şükela:  tümü | bugün
  • dün eşimin kuzeniyle konuştuk whatsapp ta. kendisi amerika'da yaşıyor, bir eyaletten başka bir eyalate taşınmak zorunda kaldılar evlerini satıp yeni bir ev aldılar. işlemler hakkında vs konuştuk. sorması ayıp ev kaç metrekare ve ne kadar dedim. bilmem kaç dönüm üzerine kurulmuş (evet dönüm) 4+1 ev. arsa içinde kendine özel çiftlik kuracaklarmış arka tarafta da eve ait orman var (evet eve ait).

bu arada ev öyle kenarda köşede değil okula yürüme mesafesinde istemişler çocukları için. fiyatı sordum 530.000 dolar dedi. şöyle bir düşündüm, türkiye'de o paraya apartmanda 2+1 daire alırsın, balkon koyacak alan olmaz, dışarı üç parmak çıkıntı yapıp "efenim ama bu fransız balkon" derler...
  • kredi çekip alacaksan şimdi çek al, hazır paran varsa işletmeye devam et, bekle 3-4 yıl sonra iki ev alırsın.
  • malum sitede 299 bin tl ilanla satışa başlayan evin önce güncellenerek 320 olması ile tadımız kaçmıştı. pazarlık yapıp fiyatı düşürürüz belki diye evsahibi ile evi görmeye gittik ve ev için yeni fiyatın 340bin tl olduğunu söyledi. 299 bin ile niyetlendiğim ev 340 bin tl ile en son elimde kaldı. kısaca herkese hassiktirin diyorum. evinizin de kredinizin de amına koyayım.
  • kardeşim adamı hasta etmeyin !!!!!!!!

2.el otomobil piyasasından örnek vereyim, mantık çok benzer.. orda da fiyatlar insafsızca uçtu haberiniz vardır..

galerici bi abime uğradım.. dedi ki “xxxxx marka bir arabam var elimde.. 55.000’e satarım diye aldım.. şimdi o fiyatlar yok tabi.. 80.000’e koycam internete.. tanıdığa (benden bahsediyo) 75.000’e biter..”

vay be.. abime bak.. muhtemelen 45-50 arası bişeye aldı arabayı.. 55’e razıydı.. sıfır araç gelmedi bilmem ne, fiyatlar uçtu.. şimdi en az 20 bin daha fazla eline geçecek.. soruyorum “peki fiyatlar uçtu da talep var mı ki abi?” adam yemin ediyo “işler harika” diye..

peki bundan 3 ay önce 55 bin eden arabayı bugün 75’e kim alıyor? siz alıyosunuz amk.. 3 ay sonra 85-90 olur da yoluma bakarım diye düşünerek.. olur mu? olabilir.. olmama ihtimali var mı? düşük ama evet.. borsada keriz silkelerler.. bakarsın bi kağıt tavan tavan gidiyodur oh dersin ben de şunun ekmeğini yiyim.. ertesi sabah bi kalkarsın kağıt yerlerde.. benzeri olur mu? göreceğiz.. emlak piyasasında olur mu? emlak balonu şişer, iner.. birden patlarsa aldığın paraya da satamazsın evi.. yani ev fiyatları çok arttı daha da artacak; araba fiyatları çok arttı daha da artacak diyenin götüne girebilir.. umarım da girer..

çünkü iki tip insan var şu ortamda.. araç olsun konut olsun.. biri elinde ev ya da arabası olmayanlar ki bu garibanların gelir ya da servetleri muhtemelen aynı ölçüde artmadığından bunlar fakirleşirler ve artık ev ya da araba sahibi olma şansları azalır.. diğer tip ise elinde şu an ev ya da araba olanlar.. onlar da şu dilemmada: şimdi elimdekini satsam ve beklesem fiyatlar yukarı giderse sattığımın yerine koyamayabilirim ama satmazsam fiyatlar aşağı inebilir ve şu an en yüksek fiyattan satma şansını elimden kaçırabilirim.. bu biraz şuna benziyor: daha yakın tarihte hızlı bir ivme ile dolar 7,2’leri gördü.. elinde dolar olan adam şuna karar verecekti: 7,2’den dolar yukarı mı gider aşağı mı? 7,2’den satarsam ya 8’e giderse? 7,2 iken tutarsam, ya 6,8’e dönerse? (sonunda ne oldu? swap mwap derken kur geri geldi)

