şükela:  tümü | bugün
 • başlığın tam hali 1 eylül 2020 fransa'nın doğu akdenize uçak gemisi göndermesi olacaktı.

  umarım olayı dalgaya almayı bırakırsınız artık

  edit1: yıl girmeyi unutmuşum. sayın moderatörler yılı da eklerse çok sevinirim.

  edit2:konu başlığı düzeltilmiş. teşekkürler moderasyon.

  edit3:beni çaylağa düşürmüşsünüz. allah belanızı versin moderasyon.
 • biti kanlanmış sömürgecilerin yeni icraati.
 • buna hakemlik denir. taraf olarak değil hakem olarak yollanır böyle gemiler.
  haberde fransa uçak gemisi diye başlayıp covid-19 diye bitiyor çünkü yazacak bir şey yok bu konuda. orası yunanistan / türkiye sınırı ve yunanistan her ne kadar ab ülkesi olsa da ab ülkeleri hatta g8/g20/nato ülkeleri türkiye ile aranın bozulmasını istemez. hem ticari hem stratejik olarak.
  edit: bizim ülkenin toplam geliri bir fransız oto firması kadar hala (bkz: fransa kim amk) yazan düdük makarnaları var. olm bizim hükümet "3 saatte şam'a varırız", "emevi camii'nde namaz kılarız" dedi sonra 10 milyona yakın suriyeli kitledi ab bize. asıl soru; sen kimsin? bu kendini yüksekten görme bitirecek bizi. olm mavi marmara elimizde patladı, abd li rahip elimizde patladı, suriyeye plaka takacaktık elimizde patladı.. arkasında ab olan bir yunanistan' a neye güvenip dayılandı bu akp?
  adam zaten savaş istiyor. 10 yıldır iç savaşa kaşıyor ama millet yemedi, o da rotayı dışarı çevirdi.. bir savaş, tüm yaptıkları pislikleri örtecek bir savaş.
 • biz de kefene sarılmış ultra görünmez ve 15 yıldır göklerde süzülen tanklı uçağımızı gönderirsek dengelenecek olan eylem.
 • 1 ülkenin uçak gemisi göndermesi bile başlı başına bir olayken fransa dünyada amerika ile birlikte sadece 2 tane bulunan nükleer güç itişi ile çalışan amiral gemisi charles de gaule' u göndermiştir. daha da nasıl söylesem bilmiyorum ki durumu anlatmak için. şöyle deneyeyim bir de al ulan rest demiş..

  edit: arkadaşlar ingilizcem beni yanılttı. bu gemi amerika dışında üretilen tek nükleer enerji ile opere edilen gemiymiş. yine de dünyada toplamda 20 den az olan bir gemi çeşidi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  edit 2: imla
 • bizim bütün ülke uçak gemisi amg. biz ne yapalım?
 • gönder gelsin dediğim olay.

  bu arada siz de çanakkale'de batırılan fransız gemi ve deniz altıları için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

  (bkz: bouvet)
  (bkz: messena)
  (bkz: mariotte)
  (bkz: saphir)
  (bkz: joule)
  (bkz: turquoise)
 • rusya'nın suriye'de nasıl silahlandığını ve esad rejiminin bile ürkmesine neden olan gelişmeler de dikkate alındığında hayra alamet olmayan gelişmelerdir.

  suriye ve libya'da rusya ile çıkarlarımız çatışıyor.

  bakın bu tür olaylar fitili ateşleyen bir olaya bakar.

  küçük bir kıvılcım, çatışmaya, çatışma ise büyük bir savaşa bakar.

  inanmayanlar tarihte büyük harplerin nasıl çıktığına bakabilirler.

  millet de nato falan demiş.

  nato için türkiye zaten güven vermeyen, başına buyruk hareket eden, antisemitist ve yanar döner bir ülke.

  dolayısı ile fransa'nın çok da habersiz iş yaptığını sanmıyorum.
 • bizim önce ekonomik olarak cevap vermemiz gerekmez mi?
  ilk aklıma gelen reno alımının durması, varsa silah anlaşması iptali gibi.
 • yav fransa kim harbiden amk?

  gitsin afrika'da maymun götü yiyen teröristlerle kovalamaca oynasın. fransa eski fransa değil artık. ekonomi olarak güçlü olabilir fakat askeri olarak olası bir çatışmada türkiye'nin altında ezilir.

  özellikle stratejik olarak bakıldığında akdenize uçak gemisi yollamak, o geminin bir nevi intiharıdır. türkiye coğrafi olarak deniz savunması olsun, yapacağı çıkartmalar olsun, veya denizde yürüteceği bir harekatla olsun, oldukça avantajlı. bunun yanında avrupa ülkeleri arasında en fazla denizaltı sahibi olan ülkeyiz (yanlışsa düzeltiniz).