şükela:  tümü | bugün
852 entry daha
 • bakın bu şerefsizliğe diyecek yok
  görsel
 • emlak konut bile ev fiyatlarına %40-%50 arası zam yapmışken normal olandır. hala kredinin piyasa canlandırmak için verildiği sanılıyor, hayır canım kardeşim inşaatçılara para aktarmak için yapılıyor. inşaat sektörünü elinde tutan akp zümresi para kazansın diye yapılıyor.
 • oturduğum 76 dairelik sitede 10 gündür adeta bir yarış gözlemlediğim durum.

  3 tane satılık daire var. hepsi birbirini gözlemleyip, her gün artış yapıyorlar.

  her biri fiyatı kamçılayarak yarışa devam ediyor. artışlar devam ederken, birbirini geçip duruyorlar. finişi kim geçecek merak ediyorum..
 • keşke amerika'daki müstakil ev mantığı türkiye'ye de yerleşse.
  insanlar arsalarına müstakil ev yaptırabilse, su elektrik yol ulaşım gibi hizmetler yayılabilse ve bizde müteahhit mantığından kurtulabilsek.
  işte o zaman su katmanını attıran çelik konstrüksiyon veya prefabrik evini kendi yapar ve 1'e 1 (malzeme, işçilik) maliyetine ev sahibi olur.
  ama maalesef türkiye gerçekleri.
 • evlilik arifesinde beni yaya bırakmış olan artıştır. şimdi tuzu kurular "merbest miyasa mardeşim malep marsa marz da olur" diyor da talep standart sezonluk talep. daha talep olmadan kredi faizlerinin düştüğünü duyan yamyam ev sahipleri soluğu sahibindende aldı 100-200bin lira arttırdı evleri.

  hayır benim krediyle falan da bir işim yok he birikimime ailem ve eşimin ailesi ekleyecek eli yüzü düzgün bir ev alacaktık göyya. mecbur krediyle ev alanların ve yamyam ev sahiplerinin elinde patlamasını bekleyeceğiz. biz de bu arada kiraya çıkacağız muhtemelen. tabi 2 kere taşınma ve kira parası boşuna zarar olarak yazacak bu sürede.
 • artisin matematigini aciklayayim.
  evler ortalama 5 senelik krediyle alinip satiliyor.

  5 yil sonrasina 1 milyonluk bir devlet tahvilini faizler %12 den alirsaniz su an odemeniz gereken
  para yaklasik 568 bin tl dir.
  568bin tl lik bir deger, %12 hersene deger kazanirsa 5 sene aonra 1 milyon ediyor diyelim.

  ama faizler %12 den %10 a inerse, bu 5 yillik tahvilin ederi 621 bin tl olur.

  evler de tahvil gibi. 5 yillik krediyle satildigi icin senelik 2 puan faiz dususunun etkisinin, 568 bin tl lik bir evi 621 bin tlye yukseltmesi nornaldir.
  yoksa bu basilan paralar verilen kredilerle milletin evini 3 kurusa alacak degilsiniz.
  evsahiplerinin insaatcilarin fiyat artirmasini degil, berat abimizin ve bankalarininn nasil bu kadar ucuz para yarattigini sorgulamak gerekiyor. yillik %10 la para dagitirsaniz ev fiyatlari da ucar yumurta foyatlari da seker un yag fiyatlari da. parayi bulan mala yatirir.
  hiperenflasyona dogru gidiyoruz maalesef. bu kadar krediler tesvikler basilan paralar vs..
 • al-ma-ya-cak-sın. faiz indirimi sonrası zamlanmış evi bilerek alıyorsan kerizsin yahu sen. kaç defa yazıldı çizildi, birileri sana acıdığı için, senin ev alman için, faiz filan indirilmiyor, yandaşlar daha çok semirsin diye bu faizler iniyor. basılan paralar ranta akıtılıyor, yarınlar yokmuşcasına. sen krediyi çektin, zamlı evi aldın, yandaş müteahhit elindeki riski sana kakaladı ve nakdi cebine koydu! peki sen önümüzdeki süreçte olası bir hiperenflasyon sürecinde o kredini ödeyebilir misin? inan bu kimsenin umrunda bile değil. tek düşündükleri şey basılan paraların yandaşa gitmesi ve yandaşın elindeki risklerini azaltması. fakat bu kumar büyük, sonuçları da herkes için çok büyük ve yıkıcı olabilir.

  ha sen ısrarla bu adi düzene elinde kovayla su taşımaya devam ettikçe, kusura bakma senin sırtından sopayı eksik etmezler, bilesin.

  bazı kendini kurnaz sanan sözümona yurdum insanı, demişki, eee enflasyon artınca kredi taksidi de kolay ödenir sen yanlış yazmışsın demişler... bunlar hangi ülkede yaşıyor bilmiyorum, yahu sizin yaşadığınız ülkeden bile haberiniz yok gidip binlerce lira borcun altına giriyorsunuz, bu ne cesaret yahu! damadın tüik enflasyonu %8 açıklar, ama gerçek enflasyon %30'dur. işveren de tüik'in söylediğini baz alır ve sana %8-10 zammı yapar geçer. işte o aradaki %22 fark sana zarar olarak geri döner, alım gücün %22 düşmüş olur. şimdi bir daha düşün bakalım, ileriki yıllarda o krediyi ödemen kolaylaşacak mıymış, yoksa zorlaşacak mıymış? hiperenflasyon ihtimalini de aklının bir köşesinde tutuver.
 • 300 bin lirayı 0.99 faiz üzerinden çekiyorsanız 5 yılda 92 bin faiz ödeyeceksiniz.

  0.74 üzerinden çekerseniz bu parayı 72 bin faiz ödeyeceksiniz.

  faizden kâr 20 bin ama evlerin fiyatını en az 50 bin artırdıkları için insanlar daha zarara giriyor
 • ev almamak için 1001 sebep sınırını sürekli aşıyoruz.
 • bahsedilen kredi paketine ait detayları bankaya başvuru yaptığımız zaman öğrenebildik. öyle bir kampanya ki sanki sadece belirlenmiş olan inşaat firmalarını kurtarmak adına yapılmış bir çalışma. 0,64 faiz oranlı 12 ay ertelemeli kampanya kredisi için istenen şartlar;

  evin tapusunun 31.12.2018 tarihi öncesine ait olması ve evde daha önce oturum olmaması.

  bu şartlarda anadolu’da ev bulmak neredeyse mümkün değil belli ki büyük şehirlerde fahiş fiyatlı evlerini satamamış inşaat firmalarına milleti borçlandırma kampanyası sunulmuş bizlere.
628 entry daha