• mehmet, hükümetin düşük faizli konut kredisinden faydalanmak ister ve 0,64 faizle 180 ay(15 yıl) vadeli 100.000 tl tutarında kredi çeker.
    her ay ödenecek tutar: 938 tldir.

mehmet'in alması gereken asgari ücret 2.324,70 tl iken dişini tırnağına katıp ekstra mesaiyle maaşını 3000 tlye yükseltir.

>3000-938=2062 tl

mehmet kardeşimizin önceden çektiği kredilerinden kalma her ay ödediği 1000 tl tutarında borcu da mevcuttur.

>2062-1000=1062tl

bu mehmet geriye kalan 1062 lirasıyla resmi enflasyonun %11 ama hissedilen enflasyonun %20 olduğu 2020 şartlarında kaç gün geçinebilir?
  • düşük faiz oranlı kredi sokmacadır.

bir bilene soruyorum

3 sene önce 0.89 dan 10 yıl 100.000 konut kredisi çekmiştim;

halkbank

bir balon ödeme yapsam; yapılandırılıyor mu yeni oranlarla 0.69 filan? bileniniz var mı
  • vesilesi ile volkswagen türkiye sayfasında fiyat listesine tıkladığınızda “güncellenmektedir” yazısı ile karşılaşılmaktadır.
  • 0.64 ile ev kredisi varmış. ya hala 2020 türkiyesinde betona yatırım için teşvikler var ya, ben daha başka bişey demiyorum. sanki tek dert vatandaşın evinin olmamasıymış gibi.
  • ekonomi prof u olduğunu düşünen biri şöyle yazmış; arkadaşımın evini hülle ile alsam 500.000 krediyi ticaretimde kullanırım kimse anlamaz, herkes bunu yapacak önüne geçemezler demiş. iyi dinle lütfen, 500.000 kredi kullanarak arkadaşının dairesini alacaksın ya %90 ına kredi kullanabileceğin için satışta en az 555.650 tl satış bedeli göstermen gerek. alıcı %2 satıcı %2 toplam %4 satış için tapu harcı ödersin 22.226tl tapu+ döner sermaye harcı+ekspertiz+kredi kullandırma bedeli+hayat sigortası gibi bedellerle bu rakam takribi 30.000tl yi bulacaktır. sen bu daireyi üstüne geri alırken tekrar tapu harçları ödeyeceksin, ee tabi daha bilimum sorunlar var alıcı satıcı arasında kavga çıktı daireyi geri vermedi veya rahmetli oldu mirasçıları daireyi vermedi. komik düşüncelerle eleştiri kovalamayalım.
  • su an gercek issizlik yuzde 20'lerde. sonbahara kadar muhtemelen yuzde 30'lari bulacak. salginda ikinci dalga olacak mi, asi ne zaman bulunacak; hicbir sey belli degil. ustune akp iktidari kaybetmemek icin her turlu cilginligi yapabilecek durumda. bu sartlar altinda ben 5-10 sene borc oderim, ekonomiyle ilgili bir risk gormuyorum diyorsaniz buyrun krediye basvurun.
  • gelin geleceğinizi ipotek altına alalım, ömrünüzün kalanını borç ödeyerek geçirin çağrısıdır.
  • halkın %80 ine çıkmayacak pakettir. özel sektörde çalışanların çoğuna yok puanınız düşük yok kara listedesiniz diye ret cevabı gelecektir. kısacası ihtiyacı olan için yeni bir gelişme yok
  • erken seçim habercisi olmak dışında orta vadede kimseye yarar getirmeyecek kredi paketidir.

bu ülkede yarının ne olacağı belli değilken, 6 ay 1 sene sonra başlayacak ve 10 15 sene boyunca ödeyeceğiniz krediler şimdi hoş gözükebilir ama o gün geldiğinde ne olduğunu olacağını kimse bilemez.

ama seçim yakın, bu çok net. gerisinin de çok önemi yok.
  • 2020'nin türkiyesinde kendi topraklarında, kendi illerinden birinde, kendi sahilinde elin oğlunun 3-5 birim parasına krallar gibi yapıp gittiği tatili sen de yapmak istersen kredi çekmek zorunda kalıyorsun. gerçi tatili bırak, hayati ihtiyaçların dışında kalan her şeyi "lüks" olarak kabul ettirilip haftanın 6 günü, günde 10+ saat çalıştırılıp yine de açlık/yoksulluk sınırının altında maaş aldırılıp tv'de geri zekalılar gibi acun yapımları izlettirilen insanlara döndürüldük.

yarın sorulduğunda "bir kere bile destek vermemiştik." diyecek insanların iradesi ile hem de. bu düzene, bu zulmü edene, ses çıkarmayana, türk insanına bu hayatları reva gören herkese ama herkeslere lanet olsun.
hesabın var mı? giriş yap