şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhtemelen gerçekleşmesi beklenen büyük zamdır.

  olmadı düzenlemedir. düzenleme dediğimiz sktt limitinin düşürülerek ulusal elektrik tarifelerine zam yapmak yerine maliyetleri, yüksek elektrik tüketen sanayiciye yansıtmak oluyor.

  elektriğe zam yapılsa dert, yapılmasa dert. yapılsa enflasyonu azdırır, yapılmasa elektrik üretimi dağıtımı ve tedariğini yapan firmalar güme gider. yapılsa seçimlere yakın vatandaşın tepkisi büyük olur, yapılmasa zaten finansal yapısı çok bozulmuş enerji sektörü iyice batar. yapılsa uzunca süredir seçimdir, odur, budur derken ertelenen maliyetlerin sonunda tarifelere yansıtılması olur, yapılmasa bu maliyetlerle kimse iş yapamaz olur.

  gerçekleşme editi: aktif enerji bedelleri artırılıp, dağıtım bedelleri düşürüldüğü için dip toplamda meskene %9, ticarethane ve sanayiye yaklaşık %18 olarak yansıyacak zamlardır.

  kaynak kaynak2

  böylece konutlara geçen yılın ekim ayına göre %44, ticarethane ve sanayi elektrik tarifelerine ise %70 zam yapılmış oldu.
  hesap
 • kaynak

  --- spoiler ---

  elektrik ve doğalgaza üst üste iki ay yapılan zammın ardından, bir zam daha yapılacağı öğrenildi.habertürk’ten olcay dilek’in haberine göre; enerji koridorlarında, 1 ekim’de de elektrikte tarife artışı konuşuluyor. olası bir artışın özellikle konutta, tek haneli olabileceği belirtiliyor. haberde, “botaş’ın, rusya’dan ithal edeceği her 1000 metreküp gazın fiyatı, 270’ten 290 dolara çıkacak. bu ve dolardaki hareketlilik, gerek elektrik gerekse de doğalgazda yeni tarife artışlarını zorunlu kılacaktır” görüşüne yer verilirken, doğalgaza da zam sinyali verildi.öte yandan enerji piyasası düzenleme kurumu epdk, geçen ay elektrik dağıtım şirketlerinden kademeli tarife için teknik çalışmanın yapılmasını istemişti. bazı şirketlerin, epdk’dan yeni tarife modeline, 1 ekim yerine 1 kasım’da geçilmesi için süre talebinde bulunulacağı belirtiliyor.
  --- spoiler ---
 • çarpmıştır.

  (bkz: elektrik)

  şalterleri indirdim karanlıkta oturuyorum. bu entariyi de iman kuvvetiyle gönderdim.
 • doğru ise allah da onları çarpsın
 • eleştirimi geri aldım dibine kadar kökleyin bu millete zamanında uyarırken bizi yiyecektiler.
 • son 2 aydaki 3. zamdır.

  teşekkürler akp.

  (bkz: 1 ağustos 2018 elektrik zammı)
  (bkz: 1 eylül 2018 elektrik ve doğalgaz zamları)
 • hep 50 liralık elektrik aldığım için artık karanlıkta oturmama neden olan durum.
 • ben de epeydir neden fatura kesilmiyor diye düşünüyordum. şimdi gönül rahatlığıyla fatura kesip zammı geçen iki ayda kullandığım elektriğe geçirirler artık.
 • daha 2 gün önce elektrik faturasını görünce şok geçirdim. harcamam neredeyse yarıya inmiş ama fatura artmıştı. bunun üstüne bir zam daha mı? sene başından beri bu kaçıncı kardeşim? iflahını kestiniz lan bu milletin.

  meskende de ticarethanede de tam paket gelmiş yine. yani hayatın her koluna %18 ve %9 zam demektir bu. a'dan z'ye.

  en kötüsü ben bugün hiçbir haber bülteninde de görmedim ben bunu. 1984 'ü yaşatıyorsunuz lan bu insanlara. yazıklar olsun.