şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sevgili ahali, değerli vaktinizi aldığım için kusura bakmayın. son iki ay içerisinde yaşadığım rezalet türkiye koşullarında değerlendirildiğinde oldukça sıradan kalacak biliyorum, ama 3-5 kişi dahi okuyup aynı durumda kalmaktan kurtulur diye yaşadığım olayla ilgili ayrı bir başlık açıyorum.

  mart ayından itibaren düğün hazırlıklarımız başladı ve bu kapsamda tepe home, doğtaş, alfemo, kelebek, vivense gibi birçok markanın mobilyalarını internette ya da mağazalarında inceledik. bu esnada dikkat ettiğimiz iki husustan birincisi mobilyayı beğenmemiz, ikincisi ise mobilyanın teslimat tarihinin bize uygun olmasıydı(teslimat tarihinin uymaması sebebiyle almadığımız mobilyalar oldu). iki hafta içerisinde tüm alışverişimizi tamamladık(en azından o dönemde tamamladığımızı düşünüyorduk) ve farklı şirketlerden aldığımız mobilya ve beyaz eşyaların teslimat tarihlerini müsaitlik durumumuza göre ayarladık. 7 nisan'da enza home'dan aldığımız oturma grubunun 2 mayıs'ta fabrikadan çıkacağını 4 mayıs'ta teslim edilebileceğini öğrendik. diğer işlerimiz sebebiyle mobilyaların 9 mayıs'ta teslim edilmesi yönünde anlaştık.

  evle ilgili işleri halletmek için işimden izin aldım ve izinli olduğum süreçte enza home'dan aldığım oturma grubu dışında tüm mobilyalarım istediğim tarihte geldi. çıktığım evin işlemleri, abonelikler vs. gibi hususlar sebebiyle gün içerisinde sürekli evde bulunamadığımdan ötürü, oturma grubunun teslimat saatini öğrenmek için belirtilen teslimat gününden iki gün önce(7 mayıs) enza home'u aradım. bu görüşmede enza home yetkilisi tarafından ürün için gerekli kumaşın tedariğinde sıkıntı yaşandığı ve teslimatın 15 mayıstan sonra herhangi bir tarihte yapılabileceği bilgisini edindim. düğün ve balayı sebebiyle o dönemde evde olmayacağımız için bu gecikmenin bir sıkıntı yaratmayacağını düşündüm ve balayı dönüşünü takip eden gün için ürünü isteyebileceğimizi düşünerek teslimat tarihini daha sonra belirtmek üzere görüşmeyi sonlandırdım.

  düğünümüzü yaptık, balayına gittik. 14 mayısta teslimat tarihini belirlemek için enza home'la iletişime geçtik. bir önceki görüşmemizde 15 mayıs'tan sonraki herhangi bir tarih olarak belirttikleri teslimat tarihinin en erken 23 mayıs olabileceğini, daha erken teslimat yapılamayacağını söylediler. bunun üzerine mobilyayı almak istemediğimi, iptal işlemlerinin başlatılmasını istedim. hususu farklı bir kişiye yönlendirdiler ve fabrikayla iletişime geçip teslimat tarihinin öne çekilmeye çalışılacağını söylediler. 14-15-16 mayıs tarihlerinde yaptığım görüşmelerde sürekli oyalayıcı ve umursamaz tavırlar sergilediler. uzun uğraşlar sonunda iptal işlemini gerçekleştirdim ve 14 gün içerisinde paramın iade edileceği yönünde bilgilendirildim.