şimdi şunu düşünelim.. galerici abime dil döksem 75’e değil de 65’e bu arabayı bana verir mi? sonuçta başta 55’e razıydı.. cevap vermez.. çünkü 65’e verse evet karlı kapatır işi ama işin devamı için yeni araç almaya kalksa 65’e bişey bulamaz (fiyatların düşeceğini düşünmüyorsa).. bu şuna benziyo mart ortası borsa dipte 1 liradan xxx kağıdı aldım.. 1,2 oldu mu satarsam evet 20 kuruş hisse başına kardayım ama.. bu piyasada (galerici abide olduğu gibi) devam edeceksem kar realizasyonu yapıcam diye pozisyonu kapatıp dönüp aynı kağıdı 1,25’ten geri almanın bir anlamı yok.. (transaction cost’u saymıyorum bile)

gayrimenkulde de böyle.. kredi faizleri düştü evet.. bakıyo millet etrafına talep canlancak sanki hemen fiyatı artırıyo.. niye? ordaki maliyet avsntajı benim cebimde kalsın diye düşünüyo satıcı.. zaten bu faiz indirimi kime hizmet etsin diye yapıldı? talep olmadığı için elinde stok tutana.. yani satıcıya.. arz talep dengesi içinde olay bir şekilde orta noktayı bulacaktır.. her fiyat artıran konut sahibi bu fiyata konutunu elbette satamayacak.. bu da satma konusunda sabırsız olanlar üzerinden fiyatları bir miktar gevşetecektir.. yani galerici abim 80 yazdı ilana diye ille de bunu satabilecek değil..

özetle.. insan oğlu aç gözlü.. rant peşinde.. beklentilerinin esiri oluyor çoğu zaman.. (davranışsalcılar duymasın) kriz zamanları sakin dönemlere kıyasla daha büyük standart sapma yaratıyor.. kazanç da kayıp da daha dramatik oluyor böylece.. kayba uğrayıp devrilmeyenler (şanslı pozisyon tutanlar) daha büyük fırsatlara gözünü dikiyor.. kar elde etme dürtüsü devam ettikçe satış tarafında fiyatların düşmesi önünde bir direnç; fiyatların daha da artacağı düşünüldüğünde de pozisyon açmak için bir iştah olacak.. böylece fiyat artışları sürecek.. (böyle dönemlerde artan hile hurda motivasyonunda hiç bahsetmiyorum bile).. sonra bir yerde bu eğilim bir sebeple kırılacak.. hayat da bir şekilde devam edecek..

umarım şanslı pozisyondasınızdır..

edit: şu noktayı atlamışım.. realize etmese bile elinde evi arabası olan şu an çok mutlu.. çünkü aktifini yeni fiyatlarla yeniden değerlendirdiğinde baya bir rakam büyüdü.. düşünsene araç kiralama şirketisin bilançonda 100 tane araba var (tamam pandemide sektör taklaya geldi ama) mart sonu bilançosuyla haziran sonunu bir karşılaştırıyorsun aman o ne aktif uçmuş.. aradaki fark kazanç olarak gözüküyor haliyle.. peki bilançonda fiyatı artan bir varlığı (evi, arabası) olmayan? onlar taklaya geldi işte.. bu anlatım krizde nasıl fakirin daha fakir zenginin daha zengin olduğunu açıklamıştır umarım..

edit2: çok laf söyleyip neyin makul olduğundan bahsetmemişiz.. şu ortamda biri bana aylık %0.64 faizle 15 yıl vadeli kredi verse hayır demem.. ama fiyatı şişirilmiş bir ev alırsam bununla faiz düşük ne güzel dediğim kadar o fark benim değil satıcının cebine girer.. ben de senelerce kredi ödediğimle kalırım.. faiz kampanyaları bitip de borçlanma maliyetleri artarsa da muhtemelen taşınmazımın piyasa değeri bir süre defter değerinin altına düşer.. tabii enflasyon ülkesiyiz nominal dünyada ille bir süre sonra aldığım tutarın üstüne gelir evin fiyatı ama başta koymayı planladığım kendi kaynağımın altsrnatif getirilerini de hesaba katmalıyım..
  • başlık altında ev sahiplerine giydirenleri anlamıyorum. fiyatı arz talep belirler. istediğin evi almaya gücün yetmiyorsa ev sahibini değil ülke ekonomisini eleştireceksin. aynı durumda evi kendisi satsa sanki piyasa fiyatının altına satacak dallama.
  • kredi ile satmak istiyorlasa o fiyatlara hayal, expertize gelip evin değerini gösterince eli alan adamın cebinden çıkacak %10 peşinat bir anda %30-40'lara çıkacak, hali ile kaporalar yanacak.

kapora alınmıştır diyen ilanların en az yarısı geri döner.
  • 0,99 faiz zamanında yani kasım 2019’da %85’i bitmiş bir projeden bursa balat’ta ev aldım, fiyat 855.000, bu hafta itibariyle sahibindende fiyat 1.315.000, evet kredi maliyetim yüksek ama bu fiyata cesaret edemezdim, en azından zarar etmedim diye avunuyorum
  • sözlük ahalisinin müteahhitleri boşa eleştirmediğinin göstergesidir.
  • kredi faizi indirimiyle sağlayacağı fiyat avantajının, yapılan fahiş zamlarla yok olduğunu anlamayanlar var. delirmiş bunlar.
  • bakın bu şerefsizliğe diyecek yok
    görsel