• ingiltere vatandaşları türkiye'de 1 haftalık tatilini gidiş dönüş uçak dahil 239 pound'a (yani 239 birime) yapabiliyor. tl karşılığı 3850tl.
  ilan bu sayfada yayınlanıyor, sayfa british airways resmi sayfası haberin kaynağı burası

  adamlar 239 birime uluslararası uçak dahil 7 gece tatil yapıyor. kendi vatandaşlarımız 239 birime yurtiçi tatil bölgesine tek yönlü otobüs bileti bile alamıyor. tl'ye çevirdiğiniz zaman 3850 birime otobüs ile gidiş dönüş dahil 7 gün tatil yapabileceğiniz yer bulamazsınız.

  yazık bu ülkenin insanına, en çok gençlerine yazık. gencecik çocuklar tatil yapamaz, denize giremez oldu, eğlence nedir bilemez oldu.

  edit: altta ilk yorumu atan kişi için bir edit çakayım.
  ingiliz vatandaşı 5 gün esneye esneye çalışmasıyla uçak dahil 1 haftalık yurtdışı tatilini satın alabiliyor. sen-ben kendi ülkemizde uçak dahil 7 gece konaklamalı aynı otelde tatil yapabilmek için muhtemelen 3-4 ay çalışıyoruz. ingiltere asgari ücretinin saatlik ve aylık kazanç dilimlerine bakarsanız şairin söylemek istediğini daha iyi anlayabilirsiniz. bir de bunu türkiye gelirleriyle karşılaştırırsanız gece rüyanızda şirinleri bile görebilirsiniz.

  kısaca matematiğin iyi değil, veline söyle yarın okula gelsin.
 • birim para hesabı yapan arkadaşlar tarafından abartılan olay. lakin ben bu paranın tl karşılığına da tatile gitmeye okayim. 4800 liraya kim tatile gidebiliyor ki 7 gün? 5 gün gitsen 15 binlik oluyorsun türk olarak. her şey yabancılara güzel. işgal döneminde sanki anasını satayım ülke.
 • bize de 239 pound a satsinlar lan bu tatili madem döviz lazım dövizle öderiz biz de..
 • japonya'da asgari ücret saatlik 1.000 yen ama yine de sen bilirsin ikinci entrydeki kardeş.
 • son derece mantıklı bir şekilde kıyası yapılan durum. eğer tatil 239 birimse 239 birimdir. süt 190 birimse 190 birimdir.

  bunun tam karşılığını bulabilmek için gelir ortalamalarına da bakmak gerekir.

  şayet gelirim 500 birim ve süt fiyatı 190 birimse sikerler öyle yeri. yaşanmaz. pahalıdır. ama gelirim 100000 birim ve süt 190 birimse durum tam tersidir.

  ingiltere'de şayet aylık gelir 239 birimse dahi (ki değil katlarca üstü) bedava diyebileceğimiz bir tatil yapabilmekteler. bunu şöyle düşünelim.

  burada 4250 liraya yurtdışında uçak dahil tatil yapma imkanı var mı yok mu?
 • ingiltere'ye gidip tatil için tekrar türkiye'ye gelsek daha ucuza gelecek demek ki.
 • lan bunu bile savunmuşlar adam olmaz bu milletten amk.
  bu paraya bizim millet yapabiliyor mu o tatili ondan haber versin birim para uzmanları.
 • ister birim fiyat olarak bakılsın ister türk lirasına çevirip bakılsın her halükarda iki ucu boklu değnek.
 • 239 birimlik paraya biz haftasonu aynı şehiriçinde etkinlik yapamıyoruz.
  (bkz: yaparsa akp yapar)
 • birim hesabı yapmak mantıklıdır, türkiye'yi kıskanıyor denilen ülkelerle aramızdaki aradaki uçurumun büyüklüğünü anlamanın en iyi yollarından biridir. bunun hesaplanması sadece bir aktrolün keyfini kaçırabilir.
hesabın var mı? giriş yap