• şaşırtıcı olmayandır. ağustos ayı itibariyle, artan fiyatlar normal gelmeye başlamıştır. bu enflasyonist ortamda konut fiyatlarının düşmesi hayal olur artık.
    şöyle ki, konut fiyatları faiz indiriminden önce döviz ve altın gibi enstrümanlara oranla oldukça değersiz durumdaydı. faiz indiriminden sonraki ilk birkaç hafta konut sahipleri fiyatları belli oranda artırdı. makul oranlarda zam yapılan konutlar zaten kısa sürede satıldı. konutlar satıldıkça stoklar eridi ve geriye kalan konutlara talep de artmış oldu haliyle. kaldı ki, 1 hazirandan sonra altın ve döviz fiyatları artmaya devam etti, altın rekordan rekora koşuyor. borsa bile kazandırdı. fiyatı artmayan ne kaldı a dostlar? evini satan adam da haliyle evi sattıktan sonra eline geçecek parayla ne yapabileceğini düşünüyor. örneğin bir miktar daha para ekleyip daha büyük bir ev alabilecek mi? bu fiyatlardan altın , döviz almak akıl karı mı? benim bulunduğum bölgede arsa fiyatları da uçmuş durumda, inşaat maliyetleri ve işçilikler de muhtemelen ciddi oranda artmıştır. bu belirsizlikler içinde konut sahibi de elinde olana sarılıyor, fiyatı alternatiflerle kıyaslayıp belirliyor.

artışın doğasını bir de şöyle basit bir örnekle açıklamayı deneyeyim. aynı binada, aynı anda satılık olan sadece iki daire olduğunu varsayalım. iki daire de aynı özelliklerde ve yan yana olsun. ikisinin de fiyatı 500 bin olsun. siz gidip bir tanesini aldınız diyelim. muhtemelen kredi çektiniz, evin toplam maliyeti size 500 binden çok daha fazlaya geldi. diyelim ki bir ay sonra evi çok da acil olmayan bir nedenden ötürü satmak istediniz. örneğin, yurtdışına çıkacaksınız ya da başka bir ile tayininiz çıktı. birçoğunuzun, evi 700 binden aşağı satmak istemeyeceğine eminim. hal böyle olunca, o kalan diğer daireyi, diğer ev sahibi neden artık 700 binin altına satmak istesin? üstelik onun evi hala sıfır.
  • akli olan su donemde ev almaz. ne olacagi bile belli degil. risk almaya degmez
  • bu ülkedeki insanlarda beton aşkı bitmez bunu bilen mücahitler mütaahhit oldu bu kötü ve ters zamanda ev alanlar kredilere girenler yarın işsiz kalırlarsa nasıl ödeyecekler kredi taksitlerini merak ediyorum
  • onu bilmem de tekirdagda düşmeye başlamıştır.
  • 1 hazirandan önce aynı apartman, aynı katta ve aynı metrakareye sahip sıfır binada 2 daireden biri 460bine satıldı.
    20 gün sonra 15 20 haziran arasında diğer daire ise 560bine satıldı.

fırsatçılıkta müthiş ilerdeyiz.

bunu yapan kişide haktan, hukuktan, haram yememekten, kul hakkı yememekten bahseden bir cemaat üyesi bir adam.

sizin ben kişiliğinizi sikiyim.
  • bugünler itibariyle artışın sonlandığı tescillenmiştir.

ikinci el ve sıfır konut kredi faiz oranları ayrım gözetmeksizin kamu bankaları tarafından 0,87'ye yükseltilmiştir.

şimdi satılmayan evlerine 1 hazirandan sonra %30 fazla fiyat çekip hala satamayanlar düşünsün.

kim alıyor bakalım.
  • kredilerin çıkmasıyla ilanların fiyatları düşmeye başladı hepsi beter olsunlar gerçekten fırsatçılıktan yararlanan insanlardan nefret ediyorum.
  • ev ve araç fiyatları 2 haftadır düşüş eğiliminde. ilanda 1 milyon 300 bin tl yazan bir villayı sadece yazışarak pazarlıkla 900 bin tl'ye indirdim. çok sıkışıkmış da verebilirmiş de bilmem ne.. en başta 950 yazsa belki satılmış olabilirdi ama fırsatı kullanayım derken elinde patladı yazlık villa.

1-2 ay sonra afedersiniz yarrağımı satarsınız o evleri araçları. ha bu arada ben 13 temmuzda 280 bin tl ile araç alacağıma gümüş almıştım, araç hala 280 bin, gümüşüm 378 bin.
  • merkez bankasının bugün yaptığı açıklamayla örtülü faiz artışı gerçekleşecek. yani bankalar artık her önüne gelene kredi vermeyecek çünkü zaten bankaların lira bulması bir miktar zorlaşmış olacak.

bu şu demek oluyor, hali hazırda zaten kredi kullanmak isteyenlerin kredi maliyetleri yükseldi. 100 bin lira kredi çekecek adam şimdi gidip 80 bin lira çekecek. sebebi açık, alıcının maliyeti yükseldi. peki fiyatlar neden artmıştı? alıcının maliyeti düştü, bu düşme neticesinde piyasada alıcı çoğaldı. şimdi ise tersine döndü.

fiyatların normale dönme seviyesini zaten sarı siteden görüyoruz. daha da normalleşecek.. öyle bir anda %20 %30 artış yapanlar o köpükleri dağıtsın önce bir.. ha, dağıtmıyorlar mı? 3 ay sonra piyasada satışa çıkacak olan ev miktarındaki artışı hep beraber izleyeceğiz. hatta bir sene sonra o 12 aylık ertelemenin bittiği 2021 haziran temmuz ayını göreceğiz.

fiyatların artması çok normaldi, ancak normal olmayan şey fiyatların %20 %30 lara varan artmasıydı. şimdi izleyelim.
  • fiyatlar artmış hemde öyle böyle değil
hesabın var mı? giriş yap