriyet yaratma çabasıdır.

  sorunlarını hukuki kanallarla hak arama mücadelesi vererek çözmek yerine, hukuk dışına çıkarak, anaysal ve demokratik düzeni yıkmaya çalışmalarının bir sonucudur. her devlet gibi, ispanya devleti de beklenen tepkiyi vermiştir. her ne kadar ispanya başbakanı rajoy, ispanya'yı türkiyelileştirmeye çalışsa da, bugün yaşananlar, baskı, zulüm, ötekileştirme görmüş, demokratik hakları kısıtlanmış bir halkın karşı duruşu değil, tam aksine, daha çok para hırsı ile yurttaşlarına sırt dönmüş şımarık, aşırı milliyetçi bir grubun kalkışmasıdır. her milliyetçi akımın sahip olduğu aptallık durumu da bu örnekte fazlasıyla mevcuttur.

  ülkemizde yaşanan anti demokratik, hukuk dışı, temel hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı tutumlar ile ispanya'da yaşananlar birbirine karıştırılmamalıdır. solcu refleksle "ezilen katalan halkına tam bağımsızlık" fikri burada tutmayacaktır, zira burada ezilen bir halk yoktur, tam tersine kapitalist, rüşvetçi ve milliyetçi bir grup vardır. katalan halkı da küba halkı kadar bağımsızdır, zira eğitim, sağlık ve güvenlik hizmetlerini özerk hükümetleri aracılığıyla kendileri sağlamaktadır. bu olayda katalanların tek derdi, vergi pastasından daha büyük bir dilim almaktır, başka da bir şey değildir.

  ingilizce kaynak
 • gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hala kesin değil zira hükümet referandumu engellemek adına kolluk kuvvetlerini devreye sokuyor.

  referandum gerçekleşecek olursa, katılım düzeyi ne kadar olur bilinmez ama genel görüntü ‘evet’ oylarının ağır basacağı yönünde.

  bağımsızlık isteyen kişilerde, ‘diğer bölgelerin geliri düşük olduğundan sırtımıza gereksiz vergi yükü biniyor’ görüşü var.

  her ne kadar bana bir giren çıkan olmasa da bu referandum süreci bende merak uyandırıyor.
 • bu sabah referandum basladi ama hukumetin katalonya polisi los mossos'a verdigi 'sandiklari toplayin' emri uygulanmayinca merkezi hukumete bagli guardia civilkolluk kuvvetleri bazi okullara girip referandumun illegal oldugu gerekcesiyle sandiklari ve oy pusulalarini toplamaya baslamis.

  ispanya'nin bu durumu politik hamlelerle cozup durumu bu noktaya getirmemesi gerekiyordu. basiretsiz rajoy hersey gibi bunu da eline yuzune bulastirdi. simdi katalan sorunu tarihte hic olmadigi kadar buyuk ve durdurulamaz hale geldi sayesinde.
 • biraz da nedeni hakkında bilgi verelim.

  öncelikle katalonya denilen bölge neresi?
  http://img1.aksam.com.tr/…140920171518310745223.jpg
  aha burası. ispanya'nın fransa'yla olan sınırının akdeniz kıyısında çok da büyük olmayan ama aslında coğrafi özelliğine baktığımızda bağımsız bir ülke olarak bölünmek için çok isabetli bir yerde.

  neden katalanlar ispanya'dan ayrılmak istiyorlar ve bağımsız bir cumhuriyet kurmak istiyorlar?

  aslında bunun uzun bir tarihi var. 300-400 yıl önce başlayan din savaşları, çatışmalarla birlikte 1700'lerde katalonya prensliği savaşı kaybedip ispanya krallığına boyun eğip onun egemenliği altında yaşamaya başlıyor. o gün bugündür adamların içinde tam bağımsızlık zaten bir ukte. bunun yanında bu 300 yıllık süreçte katalan milleti asimile edilmeye çalışılıyor. bunlar da katalanların içten içe bilenmesi için önemli etkenler. ama asıl mevzu bilirsiniz ki hep biraz da paradır, bugün ispanya'nın ekonomik durumu yunanistan'dan ve italya'dan sonra avrupa'da en kötüsü. ve ispanya'nın biraz da ayakta durmasına sebebiyet veren, en zengin, en girişimci bölge de katalonya bölgesi. katalanların ispanya'nın gerisinin onların kazançlarıyla, vergileriyle, çalışmalarıyla geçindiğine inanmaları çok olası, pek yalan da değil gibi. ayrıca adamların kendilerine has dilleri var, kendilerine has kültürel farklılıkları var, kendi tarihleri var.

  ispanya hükümeti haklı mı? referandumun durumu, gelecek?

  ayrılıkçı partiler katalon meclisinin en az %50'sine girebilirlerse böyle bir bağımsızlık referandumu yapılacağının sözünü vermişti. meclis referandum kararını geçirdi ama bu sefer de ispanya başbakanı anayasa mahkemesine götürüp, 2-3 hafta önce referandumu askıya aldırttı. referandumun durumu? işte köşe kapmaca. ispanya bölgeye binlerce polis gönderdi. okullar polisler tarafından işgal edilmesin diye aileler dün geceden okullara girdiler, oy pusulalarına el konuluyor, millet yazıcıdan çıkartıyor. bir yandan da üniversiteliler protestoda, meydanlarda. oy kullanma haklarını istiyorlar. tam bir curcuna. gelecek? katalonya bağımsız bir cumhuriyet olacak. yıllardır barcelona'lı kimle tanışsam where are you from? sorusuna katalonya cevabı aldım. inançları ve istekleri var. belki bu yıl değil, ama sonunda meclis karışacak, avrupa birliği yüksek mahkemeleri işin içine girecek, referandum yapılacak. ezici çoğunluk ayrılmak isteyecek ve haritalar değişecek. ülkelerin tek tek katalonya'yı tanıdığının haberlerini alacağız. şanssızsak tayyip, katalonya başbakanını arayıp tebrik edecek vs.

  bir şekilde tarihe tanıklık ediyoruz. ispanya yıllardır hepimizin duyduğu göz önünde olan bir ülke. madrid, barcelona, belki bir çoğumuzun vaktinde ziyaret ettiği yerler. aramızda orada yaşayan, yaşamış, okumuş, değişim öğrencisi olmuş ve orayla daha derin bağlar kurmuş olanlar var. ve şimdi veya yakın zamanda ispanya dediğimiz yer iki ülke olacak. bu süreci 21. yüzyıl teknolojisiyle, anlık video/foto'larla, anlık haberlerle takip edebilmek heyecan verici.
 • polisin sandıklara el koymaya başladığı referandum.