şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2006 dunya basketbol sampiyonası yarı final ilk maci olup 10:30'da başlayacak maç ntv'den canlı olarak yayınlanacaktır. turnuvanın en zevkli geçmesi düşünülen arjantin-ispanya maçı öncesi ise bir başlangıç yemeği kıvamında geçmesi beklenmektedir.

  maç için birkaç yorum yapmak gerekirse; en son 2004'te atina'da karşı karşıya gelen bu iki takımın mücadelesini 77-71'lik skorla abd kazanmıştı. fakat o maçta lebron james, carmelo anthony ve dwayne wade gibi 3 yıldız larry brown tarafından fazla oynatılmayıp takım tim duncan ve allen iverson üzerine kurulmuştu. tim duncan'ın da nba'de çalınan süperstar faullerinin olimpiyatlarda özellikle de ev sahibi yunanistan karşısında çalınmaması sonucu biraz küsmesiyle beraber, bu ikili de çok verimli olamamışlardı. zaten bilindiği üzere 2004 atina olimpiyatlarında altın madalyayı arjantin almıştı.

  geçen senelerden farklı olarak abd takımı bu turnuvadan çok önce toplandılar ve takım daha genç yıldızlardan kuruldu ve bu yıldızlar 2004'e göre kendilerini çok geliştirdiler ve artık neredeyse birer süper yıldız sayılıyorlar. fakat bunlara rağmen amerika mike krzyzewski önderliğinde set basketbolu oynamayı pek tercih eden bir takım değil. gayeleri karşı takım hücuma geçmeden baskıyı yapmak ve topu ileride kapıp hızlı hücüm yapmak. bunu yapamadıkları maçlarda genelde başarılı olamıyorlar. genelde diyoruz çünkü atletik yapıları diğer oyunculara göre çok üstün olan bu oyuncular eğer adam adama savunmada vidaları sıkıp bu savunmalarını maçın bütününe yaydıkları sürece karşı takıma potayı göstermiyorlar, hatta pota altını da dar ediyorlar, hücumda da teke tek üstünlükleri aşikar. işte bu maçta da bu özelliklerini yansıtırlarsa yunanistan'ın bir arjantin ve ya ispanya olmadığı kesin, sahadan silineceklerdir. eğer tersi olup savunmada dağınık bir görüntü sergilerlerse, topu çok güçlü oldukları pota altına indirmeyip aslında bir o kadar da iyi oldukları üçlüklerle hücuma kalkarlarsa ve şutları girmezse, yunanistan'a hala şans verebiliriz.

  yunanistan'a gelirsek; yunanistan basketbol ekolüne sahip bir takım. çok iyi şutörleri var ve çok disiplinli set savunması ve set hücumu yapıyorlar ama bana kalırsa daha önce de belirttiğim gibi kazanmaları için tek şart abd'nin kötü oynaması yoksa abd'yi çok fazla bozabileceklerini düşünmüyorum.

  göt olmayla gelen edit: yunanistan beni bile bozmuştur.
 • lebron james'in kendisine çalınan faulden sonra sinirlenip topu neredeyse kendi potasından rakip potaya fırlatması ve çemberin içine sokmasıyla yok artık lebron james fantazisini gerçek hale getirdiği maçtır.
 • abd'nin ilk çeyrekte dış şut yüzdesinin oldukça düşük olduğu maçtır. ama pota altından işi götürüyorlar.ilk çeyrek 20-14 abd lehine.
 • yunanistan'ın 22-5'lik bir seri yakalayıp 43-38 önde götürdüğü yarı final maçı.
 • 2. çeyreğin son 12 saniyesine 40-45 girilen maç.
 • ilk yarısı 45-41 yunanistan lehine biten yarı final mücadelesi.
 • hinrich'in hatalarıyla düşüşe geçen amerikanın devre sonuna kadar toparlayamadığı maç.
 • kadrosunda bir tane bile nba oyuncusu bulunmayan yunanıstanın,nba oyuncularına karşı ilk periyod ve 2. perıyodun ilk 3 daikasına kadar doğal olarak kendilerini nba yıldızlarına karşı kanıtlamak istemeleri,heyecan,gibi unsurlar yuzunden gerçek yuzunu gosteremedıgı,ancak son 5 dakıka dıamantıdısın chrıs paul a yaptığı blokla kendıne gelıp,tekrar takım gıbı olmaya başlaması sonucu avantajlı duruma geçtiği maç...

  komşu bu maçı alır...

  maçın adamı için de,şimdiden (bkz: dimitrios diamantidis)
 • zenci yunanlıların da olduğunu öğrenmemize vesile olmuş maç.

  kötüleme üzerine edit: çok özür dilerim, ben yanlış görmüşüm. arkadaş omoyla yıkanmış kadar bembeyazmış meğer. yeter, kötülemeyin artık.
  süren kötüleme üzerine edit: bak, hala kötülüyor. kardeşim, bu zenci kelimesi amerika'da kötü bakılan bir kelime. orada "renklendirilmiş" falan diyeceksin. türkçe'de ne zamandan beri hakaret kabul ediliyor?
 • yunanistan'in 3. çeyreğin ortasında farkı 12 sayıya çıkardığı maç.
  (bkz: nereloloyor)