  bir gün, iki gün, üç gün... 1 haziran cuma günü, yani iadeyi taahhüt ettikleri son güne kadar bekledim. yapmam gereken bir ödeme olduğu için öğleden sonra işimden izin alıp batıpark'ta bulunan enza home mağazasına gittim. 14 gün içerisinde hesabına yatırılması gereken paranın neden yatırılmadığını sorduğumda "biz ödemeleri 14. günde iade ederiz şirket olarak" gibi ukalaca bir cevapla karşılaştım. "parasını ödediğim mobilyaları zamanında teslim etmediniz, 2 ay boyunca parama bloke koydunuz, hala bu süreyi uzatıyorsunuz, mağduriyetimi artırıyorsunuz, eşeklik bendeki şirketiniz hakkındaki yorumları okumadan alışveriş yapmışım." dediğimde ise ankara'da bir çok enza home mağazasının bulunduğu, batıpark enza home'un bu mağazaların en büyüğü olduğu ve bu süreçte yaşadıklarımın da olağan olduğu cevabını aldım.

  sözün özü;

  - aldığınız ürünün size belirtildiği tarihte evinize getirilmesini istiyorsanız,
  - bir aksilik çıktığında, siz aramadan şahsınıza bilgilendirilme yapılmasını istiyorsanız,
  - ürünü almaktan vazgeçtiğinizde, mümkün olan en kısa sürede ( ya da en azından size belirtilen süre içerisinde) para iadesi yapılmasını istiyorsanız,
  - tüm bu saydıklarım yapılmamış olsa dahi, en azından bir yetkilinin ağzından küçük bir özür kelimesi duymak istiyorsanız, uzak durmanız gereken ilk yer enza home(batıpark)'dur.

  not: eğer evinize misafir gelmesini istemiyorsanız ya da evinize taşındıktan bir ay sonra bile eşinizle şu ortamda film seyretmek istiyorsanız gönül rahatlığıyla enza home'a gidebilirsiniz.

  not 2: yazıda geçen tüm enza home'lar batıpark'taki mağazayı ifade etmektedir.

  (bkz: 21 eylül 2017 enza home rezaleti)
  (bkz: 12 05 2017 enza rezaleti)
  (bkz: 9 ekim 2016 yataş enza home rezaleti)
  (bkz: 30 eylül 2016 yataş enza home rezaleti)
 • geçmiş olsun.

  updi. ( avanak updi )

  rezalet puanım 10/9

  yiyemeyeceğin mobilyanın parasını peşin almayacaksın.
 • rezalet gibi rezalet. hukuki yollara başvurun kardeşim. daha bugün annem oturma odası sordu çok beğendi dedim ki dur bir hemen almayalım bir internetten bakayım başlığın inan şans gibi önüme çıktı. ben agresif adamım alırım sıkıntı çıkar takarım uğraşırım mahkemelerde. kesinlikle almayacağım.
 • mobilya işi ülkemizde ne yazıkki piyango.

  diğer tüm eşyalarınızın zamanında gelmiş olması bile bir mucize diyebilirim.
 • para iadesi için son tarih olan 1 haziranda yaptıklarını belirttikleri eft'nin 4 haziranda hesabıma yatmamasıyla, bana bir kez daha yalan söylediklerini anladığım, her yeni gün mağduriyetime mağduriyet katan sözde kurumsal özde şark kurnazı mobilyacı.
 • oncelikle (bkz: bildigin rezalet)

  benim de yatak odasi arayislarim var. aklimdaki markalar da uc asagi bes yukari enza, dogtas, alfemo, ıstikbal vs diye gidiyordu.

  sozluk'e bakiyorum ve nereden siparis verirsem vereyim bir problemle karsilasmak cok olasi duruyor. gunleri gectim, yukaridaki markalarin tamamininda haftalar ve hatta aylarla ifade edilebilecek gecikmeler soz konusu. bu durumda ya turkiye'deki mobilya sektoru boku yemis durumda ya da denetimsizlik/kanuni bosluklar sebebiyle cok keyfi hareket ediyorlar.

  velhasil buyuk markalardan umidi kestim. eski usul iyi bir mobilyaci bulup parasina falan bakmadan gidip oradan alisveris yapacagim.
 • oturma gruplarını benim de beğendiğim bir markaydı. müsait zamanda da almayı düşünüyordum.

  artık düşünmeme gerek yok sanırım.

  benim için iyi, mağduriyet yaşayan yeni evli çift için kötü olmuş.