şükela:  tümü | bugün
 • görünmez ele müdahale ettikce mevzunun daha da karisacagini gösteren artış.

  bıraksalar piyasayı kendi haline adamlar evleri satamadikca fiyatları dusurecekler. fiyat olması gereken yere gelince de hareket baslayacak. bu şekilde olmuyor işte. hiç kendi evimde oturmak gibi bir amacım olmadı. kendi evim olmasına rağmen bu indirim sonunda alayım bari kira vermek anlamsiz oldu dedim. ama baktım ki hemen fiyatlar artmış. caz geçtim artık. almıyorum. beter olsun yapanda satan da ne diyeyim. kirada oturmaya devam ederim. sorun yok. ama bu durumun kiralara yansıması da olacak. işte o zaman yine kaybeden vatandaş olacak. ev sahibi ulan 600.000 verdim bu ev 1.500 tl kiraya verilmez diyecek. çekecek kirayı 2.000 liraya. bu silsile de birbirini etkileyerek devam edecek. bu olana kadar krediler de artmış olacağı için bu kadar kira vereceğime ev alırım demek de mümkün olayacak. bundan sonra konu kilit. keşke yıllardır hiç müdahale edilmeseydi de görünmez el yapsaydı yapması gerekeni.
 • oturduğum sitede geçen yıl emlak krizi varken ev fiyatları 680000 seviyelerine gelmişti. sonra faizler düşer düşmez 790000 lere gelmişti. şimdi ise hooop 850000. ben de gideyim bir ev alayım diye düşünmüştüm ama vazgeçtim. bu tarz orospu çocuklarına vereceğime bankaya veririm daha iyi. umarım faizler yükselir de bu tür orospu çocukları evlerini üç kuruşa satmak zorunda kalır.

  not: lan ev benim değil ha zengin değilim :d
 • hayatı ekşisözlükten ibaret zannedenlerin saçma yorumlarını bir kenara bırakacak olup gerçek hayatın gerçeklerini öğrenmek istiyorsan burayı oku dostum;

  ev fiyatları çok uzun süredir artan dövize karşılık verememişti ve haliyle olması gerekenin çok altında seyretmekteydi. şu anda faiz indirimiyle piyasa olması gereken noktaya gelmek istiyor. evet faiz indirimini fırsat bilip fiyatı artırıyorlar haklısınız fakat şu anda fiyatlar hala olması gerekenin altında.

  bak sen müteahhit çok para kazanıyor sanıyorsun da şu anda inşaatlar durmuş durumda. müteahhit parasını başka bir yerde değerlendirirken ev yap-sattan daha çok kazanırım diyor. benim bir çok müteahhit tanıdığım var. bu fiyatlara elimi sürmem diyor. mevcut fiyatlara zarar ediyorum diyor. “ya bırak ya ne zarar edecek” deme. hiç birisi şu anda ev yapmıyor. kabul etmiyor iş gelse de. hatta geçen bir tanesi, “kentsel işi ilk başladığında, bağdat caddesi çevresinde daire başı 3 klima, siemens/miele full beyaz eşyalar, valkswagen sürmeli camlar, akıllı ev sistemleri havalarda uçuyordu, biz yalvarıyorduk onlara, şimdi dört duvar yap ver diye bize yalvarıyorlar da ben bu fiyatlara bu işi yapmam” diyordu. yapmıyor da zaten.

  bir tüccar/girişimci bunu diyorsa orda kar ölmüştür. cahillik yapıyor buradaki çoğu yazar. zannediyor ki bir ev 200.000 e mal oluyor 1.000.000 a satılıyor. ya hiç bu kadar aptalca bir şey olabilir mi? buna gerçekten inanan var yahu yuh! kentselden 1 ev müteahhite kalması için eski kat maliklerine 3 ev yapmıyor mu bu müteahhit. nasıl 1 evi 5 katına satıyor diyorsun? ondan sonra bir de müteahhit sıfır karla çalışsın, emlakçı hiç komisyon almasın isteyen güruh var. ne denebilir bunlara... bu mesleklerin hiç birisi hayır kuruluşu değil diye hatırlatsam yeter herhalde.

  sözlüğe gelip sakın ev almayın diyenlerin, 2 kira depozito isteyen ev sahibi başlığında nasıl ağladığını görebilirsiniz. deneyin görün. buraya gelmiş sakın kimse ev almasın yazıyor, entrylerine bakıyorum pandemi’de kira isteyen ev sahibi başlığında içini dökmüş, ev sahibinden şikayetçi.

  ben daha bu ülkede “ya ev aldım nasıl pişmanım” diyen birini hiç görmedim.

  ama... “o evi” bir sebeple almayı ertelediği için kafasını taşlara vuranı çok gördüm. sen o evi almadıkça o ev artar. türkiye’de bu böyledir. türkiye’de ev her şeyden önemlidir. sosyolojik olarak bile böyledir. sen istersen reddet ama toplum böyle algılar.

