şükela:  tümü | bugün
479 entry daha
  • çok fazla soran olmuş. bankacı olarak kısaca cevaplayayım.
    bu aşamada yapılandırma yapılmayacak. kredi paketlerinin devamlı mı olacağı, geçici süreli bir kampanya mı olduğu henüz net değil çünkü. durumu biraz merkez bankasının faiz politikası belirleyecek. mevduat faizlerindeki bu oranlar kalıcı olursa yapılandırmanın da geleceğini düşünüyorum; zira kamuoyunda ciddi beklenti oluşuyor.

bu kampanyanın değerlendirilip değerlendirilmemesi durumu da ciddi tartışma sebebi olmuş. benim bakış açımla;
    1. türk lirası dolar karşısında değerlenmedikçe konut ve taşıt düşmez. doların düşeceğine inancınız yoksa, bunların fiyatının düşmesini de beklemeyin. araçlar ithal, inşaat girdileri yabancı para endeksli.
    2. ucuz faiz politikası tamamen bir inatlaşmanın sonucu. faizlerin enflasyona göre getirisi negatif. dolarizayon artıyor. eninde sonunda enflasyonla uyumlu faize döneceğiz. bu oranlar bence fırsattır.
    3. aldığınız evin bankada ipotekli olması geleceğinizin bankada ipotekli olması falan değildir. evinizi satar borcu kapatır ipoteği kaldırırsınız istediğiniz zaman. dönüşü olmayan bir yola girmiş olmuyorsunuz yani:)
    4. yaşam standardınızdan aşırı feragat edeceğiniz borçlar altına girmeyin.

yatırım tavsiyesi değildir.
  • şu ortamda kredi alıp tatile gitmeyi planlayan arkadaşlar varsa gerçekten tanışmak isterim.

yüz yılda bir gelir böyle güzel insanlarla tanışma fırsatı.
  • ilk mesajdaki soru: "merak ettiğim şu. bu faiz oranlarından kredi veren kamu bankaları yılın sonunda toplam yıllık faize göre enflasyon altında kalıp zarar yazmayacaklar mı?"

bankalar var olmayan parayı kredi olarak verdikleri için enflasyon altında kalıp zarar yazma durumları olmaz.

google amcada "bankaların para yaratması" olarak aratılırsa konu net olarak anlaşılır.
  • merak ettiğim bir konu var. mesela ben bir iş insanıyım, nakit ihtiyacım var. ticari krediler malum, kısa vade, yüksek faiz. bir arkadaşımın evini 500.000 tl ye alsam bu konut kredisiyle diğer bir deyişle küçük bir hülle yapsak ve ben bu bir yılı geri ödemesiz düşük faizli krediyi cukkalasam. bunun önüne geçme gibi bir şansları var mı?

bu soruya verilen cevap hayırsa kısa zamanda bu kredilere başvuran bol miktarda patron göreceğiz demektir. bankacı arkadaşlar daha detaylı bilirler diye düşünüyorum.

ekonomiyi hareketlendirmek için halkını borçlandırma yolunu seçenlerin vermeyi taahhüt ettiği kredi paketidir. sıfır ekonomi bilgisiyle bile enflasyonu körükleyecek bir hamle olduğu anlaşılırken aşırı vasıflı maliye bakanımızın da bunun farkında olduğunu umuyoruz.

editto: aldığım mesajlardan anladığım üzere yapılması mümkün hatta yapılan bir yöntem. sadece kar, zarar hesabını iyi yapıp, uzun vade işiniz için uygunsa yapmak mantıklı gibi. patron arkadaşlara kıyağım olsun*.

not: maaşlı, paşa paşa vergisini ödeyen bir vatandaşım.
  • kredi paketinin etkisi görsel
    böyle uyanıklar varken bizden bir cacık olmaz. 10 gün önce 360 bin yazan konut ilanı, birden 385 bin oluyor. benim favoriye eklemeden önce ki fiyatı da allah bilir neydi.
    nefret ediyorum bu ülkenin bu zihniyette ki insanından.
  • mehmet, hükümetin düşük faizli konut kredisinden faydalanmak ister ve 0,64 faizle 180 ay(15 yıl) vadeli 100.000 tl tutarında kredi çeker.
    her ay ödenecek tutar: 938 tldir.

mehmet'in alması gereken asgari ücret 2.324,70 tl iken dişini tırnağına katıp ekstra mesaiyle maaşını 3000 tlye yükseltir.

>3000-938=2062 tl

mehmet kardeşimizin önceden çektiği kredilerinden kalma her ay ödediği 1000 tl tutarında borcu da mevcuttur.

>2062-1000=1062tl

bu mehmet geriye kalan 1062 lirasıyla resmi enflasyonun %11 ama hissedilen enflasyonun %20 olduğu 2020 şartlarında kaç gün geçinebilir?
  • düşük faiz oranlı kredi sokmacadır.

bir bilene soruyorum

3 sene önce 0.89 dan 10 yıl 100.000 konut kredisi çekmiştim;

halkbank

bir balon ödeme yapsam; yapılandırılıyor mu yeni oranlarla 0.69 filan? bileniniz var mı
  • vesilesi ile volkswagen türkiye sayfasında fiyat listesine tıkladığınızda “güncellenmektedir” yazısı ile karşılaşılmaktadır.
  • ekonomi prof u olduğunu düşünen biri şöyle yazmış; arkadaşımın evini hülle ile alsam 500.000 krediyi ticaretimde kullanırım kimse anlamaz, herkes bunu yapacak önüne geçemezler demiş. iyi dinle lütfen, 500.000 kredi kullanarak arkadaşının dairesini alacaksın ya %90 ına kredi kullanabileceğin için satışta en az 555.650 tl satış bedeli göstermen gerek. alıcı %2 satıcı %2 toplam %4 satış için tapu harcı ödersin 22.226tl tapu+ döner sermaye harcı+ekspertiz+kredi kullandırma bedeli+hayat sigortası gibi bedellerle bu rakam takribi 30.000tl yi bulacaktır. sen bu daireyi üstüne geri alırken tekrar tapu harçları ödeyeceksin, ee tabi daha bilimum sorunlar var alıcı satıcı arasında kavga çıktı daireyi geri vermedi veya rahmetli oldu mirasçıları daireyi vermedi. komik düşüncelerle eleştiri kovalamayalım.
  • su an gercek issizlik yuzde 20'lerde. sonbahara kadar muhtemelen yuzde 30'lari bulacak. salginda ikinci dalga olacak mi, asi ne zaman bulunacak; hicbir sey belli degil. ustune akp iktidari kaybetmemek icin her turlu cilginligi yapabilecek durumda. bu sartlar altinda ben 5-10 sene borc oderim, ekonomiyle ilgili bir risk gormuyorum diyorsaniz buyrun krediye basvurun.
123 entry daha