  toplum ev’e çok büyük anlamlar yüklemiştir türkiye’de. bunu başka ülkede görmedim. bizim ülkede ev nihai hedef bir çok insan için. hayat amacı yani. yaşama nedeni gibi bir şey olmuş ev almak. büyükler tarafından sizden beklenen en öncelikli göreviniz. kayınpederinizin sizi adam yerine koyması için kafasında tik atılmayı bekleyen bir checkbox adeta.

  neyse dostlar, konuyu toplayalım. demem o ki; oturma amacıyla baktığın evi denk getirdin mi alacaksın. o mu bu mu şu mu denmez oturumluk evde. bu konuya yatırım maksadıyla yaklaşmamalısın. yok bono alsaydım yok tahvil alsaydım, yok thy hissesi alsaydım hikayesi bu konuda sökmez. onu oturmak için aldığın evde değil, yatırım için aldığın evde yapacaksın. burası senin yuvan olacak, ailenle beraber ömrünüz geçecek o evde belki de. fiyattan çok daha önemli kriterler söz konusu burada. mutluluğun bedeli piyasa rayicine göre belirlenmez.

  allah her isteyene ev nasip etsin, ev alanlara keriz diyenlere de en az 3 kira depozito isteyen, evden çıkarken de depozitonun üstüne yatan ev sahiplerini musallat etsin :)

  not 1: yatırım tavsiyesi değildir.
  not 2: müteahhit yada emlakçı değilim ya da ev alım satım işi yapmıyorum. bu sektörden ekmek bile yemiyorum.
 • talep azlığından dolayı arzın yani evlerin fiyatı düşüyordu. kredi faizleri avantajlı görece düşük olduğu için bu sefer talep artıyor ve arzın fiyatı artıyor. işte ekonomideki ve dünyadaki hassas denge!
 • 369'dan 405'e

  ev

  bu orospu çocukluğundan başka bir şey değil. emlakçılar ve müteahhitler...boyle şerefsizlik yapan herkes inşallah batarsiniz amq çocukları...
 • ev ve araba fiyatları bu denli uçuştayken gençlerin geleceği kestirmesi zor gerçekten.
  bu tempoyla gidilirse müteahhitin nargileci oğlu haricinde ev araba alınamayacak ya da yeme içmemizden çoluğumuzdan çocuğumuzdan kısıp yatırım yapacağız.
  serbest piyasa kendiliğinden oluşan bir şey ama türkiye emlak piyasasındaki hükümet eli biraz sigaraya yapılan zamlara benziyor.
  mezun olmama 1 sene kala her geçen gün her şeyin zamlandığını görmek gelecek adına hayat standartı beklentilerimi şimdiden düşürmeme sebep oldu.

  bir de faize haram olduğu için her türlü zorluğa rağmen uzak duranlar var. bir köşede parasını biriktirenler var. 1 gecede paralarının %20'si pul oldu. düşük faizle bile 1 gün öncesine göre zarar ettiğin evden bahsediyoruz.

  haksız memurluklar, çalışıp karşılığını alamama, belirli grupların ülkenin kaymağını yemesi, saçma sapan arabalar alarak senelerce çalışıp kazanacağımız parayı tek hamlede yurtdışına kaçıran ergen müteahhit çocuklarını birebir gözlemleme vs. derken umutlar azalıyor.
 • iktidardakiler de bilmiyor mu sanki bu faiz indirimi ile ev fiyatlarının fırlayacağını ve aslında evlerin daha alınmaz bir hal alacağını...

  matematik bilmeyen seçmeni kendi tarafında tutma hamlesinden başka birşey değil, nasılsa seçmeninin çoğunun ev almak gibi ihtimali yok, iktidar ekonomiye müdahale edermiş gibi olsun diye yapılan bir hamle
 • ev kredi faizinin düşmesi ile plansız programsız ev almaya koşanlar yüzündendir
 • şu millet hiç bir şey öğrenemediyse de kapitalizmi, ticaretin acımasız kurallarını, piyasa ekonomisini öğrendi hatta genlerine işledi diyordum ama yok onu da öğrenememiş. küfür kıyamet gırla gidiyor. vay efendim fiyatlar kontrol edilsin, devlet buna bir şey yapsın...
  beleş krediyi ceplerken maaşallah herkes kapitalist ama iş harcamaya gelince kızıl komunist.
  enflasyon uçarken bu bedava kredi oranları ne iş diyen yok.
  para nedensizce bollaşınca zannediyorlar ki almak istediklerinin fiyatı da nedensizce yerinde sayacak. senin paraya ulaşabilirliğin artacak ve o parayı senden almak isteyenler maliyetlerini sineye çekip iskonto yapacak. yok öyle dünya.
  ekonomi ögrenin. boşuna asabiyet yapıp harap etmeyin kendinizi.
 • favorilerimde 50 ye yakın ev vardı. krediler düşünce fiyat artıran tüm ilanları sildim . böyle orospu çocuklarına bir lira bile vermem.